RolnikInfo.pl > Agrounia

Agrounia

kołodziejczak
19.03.2022 02:38 70 tys. rolników ma przymusowo przejść z KRUS do ZUS. Kołodziejczak skrytykował projekt

Wszyscy rolnicy, którzy będą chcieli kontynuować swoją działalność gospodarczą (np. w postaci gospodarstwa agroturystycznego), będą musieli przejść do ZUS. Michał Kołodziejczak stwierdził, iż PiS odbiera nam [rolnikom - przyp. red.] KRUS.Michał Kołodziejczak o nowym projekcie ws. KRUSW opisie do filmu zamieszczonego na profilu Agrounii na Facebooku możemy przeczytać następujące słowa: Rząd pracuje nad szkodliwą dla nas ustawą zabierającą części rolników możliwość płacenia składek KRUS. Jest to mocne i świadome uderzenie nie tylko w rolników ale też w prowincję. To osłabienie rolnictwa, które leży na łopatkach. I to kiedy ?! W pandemii! Kiedy nie mamy możliwości normalnie pracować i zarabiać. [pis. oryg.]Wedle relacji Rzeczpospolitej, trwają pracę nad projektem, który miałby nałożyć dodatkowe opłaty na około 900 tysięcy osób pracujących na podstawie umowy zlecenia. Wyjątkiem będą tutaj nadal uczniowie i studenci do 26. roku życia. Dzięki takiej decyzji Skarb Państwa mógłby liczyć na dodatkowe 4 miliardy złotych.Kolejnym punktem zmian będzie status części rolników w systemie ubezpieczeniowym. R**olnicy chcący utrzymać swoje małe biznesy, będą zmuszeni do przejścia z KRUS do ZUS.** To właśnie ten aspekt projektu wzbudza największe emocje wśród rolników. Dlaczego? Tzw. małą działalność gospodarczą prowadzi około 70 tysięcy rolników - są wśród nich właściciele sklepów spożywczych czy gospodarstw agroturystycznych. Jeśli będą chcieli kontynuować swoją działalność po wejściu nowych przepisów w życie, utracą prawo do ubezpieczania się w KRUS.Michał Kołodziejczak podczas wideokonferencji powiedział, odnosząc się do opisywanej grupy 70 tysięcy rolników:- Ten cios wymierzony w podwójnych płatników KRUS-u uderzy bardzo, bardzo mocno w mały, polski drobny handel, ale uderzy też we wszystkie usługi, które świadczą rolnicy, którzy z jednej strony zajmują się prowadzeniem gospodarstwa, ale z drugiej strony widzą, że jest bardzo ciężko i starają się rozwinąć coś innego.

Agrounia - konferencja prasowa
19.03.2022 02:38 Agrounia apeluje o zmiany ws. emerytur rolniczych. "Projekt jest już w Senackiej Komisji Ustawodawczej"

- Jesteśmy pod KRUS i mówimy jasno: nie ma naszej zgody na dodatkowe opłaty dla małych przedsiębiorców na wsi. Przedstawiamy dobrą dla rolników ustawę - jest już w Senacie. Emerytowany rolnik będzie mógł posiadać ziemię - przekazno w mediach społecznościowych Agrounii, wraz z rozpoczęciem konferencji prasowej.

Grzegorz Puda - oświadczenie
19.03.2022 02:38 Oświadczenie Ministra Rolnictwa. Grzegorz Puda odcina się od "reform Kołodziejczaka"

Dzisiaj po południu Grzegorz Puda na Twitterze wydał oficjalne oświadcznie - OŚWIADCZENIE!!! Wszystkie tezy głoszone przez pana Kołodziejczaka na temat reformy KRUS, są przez niego wymyślone dlatego należy ją nazwać reformą Kołodziejczaka - wskazał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Co więcej, jak zaznaczył Grzegorz Puda: "Ani ja, ani rząd nie mamy z nią nic wspólnego".

rolnicy podlasie
19.03.2022 02:38 Internauta do Andrzeja: "masz dwa oblicza". Zgrzyt wśród fanów "Rolnicy. Podlasie"

W tym samym czasie trwa m.in. zbiórka na utwardzenie podwórka rolników z Podlasia. Do zbierania funduszy na wymarzoną belarkę dla Andrzeja włączyła się także Agrounia. Internauci znowu podzieleniNa profilu Gienka i Andrzeja Onopiuków na portalu Facebook pojawił się filmik ukazujący przedsmak tego, co będą mogli zobaczyć widzowie w nadchodzącym sezonie serialu "Rolnicy. Podlasie". Filmowana scena ukazuje najprawdopodobniej targ, na którym Gienek i Andrzej chcą kupić konia. - Czternaście tysięcy daję i pojechałbym - mówi młodszy z Onopiuków do (najprawdopodobniej) właściciela konia.Beztroska, z jaką zaproponował tę kwotę Andrzej, nie spodobała się części internautów. Warto jednak pamiętać, iż ukazana scena to zaledwie urywek dużo bardziej rozbudowanej sytuacji - trudno zatem oceniać, co tak naprawdę miało miejsce tego dnia w Plutyczach. Mimo to w komentarzach pod filmem możemy przeczytać: Andrzej wstyd ,na belarkę Ci ludzie zbierają a Ty na konia cyk i 14 byś wyrzucił. nie dziwię się że sąsiedzi na Ciebie donoszą jak Ty masz dwa oblicza [pis. oryg.]Internautka odpisała na powyższy komentarz bez ogródek: ludzie dają to korzystaja. Moze kazdy gospodarz powinien tak robic a nie pakować się w dlugi kredyty na lata . Używana belarke mozna kupić i tez posluzy tylko o wszystko trzeba dbać. (...) Rozumiem ze utrzymanie zwierząt kosztuje bo sama posiadam z mezem 35 koni i nikt nam nie daje i sie o nic nie prosi i jakoś starym sprzętem dajemy rade robic tylko checi trzeba mieć a nie mowic ze takiej szkoly nie skończył. [pis. oryg.]

Agrounia - protest
19.03.2022 02:38 Pikieta rolników w Kleszczewie. Gmina chce zmienić przepisy ws. planu zagospodarowania terenu

- Jesteśmy w Kleszczewie w Wielkopolsce. Lokalne władze chcą przyjąć przepisy, które wyrzucą rolnictwo ze wsi. Na wsi produkuje się żywność wieś to nie skansen - przekazała dziś przed 9:00 Agrounia w mediach społecznościowych.

agrounia
19.03.2022 02:37 Agrounia zarzuca kłamstwo Biedronce. Chodzi o akcję "Kupuj co polskie"

Agrounia zarzuciła Biedronce kłamstwo, nie szczędząc przy tym gorzkich słów krytyki. Sama sieć sklepów nie zabrała jeszcze stanowiska wobec zarzutów ze strony ruchu rolniczego. Agrounia i kolejna akcja w BiedronceZ działaczami Agrounii można się zgadzać lub nie, lecz pewne jest jedno - to, co mówią, nigdy nie jest owijane w bawełnę. Tak samo stało się z wpisem z niedzieli 28 lutego na Twitterze, gdzie czytamy: To wyjątkowo podle kłamstwo Biedronki. W akcji „kupuj co polskie” biorą udział pomidory z Holandii [pis. oryg.]Jak swoją akcję Kupuj co polskie opisuje na swojej stronie internetowej sieć sklepów Biedronka? Kupuj co polskie, co tworzy wartość dla polskiej gospodarki – dotyczy produktów, które są produkowane lub przetwarzane lub konfekcjonowane w Polsce przez przedsiębiorców zarejestrowanych w Polsce lub zatrudniających pracowników w Polsce lub płacących w Polsce podatki lub posiadających prawa do znaków towarowych zarejestrowanych w Polsce, co tworzy wartość dla polskiej gospodarki. undefined[pis. oryg.]

michał kołodziejczak
19.03.2022 02:37 Michał Kołodziejczak podsumował działania Agrounii. "Mogę uchylić rąbka tajemnicy"

Podczas transmisji Michał Kołodziejczak zachęcał słuchaczy do wykonywania telefonów i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i uwagami na temat stanu polskiego rolnictwa. Michał Kołodziejczak o działaniach AgrouniiSpotkanie było przedstawieniem wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatniego miesiąca - a tych uzbierało się naprawdę dużo. Lider Agrounii rozpoczął od wspomnienia na temat zbiórki na belarkę dla Gienka i Andrzeja Onopiuków, zauważając, że pomimo wielu pozytywnych komentarzy, idea pomocy spotkała się również z krytyką. - Osobiście mnie to bardzo dziwi - skomentował krytykę Michał Kołodziejczak. Później dodał: - Jeżeli my jako rolnicy się nie pozbieramy, to żadna firma nam nie pomoże. Całą tą zrzutkę przeznaczymy oczywiście dla chłopaków. (...) Myślałem, że na zbiórkę na belarkę złożą się jakieś firmy, większe podmioty. To tylko pokazuje jedno - jak nie my sami, to po prostu nikt, albo na warunkach takich, które przez nas będą niedopuszczalne.Lider Agrounii skrytykował również działania władz weterynaryjnych względem norek chorych na koronawirusa, mówiąc: - Miesiąc temu okazało się coś bardzo dziwnego, coś, co miało się nigdy nie wydarzyć - przyszedł czas na norki. Mamy duży problem z chorobami zakaźnymi w naszym kochanym rolnictwie - stwierdził. - Rozporządzenie, które minister przyjął w grudniu nie przewiduje żadnych odszkodowań dla rolników, którzy będą mieli wybite stada zwierząt futerkowych z powodu koronawirusa. Jest to dla mnie nie do przyjęcia.

Grzegorz Puda
19.03.2022 02:37 Minister Grzegorz Puda promuje kulturę wsi w Polsce. Ostre słowa Kołodziejczaka

W dłuższej wypowiedzi napisał m.in.: - Weź pan skończ się ośmieszać.Minister rolnictwa Grzegorz Puda o nowej inicjatywie na rzecz kultury wsiWe wpisie szefa resortu rolnictwa możemy przeczytać: - Jako minister rolnictwa kładę szczególny nacisk na promocję dobra narodowego Polski, którymi są tradycja i kultura wsi. Podjąłem inicjatywę, aby w Bielsku-Białej lub w okolicach powstała filia Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. [pis. oryg.]Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:1 marca 2021 roku odbyła się konferencja prasowa w Bielsku-Białej, na której minister Grzegorz Puda zapowiedział utworzenie miejscowej filii Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Celem inicjatywy ma być promowanie kultury terenów wiejskich, które położone są w południowej części województwa śląskiego. Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi znajduje się w Warszawie, a w stosunku do Bielska-Białej najbliższa filia jest zlokalizowana w Częstochowie. Szef resortu rolnictwa stwierdził, iż potrzeba utworzenia kolejnej filii wynikła z próśb samego społeczeństwa wiejskiego, mówiąc:- Po kilku miesiącach funkcjonowania w ministerstwie rolnictwa okazuje się, że wielu mieszkańców całej Polski zwraca się do ministerstwa, aby w większym stopniu szerzyć kulturę, dziedzictwo narodowe, ale również to wiejskie.

Sylwia Spurek - Agrounia
19.03.2022 02:37 "Jest sensowna, ale pod warunkiem". Sylwia Spurek odniosła się do propozycji Agrounii

Przypomnijmy, zgodnie z dokumentem opublikowanym na rządowej stronie, na rolnictwo miałby zostać przeznaczony 1% z 58 miliardów euro. Wysokość pomocy na odbudowę rolnictwa w Polsce wywołała ogromne niezadowolenie wśród członków Agrounii. - Te pieniądze miły być przeznaczone na odbudowę, a co się okazuje, na polską wieś trafi "1% hańby" - mówił dzisiaj podczas konferencji Michał Kołodziejczak z Agrounii.

Agrounia - protest
19.03.2022 02:37 Protest Agrounii podczas wizyty premiera we Wrześni. Kołodziejczak zatrzymany przez policję

Po wizycie w Świnoujściu, gdzie odbywały się uroczystości rozpoczęcia wiercenia tunelu pod przeprawę drogową, Mateusz Morawiecki pojawił się we Wrześni. Premier podczas spotkania otwierał ostatni odcinek obwodnicy miasta. Niespodziewanie przemówienie premiera zostało przerwane przez trąbienie.

Agrounia - burmistrz
19.03.2022 02:37 Burmistrz nazwał Agrounię "wieśniakami". Szybko odpowiedział na wezwanie do przeprosin

Od kiedy rolnicy z Agrounii pojawili się we Wrześni, by porozmawiać z premierem Mateuszem Morawickim, w sieci pojawia się pełno komentarzy, a nawet memów. Agrounia w mediach społecznościowych chętnie komentuje, piątkowe wydarzenia. Pod jednym z nagrań zamieszczonych w przez Agrounię pojawił się komentarz burmistrza Miasta i Gminy Prabut, Marka Szulca. - Głosowaliście na nich i nadal ich popieracie. Niech wam jeszcze bardziej dadzą w dupę. Dobrze wam tak wiejskie przygłupy - napisał burmistrz.

Agrounia - rolnicy
19.03.2022 02:37 Komornik odebrał im jedyny ciągnik. Rolnicy znaleźli się w dramatycznej sytuacji

Do tej pory rolnikom udało się systematycznie spłacać raty kredytu, do banku wpłynęło już 75% wszystkich kosztów. Jednak pojawiły się problemy, które nie umożliwiły spłatę kolejnych rat.

Michał Kołodziejczak rozmowa 10.03
19.03.2022 02:37 "Rozwodnik dzisiaj rządzi Polską". Michał Kołodziejczak bez litości ocenił premiera

- W piątek (5 marca - przyp. red) to wszystko pokazało, że faktycznie ten dzień, był wyjątkowy. Ja podszedłem do tego z moimi kolegami bardzo poważnie. Ktoś może sobie obserwować z boku i myśleć, że to przypadek, że ktoś gdzieś poszedł. To była bardzo dobrze zorganizowana grupa 20 rolników i jednej kobiety, która potrafiła zepsuć premierowi otwarcie drogi, która kosztowała 90 milionów zł. Mało tego, mało kto wie, że premier uciekł nam, kiedy był w Ratuszu we Wrześni i dowiedział się, że tam jedzie 20 rolników. Cały Ratusz został obstawiony policją, a premier uciekł dokładnie dwie minuty przed tym, jak zdążyliśmy tam dojechać, bo w całym mieście była porozstawiana policja, która było widać, że informowała premiera o tym, że trzeba "zmykać" - przekazał nam Michał Kołodziejczak.

AGROunia - Sejm
19.03.2022 02:37 AGROunia pod Sejmem: "Pieniądze mają trafić do ludzi, a nie do korporacji"

AGROunia spotkała się, by mówić o pieniądzach, które rząd ma przeznaczyć na odbudowę po koronawirusie.- Wszystkie partie mówią o tym, że dostaniemy dużo pieniędzy, ale nikt tak naprawdę nie mówi, jak one mają być wydane i jak będą wydane. Dla nas jest jeden cel, dla nas jest jedna Polska i nie można tym pieniędzmi zbudować żadnego dodatkowego podziału (...) To jest cos dla nas coś najgorszego. Agrounia postuluje o 40% z Funduszu odbudowy na tereny wiejskie, a w tym na odbudowę służby zdrowia na terenie wiejskich. To powoduje, że my wszyscy tracimy miejsca pracy - zaxznaczyl Michał Kołodziejczak. Zdaniem AGRounii, 40% z Krajowego Funduszu Odbudowy, które powinny trafić na rolnictwo, należy przeznaczyć na:wsparcie służby zdrowia na terenach wiejskich, transport komunikacji na terenach wiejskich, innowacje i cyfryzacje w rolnictwie, - Jeżeli nie będzie 40% na rolnictwo z Krajowego Funduszu odbudowy, to ten plan należy odrzucić - przekazał Michał Kołodziejczak. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

AGROunia - prewencyjne wybijanie drobiu
19.03.2022 02:36 "Rażące nadużycie i działanie na szkodę mieszkańców". AGROunia ws. prewencyjnego zabijania drobiu

Jak można przeczytać w piśmie AGROunia wraz z Polskim Związkiem Rolnym stanowczo sprzeciwia się prewencyjnemu zabijaniu ptaków, które wynika z decyzji zawartych w rozporządzeniu nr 16 Wojewody Mazowieckiego z dnia 26 maja 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu żuromińskiego, mławskiego, płockiego, gostynińskiego, płońskiego, sierpeckiego, węgrowskiego, wyszkowskiego, ciechanowskiego, sokołowskiego, ostrowskiego, kozienickiego, przasnyskiego oraz siedleckiego. - Masowe i prewencyjne wybijanie ptaków w miejscowościach wymienionych w rozporządzeniu, gdzie przypadków grypy ptaków nie ma od kilku tygodni, jest rażącym nadużyciem i działaniem na szkodę mieszkańców - wskazał w piśmie Michał Kołodziejczak. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Agrounia
19.03.2022 02:36 Lider Agrounii u Gienka i Andrzeja z Plutycz. Pokazał im robaczywą kapustę ze sklepu

Materiał wideo dokumentujący analizę stanu kapusty, jak i późniejszą wizytę w Plutyczach zamieszczono na facebookowym profilu Agrounii. Agrounia i kapusta w BiedronceWszystko zaczęło się od wizyty Agrounii w jednym ze sklepów sieci Biedronka. Początkowo lider ruchu, Michał Kołodziejczak, wyraził niezadowolenie z faktu, że warzywa tego gatunku nie pochodzą od krajowych rolników, lecz - jak informują oznaczenia przy cenach - pochodzą z Albanii, Portugalii i Hiszpanii. Na skrzynkach widniała informacja, że opisywana kapusta pochodzi z Hiszpanii. Na profilu Agrounii czytamy w opisie do filmu: - Kapusta z żywymi robakami i ich odchodami w Biedronce. Pełno zagranicznych warzyw. Oznaczenia takie że niczego się nie dowiemy. Klienci mają zgłupieć. Manipulacja w Biedronce na najwyższym poziomie. Tu Brańsk na Podlasiu. [pis. oryg.]Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Michał Kołodziejczak wskazał przed kamerą na robaka żerującego na kapuście, identyfikując go jako tantnisia krzyżowiaczka, który nie może pojawić się na warzywach sprzedawanych w sklepie. - Patrzcie, to są odchody tego robaka. I to się do nas przywozi- powiedział Michał Kołodziejczak, rozchylając liście kapusty.

Agrounia
19.03.2022 02:36 Agrounia o ziemniakach dla świń oferowanych w sklepie. "By obrzydzić kupowanie polskich warzyw"

W krótkim filmie Filip Pawlik pokazał własne gospodarstwo rolne oraz proces sortowania ziemniaków. Wskazał, iż ziemniaki, które są odpadami z jego pola, są lepszej jakości, niż warzywa tego gatunku oferowane w supermarketach. Dlaczego mamy do czynienia z taką sytuacją? Agrounia twierdzi:- Uzasadnienie jest jedno: tylko po to by obrzydzić nam kupowanie polskich warzyw. [pis. oryg.]Agrounia i ziemniaki dla świń w sklepieWedle relacji Filipa Pawlika w zamieszczonym przez niego filmie, lider Agrounii, Michał Kołodziejczak, odkrył w jednej z sieci hipermarketów ziemniaki o bardzo złej jakości. Filip Pawlik postanowił dla kontrastu pokazać, w jaki sposób wygląda sortowanie ziemniaków z jego gospodarstwa.- Wychodzi na to, że u nas odpady są ładniejsze, które my później będziemy sprzedawać do byków lub wymieniać się za obornik od tych byków, żeby zawozić na swoje pola - powiedział rolnik. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]W dalszej kolejności Filip Pawlik zaprezentował ziemniaki, które są w jego gospodarstwie odpadami, wyselekcjonowanymi po ręcznym sortowaniu. Co istotne, warzywa te nie miał widocznych skaz, nie utraciły jędrności, a wewnątrz miały ładny, żółty kolor. - My to do byków oddajemy, za grosiki, wymieniamy się tym za obornik, ale sieć sklepów pasie ludzi jakimś tam barachłem, jakimś odpadem, czymś, co się w ogóle do ust nie nadaje. To jest jakiś skandal - tłumaczył Filip Pawlik.

SM Bielmlek
19.03.2022 02:36 Rolnicy będą spłacać długi SM Bielmlek. Interweniuje były minister rolnictwa

- Zwracam się do Pana w bardzo ważnej sprawie podlaskich rolników, a dotyczącej upadłości Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim. Sprawa była komentowana w mediach, a w dalszym ciągu jest prowadzone śledztwo, które toczy się w różnych kierunkach, zmierzają do wyjaśnienia przyczyn trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazła się Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek - napisał Krzysztof Jurgiel poseł do PE w piśmie z dnia 22 marca bieżącego roku do Bogdana Święczkowskiego, zastępcy prokuratora generalnego. I jak się okazuje, to nie pierwszy raz, kiedy były minister rolnictwa zwraca się z prośbą o podjęcie interwencji w sprawie SM Bielmlek. Europoseł zwracał się zarówno do premiera, jak i ministra sprawiedliwości. Pisma, które zostały upublicznione w mediach, były wysyłane jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. Już wtedy europoseł zwracał uwagę na to, co dzieje się ze spółdzielnią, ukazując problem związany z traktowaniem rolników przez SM. Także już wtedy Jurgiel zwracał uwagę na to, że rolnicy nie otrzymują pieniędzy. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

AGROunia - ptasia grypa
19.03.2022 02:36 "Widzimy ogromną nieporadność i nieudolność państwa". AGROunia przedstawiła żądania ws. walki z ptasią grypą

Dzisiaj o godzinie 12:00 rozpoczęła się konferencja prasowa AGROunii w sprawie sytuacji ptasiej grypy w rejonie Żuromina. Jak przekazał Michał Kołodziejczak, jeszcze w miniony piątek lider Agro spotkał się z rolnikami, którzy są załamani i obawiają się tego, co będzie działo się dalej. - Wszystkie ogniska ptasiej grypy powinny być tutaj zutylizowane w ciągu maksymalnie dwóch tygodni. Powinny być jasne przepisy, które by to regulowały. W ciągu dwóch tygodni wszystkie chore kury powinny być zutylizowane, a wszystkie zdrowe z tego terenu powinny zostać przeznaczone na ubój - zaznaczył Michał Kołodziejczak. Dzięki wprowadzeniu takich rozwiązań, jak twierdzi lider AGROunii, udałoby się za około miesiąc uwolnić od ptasiej grypy w rejonie. Podczas konferencji Kołodziejczak zwracał uwagę na to, że branża, której dotyka problem ptasiej grypy, dotyczy 100 tysięcy zatrudnionych osób. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: - Ani minister rolnictwa, ani główny lekarz weterynarii od kiedy widzą, co tutaj się dzieje, nie wydali ani jednego rozporządzenia, które mówiłoby, że trzeba wszcząć dodatkowe działania - przekzał Kołodziejczak, a w związku z tym AGROunia wysuwa swoje żądania.

agrounia ptasia grypa
19.03.2022 02:35 "Rolnicy powinni ponieść koszty walki z ptasią grypą". Agrounia broniła rolników w Żurominie

Spotkanie w Żurominie odbyło się 19 kwietnia 2021 roku o godzinie 16:30. Głównym przedmiotem rozmów było rozwiązanie najbardziej palących problemów rolników związanych z ptasią grypą. Wedle relacji Michała Kołodziejczaka, Wojewódzki Lekarz Weterynarii wskazał, że rolnicy również powinni ponieść koszty walki z ptasią grypą. Agrounia, politycy i ptasia grypaChoć rolnicy i weterynarze walczą z ptasią grypą nie od dziś, to choroba zazwyczaj jest szybsza od ludzkich działań. Efektem jest porażająca sytuacja, jaka ma miejsce na polskiej wsi wśród hodowców drobiu. Wiadomo, że w Żurominie na terenie województwa mazowieckiego na ptasią grypę zachorowały dziesiątki milionów ptaków, co oznacza prawdziwą katastrofę finansową dla rolników. Ponadto pojawiają się problemy związane z utylizacją chorych zwierząt. Agrounia wskazywała, że na miejscu brakuje gazu do uśmiercania zwierząt, a także rąk do pracy, by wywozić martwe ptaki. Wskazywano również na inne zaniedbania, takie jak niedziałające maty do dezynfekcji na drogach, czy padłe ptaki leżące na jezdni. Agrounia zaapelowała do parlamentarzystów o interwencję. Na miejscu zjawił się wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Poza liderem Agrounii Michałem Kołodziejczakiem obecni byli także posłowie Marcin Kulasek i Arkadiusz Iwaniak, przewodniczący Nowej Lewicy w Żurominie, burmistrz gminy Bieżuń Andrzej Szymański, wójt gminy Kuczbork Jacek Grzybicki oraz wójt gminy Lutocin Jacek Kołodziejewski.

Bielmlek - wezwanie do zapłaty
19.03.2022 02:35 Rolnicy zapłacą długi Bielmleku. AGROunia opublikowała wezwanie do zapłaty

Na profilu AGROunii na Facebooku pojawiło się jedno z wezwań do zapłaty za długi Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. Pismo zostało skierowane do jednego z rolników od syndyka masy upadłościowej Bielmlek, Józef Gliński, a wynika z niego, że rolnik ma zapłacić kwotę 11,815,52 zł w terminie 21 dni od dnia doręczenia pisma. - Zgodnie z ustawą - Prawo Spółdzielcze, członkowie spółdzielni uczestniczą w pokrywaniu strat do wysokości udziałów - art. 19 paragraf 2. Z kolei art. 28 tego prawa stanowi "W razie wszczęcia postępowania upadłościowego w ciągu roku od dnia, w którym członek przestał należeć do spółdzielni, obowiązany jest on wobec spółdzielni do uczestniczeniu w pokrywaniu jej start tak, jak gdyby był nadal członkiem - można przeczytać w uzasadnieniu. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]

AGROunia - belarka
19.03.2022 02:35 Coraz bliżej spełnienia marzeń Gienka i Andrzeja. AGROunia pomaga rolnikom z Plutycz

Jak wiedzą dobrze wszyscy fani programu "Rolnicy. Podlasie" jednym z marzeń Gienka i Andrzeja z Plutycz jest belarka, czyli prasa do zbierania i zgniatania słomy, niebywale pomocna rolnikom podczas przygotowania jedzenia dla zwierząt. Niestety, w poprzednim sezonie sprawdzony sprzęt rolników z Plutycz został uszkodzony, a zbieranie siana dla kilkudziesięciu krów, koni i kur stało się wyjątkowo ciężkie dla Andrzeja i jego starszego ojca. Jednak pomocną dłoń do rolników wyciągnęła AGROunia, która założyła zbiórkę na belarkę dla rolników. Już od dłuższego czasu można wspierać zbiórkę, przyczyniając się do spełnienia marzeń rolników. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Na ten moment zbiórkę wsparło już 1073 osób i udało się zebrać 51 480 zł z zakładanej kwoty 65 000 zł. Zostało więc niewiele, by zebrana została pełna kwota. Link do zbiórki znajduje się >tutaj<. Pieniądze zebrane podczas zbiórki mają zostać przeznaczone na nową belarkę firmy SIPMA.

Agrounia
19.03.2022 02:35 Agrounia pokazała całą prawdę. Dowody z Biedronki oburzają rolników i konsumentów

Tymczasem działacze Agrounii po raz kolejny odwiedzili jeden ze sklepów i po krótkiej obserwacji wypunktowali szereg nieścisłości związanych z oznaczaniem kraju pochodzenia produktów spożywczych. Michał Kołodziejczak w Biedronce 27 kwietnia 2021 roku na facebookowym profilu Agrounii mogliśmy oglądać transmisję na żywo z wizyty Michała Kołodziejczaka w jednym ze sklepóow Biedronka w centrum Warszawy. Lider Agrounii chciał sprawdzić, czy po nałożonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta władze sklepu zmieniły swoje praktyki. Niestety, jak wskazał Michał Kołodziejczak w krótkim filmie, kwestie, za które dyskont był krytykowany, wcale nie uległy poprawie. - Porządek w sklepach nie został zrobiony, tych błędów jest jeszcze więcej niż ja pokazałem - stwierdził lider Agrounii. Dodał również, iż zachowanie zarządu Biedronki godzi w dobry interes polskiego rolnictwa:Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]- Rolnicy tracą, bo ludzie myślą, że kupują polskie, a kupują zagraniczne i to jest nieuczciwe. Tutaj nikt nie mówi o tym, żeby ograniczać przywóz, tylko żeby uczciwie to wszystko pokazywać. A to jest nieuczciwe pokazanie - stwierdził Michał Kołodziejczak, wskazując na wyłożone owoce i warzywa. - Robiąc zakupy w szybkim tempie, jest to po prostu niemożliwe, żeby za każdym razem patrzeć na to, jak tam produkt jest błędnie oznaczony i żeby to wybierać. Jak stwierdził Michał Kołodziejczak, w pozwie przeciwko sieci sklepów Biedronka chodzi o udowodnienie, że błędy oznaczeń, które widoczne są na półkach, nie są podyktowane błędem ludzkim. Podkreślił, że zarząd Jeronimo Martins Polska zdawał sobie sprawę z całej sytuacji, a osoby pracujące w sklepach nie są niczemu winne. - My nie mamy pretensji do tych szeregowych pracowników. Najgorsze jest to, że my wszyscy straciliśmy zaufanie do sklepów - podsumował lider Agrounii.

AGROunia - KPO
19.03.2022 02:35 "Plan dyskryminacji polskiej prowincji". AGROunia ws. funduszu odbudowy

Dzisiaj, 29 kwietnia bieżącego roku, po godzinie 13:30 Michał Kołodziejczak, lider AGROunii pojawił się przed biurem podawczym kancelarii premiera, by złożyć pismo w sprawie funduszu odbudowy po koronawirusie. - Pieniądze trafią w dużej mierze do spółek Skarbu Państwa. W tym momencie musimy mówić o bardzo dziwnym kompromisie Lewicy z rządem Prawa i Sprawiedliwości, która podzieliła pieniądze ponad głowami Polaków i te pieniądze zostaną zużyte, niestety na zbudowanie kolejnych podziałów, a one powinny zostać wykorzystane na zakopanie różnic między małymi miasteczkami, wsiami, a dużymi aglomeracjami miejskimi - mówił w Warszawie Michał Kołodziejczak. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: AGROunia chciałaby, żeby pieniądze zostały przeznaczone na polską wieś, a nie na samo rolnictwo. Jak przekazał Michał Kołodziejczak, pieniądze powinny zostać skierowane między innymi na:komunikację publiczną (autobusy)odbudowę drobnego handlu, przemysł rolno-spożywczy.

Michał Kołodziejczak - Polski Ład
19.03.2022 02:34 "Nowy Ład, stare problemy". Kołodziejczak o festiwalu nieporuszonych przez PiS spraw

Jak już informowaliśmy >tutaj< dziś odbyła się prezentacja Polskiego Ładu. Jednym z prezentujących założenia na najbliższe lata przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość, był Jarosław Kaczyński. Prezes PiS mówiąc o pomocy dla rolników i mieszkańców wsi, zapowiedział między innymi wprowadzenie Kodeksu rolnego, uproszczenie procedur, biurokracji związanej z prowadzeniem produkcji rolnej, czy podwyższenie o 10 % kwoty zwrotu za akcyzę od hektara. Cały dokument z treścią Polskiego Ładu można znaleźć >tutaj<. Do słów Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych odniósł się Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: - Czekaliśmy bardzo długo na to, co Jarosław Kaczyński powie na temat Nowego Ładu i mieszkańców wsi. I dzisiaj powiedział, a tak naprawdę pokazał, że źle definiuje potrzeby mieszkańców wsi, źle definiuje potrzeby rolników, a także nie przewiduje ich obaw, naszych obaw, które są - zaznaczył Michał Kołodziejczak. Lider AGROunii zwrócił uwagę na jeden z pomysłów PiS, czyli wprowadzenia uproszczeń biurokracji dla rolników. Jak zauważył Kołodziejczak to rosnąca biurokracja, wprowadzona właśnie przez Prawo i Sprawiedliwość, miała doprowadzić do tego, że dziś polskie gospodarstwa rolne upadają.

AGROunia - ziemniaki
19.03.2022 02:34 AGROunia będzie rozdawać ziemniaki. "Pokażemy wam absurdy polskiego rynku"

- Nie zamierzamy płakać za stodołą. Rządzą nami nieudolni politycy, którzy przyglądają się, jak każdego dnia upadają gospodarstwa rolne. Wiecie, co trzeba zrobić? Zmieść obecnych polityków ze sceny politycznej. Zapraszamy jutro do Warszawy - przekazuje AGROunia. Jak informuje AGROunia za pośrednictwem mediów społecznościowych ziemniaki będą rozdawane w trzech miejscach w Warszawie. Ul. Dolna 3 (przed Biedronką)al. Solidarności 86 (przed Biedronką)Centrum, przed wejściem na „Patelnię”Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-13]

agrounia
19.03.2022 02:34 "Odbijemy wieś PIS-owi". Mocna akcja Agrounii w centrum stolicy

Agrounia w najbliższym czasie planuje zarejestrować swoją działalność jako partia polityczna, a podczas dzisiejszej akcji jej zwolennikom towarzyszyło hasło Odbijemy wieś PIS-owi. - Rozdajemy ziemniaki, dziesięć ton ziemniaków w Warszawie. Pokazujemy, jaka jest patologia w handlu płodami rolnymi w Polsce. Czeka nas duża doza informacji z gazety, którą rozdajemy - powiedział lider ruchu Michał Kołodziejczak. Mocna akcja Agrounii w centrum stolicyDo nagłaśniania ważnych dla społeczeństwa spraw, warszawskie ulice zdają się być najlepszym miejscem. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak, jej zwolennicy, a także rolnicy z całej Polski zorganizowali 20 maja 2021 roku w Warszawie konferencję prasową oraz akcję rozdawania ziemniaków mieszkańcom miasta. Akcja rozdawania ziemniaków polskich rolników miała miejsce w trzech lokalizacjach w Warszawie: na ulicy Dolnej 3 i alejach Solidarności 86 (w obydwu przypadkach przed sklepami sieci Biedronka), a także nieopodal tzw. Patelni, czy wyjścia ze stacji metra w centrum miasta. Na miejscu obecna była redakcja Rolnik Info, która na żywo relacjonowała akcję Agrounii. Jak przekazał w relacji wideo redaktor naczelny portalu Rolnik Info Albert Długoszewski, w trzech wymienionych lokalizacjach było obecnych wielu funkcjonariuszy policji zabezpieczających wydarzenie. Mimo to akcja rozdawania ziemniaków przebiegła w spokojnej atmosferze. - Atmosfera na całym wydarzeniu była naprawdę super, można powiedzieć wręcz, że rodzinna. Warszawiacy podchodzili do rolników, zadawali im pytania i częstowali się pysznymi ziemniakami - powiedział redaktor naczelny Rolnik Info Albert Długoszewski. Ponadto dodał: - Widać, że Agrounia jest ruchem, który jest rozpoznawalny w kraju, nawet w miastach, jak się okazuje. Przechodnie bardzo ciepło reagowali na protest i czuć było „ducha wsparcia” dla całego wydarzenia.Michał Kołodziejczak w rozmowie z Rolnik Info powiedział, że organizowana akcja ma charakter edukacyjny, ale też wojenny, bo - jak niejednokrotnie podkreślał - Agrounia chce odbić PIS-owi polską wieś. Czy Agrounia zapowiedziała podobne akcje w tym stylu w najbliższej przyszłości? Tutaj Michał Kołodziejczak odpowiedział następująco: - [Jest to - przyp. red.] pierwsza akcja, mam nadzieję z serii. Mam nadzieję, że będziemy mogli ją powielać, a na pewno [jest to - przyp. red.] pierwsza akcja z serii z docieraniem z informacjami do mieszkańców miast. To taki inny niż do tej pory sposób, bo staraliśmy się zawsze to robić w internecie, teraz będziemy też chcieli przejść do formy drukowanej oraz na billboardy w miastach, by pokazywać, jak się zmienia polska wieś i dlaczego trzeba ją odbić PIS-owi - stwierdził.

Agrounia ziemniaki
19.03.2022 02:34 Agrounia wszystkich zaskoczyła. Zdecydowano, co dalej z ziemniakami

Na ulicy 11 listopada 22 w Warszawie ziemniaki posłużą do przygotowywania ciepłych posiłków rozdawanych wszystkim potrzebującym. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak zapowiedział, że wszelkie produkty rolno-spożywcze, których sprzedaż nie będzie przynosiła rolnikom przychodów, będą oddawane do Fundacji Serce Miasta. Agrounia oddała ziemniaki potrzebującymPrzypomnijmy: w czwartek 20 maja 2021 roku miała miejsce akcja Agrounii polegająca na rozdawaniu ziemniaków w stolicy. Co było powodem takiego działania?Rolnicy rozdawali warzywa, by zwrócić uwagę na niezdrowe mechanizmy handlowe, które sprawiają, że rolnicy nie są w stanie zarabiać nawet na pokrycie kosztów produkcji rolnej. Rozdawanie ziemniaków miało miejsce od około godziny 9:00 w trzech miejscach w Warszawie: nieopodal stacji metra Centrum na tzw. Patelni, a także zaraz przy wejściu do sklepów sieci Biedronka na ulicy Dolnej 3 i alejach Solidarności 86.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:[EMBED-14]Działaczom ruchu towarzyszyły hasła takie jak Odbijemy wieś PIS-owi. Lider ruchu Michał Kołodziejczak twierdził, że akcja rozdawania ziemniaków, których rolnikom po prostu nie opłaca się sprzedawać, ma charakter edukacyjny i wojenny. Po zakończonej akcji w trzech miejscach w stolicy członkowie Agrounii udali się do Fundacji Serce Miasta, położonej na warszawskiej Pradze. To tam pomaga się osobom zmagającym się z kryzysem bezdomności m.in. poprzez darmowe wydawanie im ciepłych posiłków.