Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > "Widzimy ogromną nieporadność i nieudolność państwa". AGROunia przedstawiła żądania ws. walki z ptasią grypą
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:36

"Widzimy ogromną nieporadność i nieudolność państwa". AGROunia przedstawiła żądania ws. walki z ptasią grypą

AGROunia - ptasia grypa
Agrounia/Facebook

Dzisiaj o godzinie 12:00 rozpoczęła się konferencja prasowa AGROunii w sprawie sytuacji ptasiej grypy w rejonie Żuromina. Jak przekazał Michał Kołodziejczak, jeszcze w miniony piątek lider Agro spotkał się z rolnikami, którzy są załamani i obawiają się tego, co będzie działo się dalej. 

- Wszystkie ogniska ptasiej grypy powinny być tutaj zutylizowane w ciągu maksymalnie dwóch tygodni. Powinny być jasne przepisy, które by to regulowały. W ciągu dwóch tygodni wszystkie chore kury powinny być zutylizowane, a wszystkie zdrowe z tego terenu powinny zostać przeznaczone na ubój - zaznaczył Michał Kołodziejczak. 

Dzięki wprowadzeniu takich rozwiązań, jak twierdzi lider AGROunii, udałoby się za około miesiąc uwolnić od ptasiej grypy w rejonie. Podczas konferencji Kołodziejczak zwracał uwagę na to, że branża, której dotyka problem ptasiej grypy, dotyczy 100 tysięcy zatrudnionych osób. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

- Ani minister rolnictwa, ani główny lekarz weterynarii od kiedy widzą, co tutaj się dzieje, nie wydali ani jednego rozporządzenia, które mówiłoby, że trzeba wszcząć dodatkowe działania - przekzał Kołodziejczak, a w związku z tym AGROunia wysuwa swoje żądania.

Żądania AGROunii 

Po konferencji Michał Kołodziejczak pojedzie prosto do Warszawy, do premiera. Mateusz Morawiecki otrzyma dokument z następującymi żądaniami AGROunii:

  • uruchomienia Wojsk Obrony Terytorialnych do pomocy w walce z ptasią grypą, 

  • zwołania Krajowego Sztabu Kryzysowego, który w 2/3 dni opracuje działania w celu zwalczania ptasiej grypy, 

  • opracowania krajowego planu walki z ptasią grypą, 

  • zwiększenia puli pieniędzy na wypłaty odszkodowań i zwalczania wirusa,

  • wydania decyzji służb weterynaryjnych o przemieszczeniu zdrowych zwierząt, by zostały przeznaczone na ubój, 

  • by Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnił dwutlenek węgla do zagazowania kur. 

Michał Kołodziejczak podczas konferencji prasowej zwrócił się do organizacji prozwierzęcych. Zdaniem lidera AGROunii, dziś żadna z organizacji nie włącza się w pomoc w sytuacji, gdy zwierzęta cierpią. Kołodziejczak przypomniał, że gdy w Warszawie została wyrzucona jedna martwa świnia, niemalże natychmiast odezwały się wszystkie organizacje prozwierzęce, jakie zarzucały AGROunii znęcanie się nad zwierzętami. 

Sytuacja w powiecie żuromińskim

Jak potwierdził dzisiaj Jarosław Gałka, Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego powiatu Żuromińskiego na ten moment w powiecie żuromińskim potwierdzono już 35 ognisk ptasiej grypy. Więcej o dramatycznej sytuacji rolników pisaliśmy >tutaj<. 

Przypomnijmy, zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii od początku bieżącego roku do 9 kwietnia potwierdzono łącznie 116 ognisk ptasiej grypy.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]