Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Gdzie rolnicy mogą aplikować azot na polach? Aktualne dane
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 07.02.2024 21:57

Gdzie rolnicy mogą aplikować azot na polach? Aktualne dane

nawozy sztuczne, azot
IMIGW PIB, agrometeo.imgw.pl

Ciepły luty sprawia, że rolnicy coraz niecierpliwiej spoglądają na pola i myślą o zasileniu upraw nawozem azotowym. Sprawdziliśmy, gdzie kryterium wcześniejszego terminu nawożenia zostało już spełnione. 
 

Czym jest kryterium wcześniejszego terminu nawożenia?

W poprzednich latach rolników obowiązywała dyrektywa azotanowa, wynikająca z przepisów prawa Unii Europejskiej. Na jej mocy polscy rolnicy mogli wyjechać w pola z nawozem azotowym dopiero od 1 marca. 

Wielu rolników, szczególnie w zdecydowanie cieplejszym rejonie zachody kraju protestowali przeciwko tym przepisom. Argumentowali oni, że już za granicą na Odrze rolnicy mogli znacznie wcześniej stosować nawozy azotowe oraz większe ich dawki.

 W 2023 roku wprowadzono kryterium wcześniejszego terminu nawożenia w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, uzależnione od średniej dobowej temperatury powietrza. I tak dla upraw ozimych, trwałych, wieloletnich i trwałych użytków zielonych kryterium wcześniejszego terminu nawożenia oznacza, że średnia dobowa temperatura powietrza musi przekroczyć próg 3 st. C. przez 5 kolejnych dni. Dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza musi przekroczyć 5 st. C. przez pięć kolejnych dni.

 

Kiedy rolnicy wyruszą na pola? Tak sprawdzisz możliwy termin siewu nawozów azotowych

Jakie zasady obowiązują rolników korzystających z kryterium wcześniejszego terminu nawożenia?

“Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” określa, że chwilą zastosowania kryterium wcześniejszego terminu nawożenia jest przejście przez próg 3° lub 5° C przez 95% powierzchni danego powiatu. 
Jednocześnie rolnicy muszą pamiętać o dwóch dodatkowych zasadach: 

 • jeśli gospodarstwo znajduje się na  terenie dwóch lub więcej powiatów za termin możliwego wyjazdu uznaje się taki termin, jaki jest w powiecie w którym znajduje się większa procentowo część gospodarstwa,
 • niezależnie od przekroczenia progu temperatury zabronione jest stosowanie nawozów na terenach zalanych wodą, nasyconych wodą, zamarzniętych oraz pokrytych śniegiem. 
   

Które województwa przekroczyły w całości próg 3 st. C.?

Sytuacja pogodowa w Polsce sprawiła, że większa część kraju przekroczyła próg 3°C. 
W pełni przekroczyły ten próg województwa: 

 • łódzkie, 
 • wielkopolskie, 
 • opolskie,
 •  lubuskie, 
 • zachodniopomorskie. 

W tych województwach rolnicy mogą rozsiewać nawozy azotowe na uprawach ozimych, trwałych, wieloletnich oraz trwałych użytkach zielonych. 

W kilku powiatach przekroczony został próg 5°C i rolnicy mogą w tych powiatach nawozić azotem wszystkie uprawy, jeżeli tylko warunki pogodowe na to pozwalają. 

Te powiaty to: 

 • legnicki, 
 • średzki,
 • Legnica, 
 • Wrocław,
 • powiat słubicki.

Rolnicy mimo możliwości mogą mieć problem z wjechaniem w pole. Dzieje się tak z powodu trudnych warunków na polach spowodowanych opadami i mocnym nasyceniem gleby, które każą odstąpić od wysiewu nawozów azotowych. 
 

Tagi: azot Nawóz