GIW właśnie poinformował o wystąpieniu siódmego już z kolei ogniska wścieklizny potwierdzonego na terenie Polski w 2023 roku. Jakie zwierzę zaraziło się wścieklizną? Co zrobić, żeby uchronić zwierzęta domowe? Sprawdziliśmy to.
W ostatnich dniach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozpoczęło rozsyłanie specjalnych wiadomości SMS do mieszkańców Mazowsza. Wszystko z powodu kampanii szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie, która rozpoczyna się 9 września 2023 roku. Odpowiedzialność za przeprowadzenie tej akcji spoczywa na mazowieckim wojewódzkim lekarzu weterynarii. Procedura zakłada, że szczepionki zostaną zrzucone z samolotów.
Główny Inspektorat Weterynarii za pośrednictwem swojej oficjalnej strony poinformował o wystąpieniu kolejnych czterech przypadków wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego. Ogniska 58-61 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach z dnia 23 września 2021 roku. Główny Inspektorat Weterynarii informuje o kolejnych przypadkach wścieklizny w PolsceChoć przez pewien czas wydawało się, że polskie władze poradziły sobie z występującą wśród dzikich zwierząt wścieklizną, problem powrócił w 2021 roku - od stycznia na terenie naszego kraju odnotowano łącznie 61 przypadków tej choroby. Regionem, który jest najbardziej dotknięty problemem wścieklizny wśród zwierząt, jest Mazowsze. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował za pośrednictwem swojej strony internetowej o kolejnych czterech przypadkach wścieklizny, której ogniska potwierdzono w województwie mazowieckim. Wyniki badań laboratoryjnych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego zostały przekazane Głównemu Inspektoratowi Weterynarii w czwartek 23 września 2021 roku.
Nie tylko afrykański pomór świń i grypa ptaków są zmorą właścicieli i hodowców zwierząt w Polsce. Od pewnego czasu na terenie naszego kraju z coraz większą mocą daje o sobie znać wścieklizna. Jak poinformował Mazowiecki Wojewódzkie Lekarz Weterynarii, choroba została potwierdzona u kolejnych gatunków takich jak jenot, sarna, kot domowy, nietoperz i - tradycyjnie już - lis. W związku z potwierdzeniem 40 nowych przypadków wścieklizny na Mazowszu obszarami zagrożonymi stały się powiaty: otwocki, miński, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, a także miasto Radom i miasto stołeczne Warszawa. Ekspansja wścieklizny postępujePrzez kilka lat polskie służby informowały o tym, że na terenie naszego kraju nie ma zagrożenia związanego z wścieklizną. Jedynie sytuacje, gdzie notowano zwierzęta zarażone tą chorobą występowały na granicy z Białorusią. W 2021 roku sytuacja uległa zmianie, a wścieklizna stała się kolejną chorobą spędzającą sen z powiek właścicielom zwierząt i służbom weterynaryjnym. W ostatnim czasie Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych 40 przypadkach zarażenia tą chorobą. Co istotne, na Mazowszu - póki co najbardziej dotkniętym problemem rozprzestrzeniającej się wścieklizny - potwierdzono przypadki choroby nie tylko u lisów, ale również u jenota, sarny, nietoperza i kota domowego.
Lisy, choć są niezaprzeczalnie pięknymi zwierzętami, ze względu na swoje łowy w gospodarstwach rolnych uznawane są za niemałe szkodniki. Jeden z przedstawicieli tego gatunku po obfitym posiłku we wsi chciał najprawdopodobniej wrócić do lasu, lecz w pewnym momencie zaklinował się w płocie. Łakomemu lisowi z odsieczą ruszyli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Opolu. Lis w płocieDruhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Opola na swoim facebookowym profilu opublikowali nietypowy wpis dotyczący akcji ratowania lisa. W środę 7 lipca 2021 roku strażacy otrzymali zgłoszenie o zwierzaku, który zaklinował się w betonowym płocie jednej z posesji. Jak przekazuje Ochotnicza Straż Pożarna, wraz z pomocą strażaków z Jednostki Gaśniczo-Ratunkowej, pomogła lisowi w uwolnieniu się z potrzasku. Rudy mieszkaniec lasu wyszedł z opresji bez szwanku - faktem jest jednak, że fotografie zamieszczone na facebookowym profilu OSP z Opola wyglądały bardzo niepokojąco.