RolnikInfo.pl
wścieklizna

unsplash.com / fot. Hans Veth

Wścieklizna atakuje kolejne gatunki. 40 przypadków choroby na Mazowszu

10 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Nie tylko afrykański pomór świń i grypa ptaków są zmorą właścicieli i hodowców zwierząt w Polsce. Od pewnego czasu na terenie naszego kraju z coraz większą mocą daje o sobie znać wścieklizna. Jak poinformował Mazowiecki Wojewódzkie Lekarz Weterynarii, choroba została potwierdzona u kolejnych gatunków takich jak jenot, sarna, kot domowy, nietoperz i - tradycyjnie już - lis.

W związku z potwierdzeniem 40 nowych przypadków wścieklizny na Mazowszu obszarami zagrożonymi stały się powiaty: otwocki, miński, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, a także miasto Radom i miasto stołeczne Warszawa.

Ekspansja wścieklizny postępuje

Przez kilka lat polskie służby informowały o tym, że na terenie naszego kraju nie ma zagrożenia związanego z wścieklizną. Jedynie sytuacje, gdzie notowano zwierzęta zarażone tą chorobą występowały na granicy z Białorusią.

W 2021 roku sytuacja uległa zmianie, a wścieklizna stała się kolejną chorobą spędzającą sen z powiek właścicielom zwierząt i służbom weterynaryjnym.

W ostatnim czasie Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych 40 przypadkach zarażenia tą chorobą.

motocykl heder

Motocyklista wjechał pod heder. Niebezpieczne zdarzenie na Lubelszczyźnie

CZYTAJ DALEJ

Co istotne, na Mazowszu - póki co najbardziej dotkniętym problemem rozprzestrzeniającej się wścieklizny - potwierdzono przypadki choroby nie tylko u lisów, ale również u jenota, sarny, nietoperza i kota domowego.

Obszary zagrożone i restrykcje

Obszary, które w sposób szczególny zagrożone są występowaniem wścieklizny u zwierząt dzikich i domowych to miasto stołeczne Warszawa, miasto Radom, a także szereg powiatów: otwocki, miński, garwoliński, kozienicki, radomski i zwoleński.

Nie wyklucza to jednak pojawienia się choroby również w innych lokalizacjach w Polsce.

Na wspomnianych obszarach przy drogach, na leśnych ścieżkach i parkingach przy terenach leśnych pojawiają się tabliczki z napisem Uwaga, obszar zagrożony wścieklizną zwierząt. Widząc taką informację warto zatem powstrzymać się od wizyty w lesie.

Na obszarach zagrożonych zabronione jest organizowanie polowań (nie wliczają się w to odstrzały sanitarne dzików i polowania bez psów), a także pokazów i wystaw z udziałem kotów i psów.

Właścicieli zwierząt narażonych na wściekliznę uprasza się o systematyczne szczepienie swoich pupili przeciwko groźnej chorobie.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • PIP kontroluje legalność zatrudnienia w gospodarstwach. Są pierwsze mandaty

  • Wyprzedzał traktor na podwójnej ciągłej. Ciągnik przewrócił się na bok

  • Wzruszający prezent Emilki dla pogorzelców. "Podzielimy się tym, co mamy"

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

alpakarnia pożar

Zwierzęta

Alpakarnia w płomieniach. Trudna akcja gaśnicza w gospodarstwie

Czytaj więcej >
kurczak

Zwierzęta

Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie

Czytaj więcej >
pzł dziki

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Owce uciekły z zagrody. Przejechał je pociąg

Czytaj więcej >
wilk

Zwierzęta

Wilki zaatakowały bydło na pastwisku. Zaginął byk

Czytaj więcej >
alpaka

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >