Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Wścieklizna atakuje kolejne gatunki. 40 przypadków choroby na Mazowszu
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Wścieklizna atakuje kolejne gatunki. 40 przypadków choroby na Mazowszu

wścieklizna
unsplash.com / fot. Hans Veth

Nie tylko afrykański pomór świń i grypa ptaków są zmorą właścicieli i hodowców zwierząt w Polsce. Od pewnego czasu na terenie naszego kraju z coraz większą mocą daje o sobie znać wścieklizna. Jak poinformował Mazowiecki Wojewódzkie Lekarz Weterynarii, choroba została potwierdzona u kolejnych gatunków takich jak jenot, sarna, kot domowy, nietoperz i - tradycyjnie już - lis.

W związku z potwierdzeniem 40 nowych przypadków wścieklizny na Mazowszu obszarami zagrożonymi stały się powiaty: otwocki, miński, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, a także miasto Radom i miasto stołeczne Warszawa.

Ekspansja wścieklizny postępuje

Przez kilka lat polskie służby informowały o tym, że na terenie naszego kraju nie ma zagrożenia związanego z wścieklizną. Jedynie sytuacje, gdzie notowano zwierzęta zarażone tą chorobą występowały na granicy z Białorusią.

W 2021 roku sytuacja uległa zmianie, a wścieklizna stała się kolejną chorobą spędzającą sen z powiek właścicielom zwierząt i służbom weterynaryjnym.

W ostatnim czasie Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych 40 przypadkach zarażenia tą chorobą.

Co istotne, na Mazowszu - póki co najbardziej dotkniętym problemem rozprzestrzeniającej się wścieklizny - potwierdzono przypadki choroby nie tylko u lisów, ale również u jenota, sarny, nietoperza i kota domowego.

Obszary zagrożone i restrykcje

Obszary, które w sposób szczególny zagrożone są występowaniem wścieklizny u zwierząt dzikich i domowych to miasto stołeczne Warszawa, miasto Radom, a także szereg powiatów: otwocki, miński, garwoliński, kozienicki, radomski i zwoleński.

Nie wyklucza to jednak pojawienia się choroby również w innych lokalizacjach w Polsce.

Na wspomnianych obszarach przy drogach, na leśnych ścieżkach i parkingach przy terenach leśnych pojawiają się tabliczki z napisem Uwaga, obszar zagrożony wścieklizną zwierząt. Widząc taką informację warto zatem powstrzymać się od wizyty w lesie.

Na obszarach zagrożonych zabronione jest organizowanie polowań (nie wliczają się w to odstrzały sanitarne dzików i polowania bez psów), a także pokazów i wystaw z udziałem kotów i psów.

Właścicieli zwierząt narażonych na wściekliznę uprasza się o systematyczne szczepienie swoich pupili przeciwko groźnej chorobie.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: sadyogrody.pl