Wścieklizna atakuje kolejne gatunki. 40 przypadków choroby na Mazowszu
Nie tylko afrykański pomór świń i grypa ptaków są zmorą właścicieli i hodowców zwierząt w Polsce. Od pewnego czasu na terenie naszego kraju z coraz większą mocą daje o sobie znać wścieklizna. Jak poinformował Mazowiecki Wojewódzkie Lekarz Weterynarii, choroba została potwierdzona u kolejnych gatunków takich jak jenot, sarna, kot domowy, nietoperz i - tradycyjnie już - lis.
W związku z potwierdzeniem 40 nowych przypadków wścieklizny na Mazowszu obszarami zagrożonymi stały się powiaty: otwocki, miński, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, a także miasto Radom i miasto stołeczne Warszawa.
Ekspansja wścieklizny postępuje
Przez kilka lat polskie służby informowały o tym, że na terenie naszego kraju nie ma zagrożenia związanego z wścieklizną. Jedynie sytuacje, gdzie notowano zwierzęta zarażone tą chorobą występowały na granicy z Białorusią.
W 2021 roku sytuacja uległa zmianie, a wścieklizna stała się kolejną chorobą spędzającą sen z powiek właścicielom zwierząt i służbom weterynaryjnym.
W ostatnim czasie Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych 40 przypadkach zarażenia tą chorobą.
Co istotne, na Mazowszu - póki co najbardziej dotkniętym problemem rozprzestrzeniającej się wścieklizny - potwierdzono przypadki choroby nie tylko u lisów, ale również u jenota, sarny, nietoperza i kota domowego.
Obszary zagrożone i restrykcje
Obszary, które w sposób szczególny zagrożone są występowaniem wścieklizny u zwierząt dzikich i domowych to miasto stołeczne Warszawa, miasto Radom, a także szereg powiatów: otwocki, miński, garwoliński, kozienicki, radomski i zwoleński.
Nie wyklucza to jednak pojawienia się choroby również w innych lokalizacjach w Polsce.
Na wspomnianych obszarach przy drogach, na leśnych ścieżkach i parkingach przy terenach leśnych pojawiają się tabliczki z napisem Uwaga, obszar zagrożony wścieklizną zwierząt. Widząc taką informację warto zatem powstrzymać się od wizyty w lesie.
Na obszarach zagrożonych zabronione jest organizowanie polowań (nie wliczają się w to odstrzały sanitarne dzików i polowania bez psów), a także pokazów i wystaw z udziałem kotów i psów.
Właścicieli zwierząt narażonych na wściekliznę uprasza się o systematyczne szczepienie swoich pupili przeciwko groźnej chorobie.
Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:
PIP kontroluje legalność zatrudnienia w gospodarstwach. Są pierwsze mandaty
Wyprzedzał traktor na podwójnej ciągłej. Ciągnik przewrócił się na bok
Wzruszający prezent Emilki dla pogorzelców. "Podzielimy się tym, co mamy"
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: sadyogrody.pl