Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Tak przygotujesz się na blackout. Ochroń siebie i swoje gospodarstwo
Patryk Wołosz
Patryk Wołosz 07.07.2025 11:38

Tak przygotujesz się na blackout. Ochroń siebie i swoje gospodarstwo

Żarówka, energia
Fot. Pixabay/Bru-nO

Blackout, czyli rozległa awaria sieci elektrycznej to realne zagrożenie. Przykładem są Czechy, które niedawno zostały dotknięte problemami z dostawą prądu, wskutek której mnóstwo ludzi zostało pozbawionych energii. Co warto wiedzieć, żeby przygotować się na taką ewentualność?

Blackout w Czechach

Zaledwie kilka dni temu Republika Czeska zmagała się z jednym z najpoważniejszych kryzysów energetycznych w swojej współczesnej historii. Przerwa w dostawie prądu objęła znaczne obszary kraju, w tym regiony graniczące z Polską. Wiele miast zostało częściowo sparaliżowanych, nie działały bankomaty, zatrzymało się metro, windy przestały działać. 

Do awarii doszło w tzw. sieci szkieletowej, czyli kluczowej infrastrukturze elektroenergetycznej kraju. To właśnie przez nią energia przekazywana jest do podstacji, które następnie zasilają kolejne obszary. Awaria miała charakter techniczny i dotyczyła przewodu fazowego. Wbrew obawom, nie znaleziono żadnych przesłanek wskazujących na cyberatak. Czescy specjaliści ds. bezpieczeństwa informują, że sytuacja nie nosi cech działania zewnętrznego agresora. 

Czy w Polsce możliwy jest blackout?, fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Skala uszkodzeń sugeruje, że mamy do czynienia z awarią o wyjątkowo poważnym charakterze. Sytuację monitorowały nie tylko krajowe służby, ale także sąsiednie państwa, w tym Polska. 

Jakub Janda, dyrektor praskiego think tanku European Values, określił wydarzenia jako bezprecedensowe. Podkreślił, że Czechy nie miały dotąd do czynienia z tak poważnym kryzysem w obszarze energetyki. Jego zdaniem sytuacja wymaga zdecydowanej reakcji i długoterminowych planów zabezpieczających infrastrukturę. Przypadek ten unaocznia, jak kluczowe znaczenie ma niezawodność sieci przesyłowej dla funkcjonowania państwa. Wydarzenia te mogą stać się impulsem do większych inwestycji w bezpieczeństwo energetyczne regionu. Skłaniają też do refleksji nad tym, co mogą zrobić obywatele, by przygotować się na wypadek awarii prądu.

Polacy przebierają w sklepowych owocach. Niewielu wie, że grozi za to kara Lekarze ostrzegają, chrońcie swoje psy. Niebezpieczeństwo czyha w trawie

Jak przygotować się na blackout?

Aby dobrze przygotować się na blackout, warto zadbać o podstawowe wyposażenie awaryjne w domu. Latarki, zapasowe baterie oraz naładowany powerbank to minimum, które pozwoli na kontakt ze światem i orientację po zmroku. Jak podaje bezpieczna.um.warszawa.pl, w domach jednorodzinnych przydatny może być mały agregat prądotwórczy oraz zapas paliwa. Dobrze mieć w domu kuchenkę turystyczną z butlą gazową, zwłaszcza jeśli codzienne gotowanie opiera się na energii elektrycznej. 

W razie przerwy w dostawie wody warto posiadać zapas butelkowanej. W czasie zimowej awarii prądu kluczowe będzie utrzymanie ciepła w mieszkaniu. Najlepiej zebrać wszystkich domowników w jednym, najlepiej nasłonecznionym pokoju, aby łatwiej było utrzymać temperaturę. Należy ubierać się na cebulkę, używając ubrań, które dobrze izolują, ale pozwalają skórze oddychać. Używając grzejników gazowych, piecyków naftowych czy kominków, trzeba zachować szczególną ostrożność i nie pozostawiać ich bez nadzoru.

W przypadku ogrzewania gazowego konieczne jest również regularne sprawdzanie wentylacji, by uniknąć zaczadzenia lub innych niebezpieczeństw. Podczas awarii najważniejsze jest zachowanie spokoju i rozsądne korzystanie z dostępnych źródeł informacji. Nie należy blokować numerów alarmowych, jeśli sytuacja nie zagraża zdrowiu lub życiu. Informacje o sytuacji można uzyskać dzięki komunikatom służb miejskich, lokalnemu radiu lub aplikacjom takim jak RSO i WSP. 

O tym powinni pamiętać gospodarze

A co w przypadku rolników i hodowców? Powinni oni być szczególnie przygotowani, bo w końcu ich działalność opiera się często na nieprzerwanej pracy wielu urządzeń. Przerwa w zasilaniu może doprowadzić do dużych strat zarówno w produkcji, jak i wśród zwierząt, dlatego kluczowe jest przygotowanie planu awaryjnego. 

Warto zainwestować w agregaty prądotwórcze, które zapewnią ciągłość pracy dojarek, systemów wentylacyjnych w oborach oraz chłodni przechowujących mleko lub żywność. Dobrze mieć również zapas paszy i wody, szczególnie jeśli system pojenia i karmienia oparty jest na automatyce. Rolnicy powinni regularnie sprawdzać stan techniczny alternatywnych źródeł zasilania, by w razie potrzeby zadziałały bez zwłoki. Warto też wyznaczyć osoby odpowiedzialne za działania kryzysowe na gospodarstwie i przeszkolić je z zasad bezpieczeństwa. Jeżeli gospodarstwo korzysta z systemów ogrzewania, trzeba mieć plan, jak utrzymać temperaturę bez prądu. Dobrą praktyką jest też bieżące śledzenie komunikatów lokalnych służb oraz zaopatrzenie się w radiotelefon lub radio na baterie.