RolnikInfo.pl
dopłaty prąd

unsplash.com / fot. Ł. Radziejewski

Zapowiedziano dopłaty do cen prądu. Wytypowano 6% gospodarstw domowych

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W ostatnim czasie drożejące koszty życia odczuwalne są przez większość mieszkańców Polski. Poza rosnącymi cenami żywności, Polakom przychodzi płacić więcej za gaz i energię elektryczną. Jak poinformował szef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka, powstał projekt przepisów, według których część gospodarstw domowych otrzymywałaby rekompensaty za wyższe ceny prądu.

Propozycja ustawy jest skierowana do osób zagrożonych ubóstwem energetycznym - problem ten dotyka około 6% gospodarstw domowych w Polsce.

Projekt ustawy ws. rekompensat za rosnące ceny energii elektrycznej

Gospodarstwa rolne w sposób szczególny odczuwają podwyżki cen energii elektrycznej, którą w dużym stopniu wykorzystują na potrzeby produkcji żywności.

W Radiu Plus gościł w ostatnim czasie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, którego słowa dały nadzieję - zarówno niektórym mieszkańcom miast, jak i wsi - na częściową rekompensatę rosnących cen prądu.

Jak stwierdził Michał Kurtyka, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt ustawy, której celem ma być ochrona osób zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Warto dodać, że termin ubóstwo energetyczne dotyczy podmiotów, które w dochodzie rozporządzalnym wydają około 10% funduszy na koszty energii elektrycznej.

Szczegóły programu

Nie tylko Polska zmaga się z rosnącymi cenami energii elektrycznej - trend ten jest wyraźnie zauważalny w całej Europie.

Jeszcze dziesięć lat temu ubóstwo energetyczne w naszym kraju dotyczyło około 10% gospodarstw domowych. Obecnie liczba ta zmalała i wynosi 6%.

Ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na program proponowany przez ministra Kurtykę? Na razie nie padły na ten temat konkretne kwoty - minister klimatu i środowiska wskazuje, że budżet zależy w tym przypadku od dalszych konsultacji z ministrem finansów.

Michał Kurtyka w rozmowie z Radiem Plus dodał, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska oczekuje obecnie na wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych rządu.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Alarmujące informacje ws. CPK. Jaki los czeka rolników?

  • Polsat zapowiedział nowy program o rolnictwie. Na wieś pojadą mieszkańcy miast

  • Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: money.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

krus

Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >
jakie podatki płacą rolnicy

Jakie podatki płacą rolnicy?

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy

Czytaj więcej >