Zapowiedziano dopłaty do cen prądu. Wytypowano 6% gospodarstw domowych
W ostatnim czasie drożejące koszty życia odczuwalne są przez większość mieszkańców Polski. Poza rosnącymi cenami żywności, Polakom przychodzi płacić więcej za gaz i energię elektryczną. Jak poinformował szef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka, powstał projekt przepisów, według których część gospodarstw domowych otrzymywałaby rekompensaty za wyższe ceny prądu.
Propozycja ustawy jest skierowana do osób zagrożonych ubóstwem energetycznym - problem ten dotyka około 6% gospodarstw domowych w Polsce.
Projekt ustawy ws. rekompensat za rosnące ceny energii elektrycznej
Gospodarstwa rolne w sposób szczególny odczuwają podwyżki cen energii elektrycznej, którą w dużym stopniu wykorzystują na potrzeby produkcji żywności.
W Radiu Plus gościł w ostatnim czasie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, którego słowa dały nadzieję - zarówno niektórym mieszkańcom miast, jak i wsi - na częściową rekompensatę rosnących cen prądu.
Jak stwierdził Michał Kurtyka, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt ustawy, której celem ma być ochrona osób zagrożonych ubóstwem energetycznym.
Warto dodać, że termin ubóstwo energetyczne dotyczy podmiotów, które w dochodzie rozporządzalnym wydają około 10% funduszy na koszty energii elektrycznej.
Szczegóły programu
Nie tylko Polska zmaga się z rosnącymi cenami energii elektrycznej - trend ten jest wyraźnie zauważalny w całej Europie.
Jeszcze dziesięć lat temu ubóstwo energetyczne w naszym kraju dotyczyło około 10% gospodarstw domowych. Obecnie liczba ta zmalała i wynosi 6%.
Ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na program proponowany przez ministra Kurtykę? Na razie nie padły na ten temat konkretne kwoty - minister klimatu i środowiska wskazuje, że budżet zależy w tym przypadku od dalszych konsultacji z ministrem finansów.
Michał Kurtyka w rozmowie z Radiem Plus dodał, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska oczekuje obecnie na wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych rządu.
Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:
Polsat zapowiedział nowy program o rolnictwie. Na wieś pojadą mieszkańcy miast
Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: money.pl