RolnikInfo.pl > Wiadomości > Protest rybaków i AGROunii. Blokada drogi na Hel
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:41

Protest rybaków i AGROunii. Blokada drogi na Hel

AGROunia/Facebook
AGROunia/FB

Zgodnie z zapowiedziami o godzinie 9:00 w sobotę, 24 lipca bieżącego roku rozpoczął się protest armatorów rybołówstwa rekreacyjnego oraz rolników z AGROunii. Rybacy wyszli na drogi w związku z odebraniem pozwolenia na połów dorsza, bez rekompensat.

- Rybacy nie mogą łowić ryb. My nie możemy wpuścić do kurników kur, hodować świń. Nie dają nam pracować. Państwo zobowiązało się, że wypłaca rybakom odszkodowanie, a tak się nie stało - mówił podczas transmisji z protestu Michał Kołodziejczak, lider AGROunii.

"To jest krzyk rozpaczy ludzi, którzy nie mają co robić"

- To jest krzyk rozpaczy ludzi, którzy nie mają co robić - dodał Kołodziejczak.

Rybacy zapowiadają, że dopóki nie rząd nie wywiąże się z zobowiązań, nie zakończą protestów. Protestujący domagają się, żeby porozumienie, które zostało zawarte z rządem w ubiegłym roku, zostało wprowadzone w życie, tak by zgodnie z obietnicami, mogli otrzymać odszkodowania.

- I z nami i z AGROunią nikt nie chce rozmawiać - mówił jeden z rybaków, ciesząc się, że dziś rolnicy solidaryzują się z rybakami.

Utrudnienia w ruchu

Zablokowana została droga wojewódzka 216, czyli jedyna droga prowadząca do na Hel. Dla kierowców oznacza to brak dojazdu z i na Półwysep Helskiego. Jak zapowiadali protestujący, przepuszczane mają być jedynie karetki pogotowia i straż pożarna.

Tak, jak w przypadku wtorkowego protestu AGROunii w Srocku, protest został zgłoszony do władz i jest legalny. Funkcjonariusze policji zapowiadali, że dziś mogą pojawić się na drogach większe, niż zazwyczaj, utrudnienia. Blokada została zaplanowana od godziny 9:00 do godziny 16:00.

Jak przekazał Michał Kołodziejczak, zatrzymano dwa busy, które zmierzały na protest.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: AGROunia/FB