Sołtys - rzedstawiciel lokalnej społeczności, przeważnie wiejskiej. Jego rola począwszy od średniowiecza ulegała poważnym zmianom i od 1990 roku w Polsce jest organem wykonawczym sołectwa.
Sołtysi i sołtyski od lipca 2023 roku, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe w wysokości 300 zł. To dodatek, który ma być swoistym wynagrodzeniem za lata, kiedy włodarze wsi nie otrzymywali pieniędzy za wykonywanie pracy na rzecz społeczności lokalnej. Prezydent w sierpniu podpisał nowelizację ustawy, dzięki której będą obowiązywać nowe zasady wypłacania tego świadczenia sołtysom. Czy będzie łatwiej uzyskać ten dodatek?
11 marca w Polsce obchodzone jest Święto Sołtysa. Rolą sołtysa jest m.in. reprezentowanie sołectwa na zewnątrz, oraz zwoływanie zebrań na świetlicy wiejskiej. W tym dniu świętuje około 40 tysięcy pań i panów sołtys w kraju, dlatego też życzenia postanowił złożyć sam prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wraz z początkiem marca nastąpią zmiany w świadczeniach- nie tylko rent i emerytur-ale także w świadczeniu dla sołtysów. Do tej pory włodarz małej miejscowości nie mógł liczyć na wielkie kwoty. Jakiej podwyżki może się spodziewać od 1 marca dla najważniejszej osoby we wsi?
Sołtys to najważniejsza osoba na wsi. Mało kto wie, że osoba pełniąca tę rolę, otrzymuje co miesiąc pieniądze. Zapewne wielu ciekawi, ile obecnie dostaje się za reprezentowanie wsi. Sprawdziliśmy, jakie wynagrodzenie otrzymuje sołtys w 2024 roku oraz co należy do jego kompetencji
Jak informuje resort rolnictwa, rozpoczął się okres składania wniosków o otrzymanie dodatkowego świadczenia pieniężnego dla byłych sołtysów. Od 1 lipca 2023 r. osoby, które pełniły funkcję sołtysa i osiągnęły wiek emerytalny, mają szansę ubiegać się o dodatkowe wsparcie z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Od 1 lipca 2023 roku rusza wydawanie świadczeń pieniężnych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, nawet w przypadku pobierania świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub innego organu rentowego.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) wprowadza historyczne zmiany dotyczące świadczeń pieniężnych dla sołtysów. Nowe przepisy zakładają, że wszystkie osoby pełniące funkcję sołtysa będą uprawnione do otrzymywania świadczenia, nawet jeśli pobierają emeryturę lub rentę z innego organu rentowego.
Sołtys jest osobą, która na mocy zaufania mieszkańców wsi, dba o interesy lokalnej społeczności i przedstawia jej postulaty wobec władz gminnych. Czy jednak sołtys ma prawną możliwość bycia radnym w gminie, w której zamieszkuje? Czy w takiej sytuacji ma możliwość pobierania dwóch diet?Jak się okazuje, prawo nie nakazuje, by sołtys po uzyskaniu mandatu radnego był zobowiązany do rezygnacji z dotychczasowej funkcji. Sołtys - organ wykonawczy sołectwaSołtys jest osobą, która cieszy się szacunkiem i zaufaniem we wsi. Zgodnie z obowiązującym prawem sołtys jest organem wykonawczym sołectwa, czyli organu pomocniczego gminy. Choć sołtys ma prawo uczestniczyć w sesjach rady gminy, to nie może podczas nich głosować. Osoba pełniąca opisywaną funkcję ma przede wszystkim reprezentować lokalną społeczność przed władzami gminnymi, realizować uchwały rady gminy, a także zajmować się poborem podatku rolnego i leśnego. Sołtysi w Polsce pobierają dietę za wykonywane obowiązki - w każdej gminie jej wysokość jest inna, zależnie od decyzji lokalnych władz.