Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Ile w Polsce zarabia sołtys? Znamy stawki
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 11.03.2024 22:39

Ile w Polsce zarabia sołtys? Znamy stawki

gospodarz wsi
fot. TOMASZ MATUSZKIEWICZ / SUPER EXP/AGENCJA SE/East News

11 marca w Polsce obchodzone jest Święto Sołtysa. Rolą sołtysa jest m.in. reprezentowanie sołectwa na zewnątrz, oraz zwoływanie zebrań na świetlicy wiejskiej. W tym dniu świętuje około 40 tysięcy pań i panów sołtys w kraju, dlatego też życzenia postanowił złożyć sam prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 
 

Czym zajmuje się sołtys?

Sołtys to główna osoba reprezentująca wieś lub kilka wsi na szczeblu gminnym. Wybiera się go/ją raz na 4 lata. Wybór następuje podczas głosowania spośród nieograniczonej liczby kandydatów przez stałych i uprawnionych do tego mieszkańców. 
Sołtys swoją osobą może:

  • reprezentować sołectwo na zewnątrz;
  • zwoływać zebrania wiejskie
  • realizować uchwały rady gminy, które dotyczą sołectwa, a także umożliwiać zapoznanie się z uchwałami rady jak najszerszemu kręgowi mieszkańców sołectwa;
  • w zakresie ustalonym przez radę gminy dokonywać poboru podatków rolnego i leśnego jako inkasent organu podatkowego;
  • uczestniczyć w sesjach rady gminy, a także w pracach jej organów bez prawa do głosowania;
  • być zobowiązana do udziału w posiedzeniach komisji rady gminy, jeśli rozpatrywane są sprawy sołectwa.
     
Tragedia na drodze. 14-latka zginęła przejechana przez ciągnik

Czego życzy sołtysom i sołtyskom Wojciech Legawiec?

To właśnie dziś 11 marca świętują sołtyski i sołtysi. Z tej okazji prezes ARiMR Wojciech Legawiec wystosował specjalne podziękowania dla wszystkich włodarzy wsi w Polsce. 

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Sołtysi, dzisiejsze święto – Dzień Sołtysa – jest okazją do wyrażenia szacunku dla Państwa pracy na rzecz rozwoju lokalnych wspólnot. To Sołtysi są najbliżej mieszkańców wsi, najlepiej znają ich problemy, potrzeby i oczekiwania. Ta wiedza w połączeniu z kapitałem społecznego zaufania sprawia, że są Państwo liderami wiejskich społeczności- napisał w podziękowaniu prezes ARiMR Wojciech Legawiec

Legawiec podziękował paniom i panom sołtysom za pełnienie roli opiekuna i gospodarza wsi. Wyraził słowa uznania za ich poświęcenie i zaangażowanie w reprezentowanie interesów sołeckich wspólnot. 

Prezes Agencji Rolnej zapewnia, że ARiMR jest partnerem finansowym (w ramach różnych programów pomocowych) dla sołtysów, którzy starają się poprawić warunki życia rolniczych rodzin, ale także innych mieszkańców wsi. Na koniec Legawiec złożył życzenia włodarzom wsi. 

Wszystkim Państwu życzę dobrego zdrowia, satysfakcji z pełnionej funkcji, optymizmu i siły na każdy dzień oraz wielu sukcesów w życiu zawodowym i powodzenia w życiu prywatnym - czytamy na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Zarobki sołtysa nie są zadowalające

Sołtys, który od 1990 roku jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy (sołectwa), za swą działalność na rzecz wsi nie dostaje wbrew pozorom comiesięcznej pensji.

Sołtysi pełnią swoją funkcję społecznie, a to oznacza, że otrzymują tzw. dietę, którą co rok uchwala Rada Gminy. Ale uwaga, jeśli radni i wójt gminy w trakcie posiedzenia zadecydują (w świetle prawa), że sołtysowi nie będzie się należeć dieta, wówczas nie otrzyma żadnych pieniędzy. Stawka diety wynosi, w zależności od wielkości danego sołectwa i zamożności gminy, od 10 do 500 zł miesięcznie.