Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Waloryzacja świadczenia dla sołtysów. Nie będą to jednak kokosy
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 19.02.2024 19:14

Waloryzacja świadczenia dla sołtysów. Nie będą to jednak kokosy

tabliczka sołtys
East News/AGENCJA SE

Wraz z początkiem marca nastąpią zmiany w świadczeniach- nie tylko rent i emerytur-ale także w świadczeniu dla sołtysów. Do tej pory włodarz małej miejscowości nie mógł liczyć na wielkie kwoty. Jakiej podwyżki może się spodziewać od 1 marca dla najważniejszej osoby we wsi? 
 

Kto może ubiegać się o "sołtysowe"?

Sołtys to zwierzchnik sołectwa minimum jednej miejscowości. Wybierany jest na 4- letnią kadencję w trakcie głosowania, spośród nieograniczonej liczby kandydatów oraz uprawnionych do tego mieszkańców. 

Ustawa (która weszła w życie 1 lipca 2023 roku) o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, pozwoliła wprowadzić dodatek pieniężny dla włodarzy wsi, bez względu na czas pełnienia tej funkcji. 

Sołtys może otrzymać świadczenie z tytułu pełnienia swojej funkcji, tylko po spełnieniu określonych warunków:

  • kiedy osiągnie wiek 60 lat (kobiety), 65 lat (mężczyzna)
  • pełnienie funkcji sołtysa co najmniej dwie kadencje, ale nie mniej niż przez osiem lat.
     
Eksport polskich produktów bije rekordy. Co najchętniej kupowano?

Jaka kwota świadczenia po waloryzacji?

Do tej pory zwierzchnik wsi mógł liczyć na dodatkowe świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa w kwocie 300 zł. Od 1 marca 2024 roku, dzięki wskaźnikowi waloryzacji rent i emerytur, który utrzymuje się na poziomie 12,12 % , kwota "sołtysowego" powiększy się nieznacznie. 

Na podstawie art. 7 ust. 6 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa ogłasza się, że kwota świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa od dnia 1 marca 2024 r. wynosi 336,36 zł - czytamy w komunikacie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 lutego

Co leży w kompetencji sołtysa

Może się wydawać, że sołtys otrzymuje pieniądze "tylko" za pełnienie swojej funkcji. Nie jest to zgodne z prawdą. Sołtys to osoba, która ma ręce pełne roboty, bo przecież to właśnie on/ona reprezentuje sołectwo na zewnątrz czy zwołuje zebrania wiejskie. 

To do sołtysa należy się udać, kiedy zachodzi potrzeba opłacenia podatku rolnego i leśnego, gdyż występuje wówczas jako inkasent organu podatkowego. 

Zwierzchnik wsi uczestniczy także w sesjach rady gminy oraz pracach jej organów, choć już bez prawa do głosowania. Do kompetencji sołtysa należy również realizowanie uchwał rady gminy, które dotyczą sołectwa. Oprócz tego sołtys zobowiązany jest do udziału w posiedzeniach komisji rady gminy, jeśli są rozpatrywane sprawy sołectwa. 

Tagi: Sołtys KRUS