RolnikInfo.pl
wilk

unsplash.com / fot. Michael LaRosa

Wilk wpadł na posesję, obok której wcześniej bawiły się dzieci. Gonił za sarną

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Utrata dużych obszarów wilczego terytorium oraz niedobory pożywienia na terenach nietkniętych działalnością człowieka sprawiają, że wilki coraz częściej zbliżają się do ludzkich siedlisk. Nie robią tego ze złośliwości, lecz z głodu - przykładem takiego zachowania może być niedawne wtargnięcie wilka na ogrodzoną posesję w pogoni za ranną sarną.

Opisywana sytuacja miała miejsce na Podkarpaciu. Podczas zdarzenia nie ucierpiał żaden człowiek, jednakże chwilę przed pojawieniem się wilka na posesji, na świeżym powietrzu bawiła się w sąsiedztwie trójka dzieci. 

Wilk w pogoni za sarną

Sprawę opisał m.in. portal esanok.pl - wiemy, że do wtargnięcia wilka na ogrodzoną posesję w Łukowem doszło w sobotę 8 maja 2021 roku po godzinie 14:00. Najpierw na terenie jednej z podkarpackich posesji znalazła się ranna sarna, która najprawdopodobniej podczas ucieczki złamała jedną z kończyn.

W pogoni za nią pod ogrodzeniem przeszedł wilk. Drapieżnik kontynuował swoje łowy, chcąc uśmiercić swoją ofiarę. Zachowanie to, zupełnie naturalne z wilczego puntu widzenia, stało się źródłem solidnej dawki strachu dla okolicznych mieszkańców.

Okazuje się bowiem, że chwilę przed nastąpieniem krwawego finału pościgu na posesji, na sąsiednim podwórku bawiła się trójka dzieci. Jeden z dorosłych, zobaczywszy walkę, postanowił przegonić drapieżnika. Nie dziwi jednak, że wilk, po trudzie pogoni i łowów, niechętnie oddalił się od swojej zdobyczy.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-10]

Później na miejscu pojawił się lekarz weterynarii, który zabezpieczył sarnę. Jedna z kobiet, która poinformowała o zajściu sanockie media, wskazała, że dzień wcześniej przy jednym z domów w okolicy wilki zagryzły psa. Mieszkanka powiatu sanockiego nie ukrywa, że zarówno ona, jak i jej syn obawiają się wychodzenia na zewnątrz.

Obawa przed wilkami

Przyrodnicy wskazują, że wilki z natury nie atakują ludzi, lecz wolą schodzić im z drogi. Z drugiej jednak strony mieszkańcy obszarów wiejskich i podmiejskich coraz częściej alarmują o wizytach wilków na terenie swoich gospodarstw i podwórek, podczas których drapieżniki zdają się nie okazywać żadnego strachu przed ludźmi.

Jeszcze niedawno portal Rolnik Info przekazał informację dotyczącą ataku wilków na baranka Virusa, znanego z serialu Rolnicy. Podlasie. Zwierzak żył na terenie gospodarstwa w Kundziczach, a gospodarz przekazał, iż bracia Virusa byli zagryzieni przez wilki jeszcze przed jego śmiercią.

Więcej informacji na ten temat można przeczytać w naszym tekście Strata w "Rolnicy. Podlasie". Zwierzęcy mieszkaniec Kundzicz zagryziony przez wilki.

Głód wilków i ich desperackie ataki na tzw. łatwą zwierzynę widać także na przykładzie gospodarstw agroturystycznych. W pierwszej połowie kwietnia redakcja Rolnik Info informowała o zagryzionych muflonach i danielach w Woli Łagowskiej w tekście Wola Łagowska: wilki wdarły się do gospodarstwa agroturystycznego. Zabiły sześć zwierząt.

Widać zatem, że kwestia uregulowania sąsiedzkich stosunków między wilkami a ludźmi wymaga rozważnego przemyślenia.

Wilk jest gatunkiem chronionym na terenie naszego państwa, toteż na odstrzał potrzeba specjalnego pozwolenia. Mimo to zabijanie zwierząt nie jest tutaj chyba metodą, która rzeczywiście rozwiązałaby problem ludzkiego strachu przed drapieżnikami.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: esanok.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >