RolnikInfo.pl Uprawy Zjada krzewy w mgnieniu oka. Tak rozpoznasz i zwalczysz groźnego szkodnika
Fot. Getty Images/Canva

Zjada krzewy w mgnieniu oka. Tak rozpoznasz i zwalczysz groźnego szkodnika

13 lutego 2025
Autor tekstu: Julia Czwórnóg

To jeden z największych przeciwników i zmora posiadaczy ogrodów. Zjada rośliny w mgnieniu oka, uszkadza liście i pędy krzewów. Jak rozpoznać bytowanie tego szkodnika, jak zapobiegać i zwalczać? Warto w porę zauważyć niepokojące sygnały, ponieważ opanowanie inwazji tego owada jest wyjątkowo trudne.

Szkodniki nie dają za wygraną nawet zimą

W tym roku zawitała do nas wyjątkowo ciepła zima, co przekłada się na sprzyjające warunki dla owadów, które mogą czynić ogromne szkody w ogrodzie już na etapie bieżącej pory roku.

Ćma bukszpanowa
Fot. Getty Images/Canva

Niektóre ze szkodników są w stanie przeżyć ujemne temperatury. Prognoza pogody wskazuje, że mrozy jeszcze przed nami, jednak nie wpłyną one na cykl życia pewnego wyjątkowo uciążliwego owada, który pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno — przywędrował do kraju z Azji. Jak rozpoznać żerowanie tego owada? Warto się zabezpieczyć, aby nie musieć z nim walczyć.

Rolniku, masz czas tylko do 28 lutego. Chodzi o zamrożone ceny prądu
Sąsiadowi zza płotu przeszkadzały dźwięki ciągnika. Nasłał kontrolę na rolnika. "Apogeum absurdów"

Tak rozpoznasz bytowanie tego szkodnika

Jednym z najbardziej kłopotliwych szkodników, z którym mierzy się większość posiadaczy ogródków, jest ćma bukszpanowa, która potrafi siać niemałe spustoszenie na roślinach. Ćma bukszpanowa to pochodzący z Azji owad, który trafił do Polski prawdopodobnie w okolicach 2012 roku. Pierwszy raz odnotowano jej obecność na Dolnym Śląsku. Coraz więcej miłośników ogrodu skarży się na jej występowanie.

Ćma bukszpanowa jest nocnym motylem, który w postaci dorosłej wygląda bardzo niepozornie. Rozpiętość jej skrzydeł to zaledwie około 4 centymetry. Skrzydełka owada są jasne, z ciemniejszą obwódką. Szkodnik jest aktywny nocą. Warto wiedzieć, że na bukszpanie nie żerują motyle, czyli dorosłe osobniki, ale gąsienice – które zjadają liście i pędy tych krzewów . Gąsienice są niewielkie, osiągają długość około 4 centymetrów. Są zielone i pokryte drobnymi czarnymi plamkami i żółtymi paskami na bokach.

Żerowanie gąsienic ćmy bukszpanowej dość łatwo jest zaobserwować na liściach bukszpanu. Ich brzegi mają nieregularnie nadgryzione brzegi i drobne dziurki. Zainfekowane liście usychają i obumierają — są bladoniebieskie lub brązowe. Jeśli szkodnik będzie intensywnie i długo żerował na bukszpanie, to zostanie on całkowicie zniszczony — całkowicie uschnie.

Bardzo charakterystyczną oznaką szkodnika w naszym ogrodzie, są też białe bawełniane kokony na bukszpanie, w nich gąsienica staje się poczwarką.

Jak zapobiegać i zwalczać szkodnika? Istnieją na to skuteczne sposoby.

Zobacz też: Wojsko wystawia na aukcje sprzęt rolniczy za półdarmo. Licytacja tylko do 14 lutego

Nie zawsze musisz walczyć z tym szkodnikiem - da się mu skutecznie zapobiegać

Wczesne wykrycie szkodników i podjęcie działania może zapobiegać rozprzestrzenianiu się owadów i pomoże uratować bukszpany. Zwalczanie ćmy bukszpanowej wiąże się z zastosowaniem środków ochrony roślin, oraz preparatów ekologicznych, które pozwolą na skuteczną eliminację owadów. Warto regularnie monitorować stan roślin i oceniać ich stan oraz zamontować budki lęgowe w ogrodzie — naturalnymi wrogami ćmy są wróble, zięby, mazurki i sikorki bogatki. Owadami chętnie żywią się także kury. Samce szkodników przyciągają specjalne pułapki feromonowe, tym samym ograniczając możliwość zapłodnienia samic i znoszenia jaj — następuje przerwanie naturalnego cyklu rozwojowego.

Jeśli jednak dojdzie do inwazji ćmy, trzeba przejść już do konkretnego działania i środków zwalczania. W tym celu można skorzystać z biologicznych lub chemicznych środków dostępnych w specjalistycznych sklepach. Oprócz chemicznych rozwiązań można zastosować również te bardziej przyjazne naturze. Są to 3 rodzaje oprysków:

  • oprysk z octu – do 1 litra wody dodajemy 100 mililitrów octu jabłkowego i mieszamy. Gotowy roztwór rozprowadzamy za pomocą spryskiwacza na krzewach, szczególnie w miejscach, gdzie widoczne są gąsienice lub ich kokony;
  • oprysk z sody oczyszczonej –  roztwór 1 litra wody połączonej z łyżką sody oczyszczonej oraz odrobiną płynu do mycia naczyń, postępujemy jak w przypadku pierwszego oprysku, z użyciem opryskiwacza
  • oprysk z czosnku – przygotowuje się go z pięciu zgniecionych ząbków czosnku zalanych 1 litrem wody.

Gąsienice ostatniego pokolenia ćmy bukszpanowej danego roku, zimują w kokonach, które są schowane między dwa zdrowe listki oplecione przędzą. Dorosłe osobniki pojawiają się w ogrodzie szczególnie na przełomie kwietnia i maja, ale biorąc pod uwagę występowanie wyjątkowo ciepłej zimy, może to wydarzyć się dużo wcześniej. Zwalczanie tych owadów rozpoczyna się w okolicach kwietnia, natomiast może to trwać nawet do października.

Pożerają nawet 60 ślimaków dziennie. Rolnicy i działkowcy kupują je bez opamiętania
Polska wieś ma trzech mieszkańców. Sołtys zachęca do przeprowadzki: ma nietypową ofertę
Obserwuj nas w
autor
Julia Czwórnóg

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, obecnie studentka Produkcji Medialnej. Zawsze na bieżąco z nowinkami technologicznymi, prywatnie wielbicielka sportu, w szczególności tenisa i siatkówki. Kiedy nie piszę, oglądam mecze i filmy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś