RolnikInfo.pl
Agrounia - rolnicy

Agrounia/Facebook

Komornik odebrał im jedyny ciągnik. Rolnicy znaleźli się w dramatycznej sytuacji

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

W województwie opolskim, we wsi Dzierżysław mieszkają pani Alina i pan Grzegorz. W ich gospodarstwie znajduje się 40 byków. Para rolników w 2010 roku zdecydowała się na zakup traktora, a było to możliwe dzięki jednemu z programów prowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także dzięki temu, że rolnicy zdecydowali się na wzięcie kredytu. Koszt traktora wyniósł około 400 tysięcy złotych, tuż po samym zakupie firma, sprzedającą sprzęt otrzymała 50% kosztów z ARiMR. Para, która do czasu była w stanie regularnie spłacać kredyt, dziś znalazła się w ciężkiej sytuacji. Na miejscu, by nagłośnić problem rolników, zwołana została konferencja prasowa Agrounii.

Do tej pory rolnikom udało się systematycznie spłacać raty kredytu, do banku wpłynęło już 75% wszystkich kosztów. Jednak pojawiły się problemy, które nie umożliwiły spłatę kolejnych rat. 

W gospodarstwie pojawił się komornik 

W ubiegły piątek rolnikom została odebrana jedyna maszyna rolnicza, którą wykorzystywali w swojej pracy. Komornik pojawił się na miejscu i odebrał traktor. Rolnikom naliczone zostały odsetki w wysokości blisko 170 tysięcy złotych, a na ziemię należącą do rolników wszedł komornik. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przez Agrounię pani Alina opowiedziała, gdzie próbowała się zwracać o pomoc. 

- Zwracaliśmy się do ODR, oni powiedzieli, że nie mają możliwości pomocy finansowej lub żadnej. Nam w sumie chodziło o pomoc prawną, by dowiedzieć się, do kogo się zwrócić, żeby ktoś nam doradził, jak mamy dzisiaj postępować, co mamy dalej robić z naszym życiem. Skierowali nas do KOWR i pani przekazała, że oni nie zajmują się żadnym oddłużaniem, ani pomocą finansową. Mąż także zwracał się do pani burmistrz, ale rozmawiał z panią sekretarz, bo pani burmistrz była na jakimś spotkaniu i nie mogła z nami porozmawiać. Doradziła nam tylko tyle, że możemy sobie wynająć prawników i radców prawnych, do których możemy się zwrócić, ale do tego potrzeba pieniędzy, a my powoli ich nie mamy. Równocześnie dzwoniłam do Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie pani, która odebrała ode mnie telefon, powiedziała, że może mnie tylko skierować z Izbą Komorniczą, by opowiedzieć o swoim problemie. (...) Do tej pory na prawników wydaliśmy około 10 tysięcy złotych - przekazała dziś pani Alina.

Zapraszamy do obejrzenia naszego nowego materiału wideo:

[EMBED-3]

Zapraszamy do obejrzenia naszego nowego materiału wideo:

[EMBED-3]

Pan Grzegorz zastanawia się dziś, jak będzie wykonywać swoją pracę, po tym, gdy komornik odebrał mu ciągnik.

- Wszystkie czynności robimy tą maszyną. Te baliki, które stoją z tyłu, są ciężkie. Wywożenie obornika też będzie ciężkie. Na ten moment nie ma go czym przewieźć, jest mokro, jest błoto. Wjechać w taką drogę z przyczepą obornika nie ma czym (...) Dzięki ciągnikowi utrzymujemy się. Dlatego nie wiem, co z tym dalej zrobić, gdzie pójść. Nam nikt nic nie da. Przez jeden ciągnik zajęli nam całe pola i nawet gdybyśmy chcieli sprzedać kawałek pola, by jakoś podratować się, czy cokolwiek zrobić, to nie ma możliwości. Zabrali ciągnik, za chwilę zabiorą nam całe pola, a teraz jeszcze okazuje się, że wzywają nas, byśmy spisali wszystkie sprzęty, bo komornik też to będzie zajmował  - przekazała pani Alina.

Agrounia nagłaśnia problem rolników 

- To jest tak naprawdę tylko tłem tej sprawy. Tak naprawdę prawdziwym problemem jest to, że dziś państwo Polskie nie działa i nie pomaga w żaden sposób tym rolnikom, którzy mają problemy - mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej Michał Kołodziejczak, lider Agrounii.

Podczas konferencji prasowej Michał Kołodziejczak zwrócił uwagę na to, obecnie w całym kraju wiele jest rodzin, które mają takie same problemy, jak rolnicy z Dzierżysławia. Przypomniał także, że Agrounia apelowała do rządzących, by wstrzymać egzekucje komornicze na czas trwania pandemii. 

- Składam deklarację, że nie zostawimy ani jednego takiego gospodarstwa samego, a komornika, który ten traktor zajął, to też będziemy za chwilę chcieli się z nim kontaktować i żądać, by złożył nam wyjaśnienia, jako Ogólnopolskiemu Związkowi Zawodowemu Rolników. My tych spraw nie zostawimy, tu są prawdziwe problemy - dodał Michał Kołodziejczak. 

Rolnicy z Dzierżysławia podczas rozmowy z mediami zaprosili do siebie premiera Mateusza Morawieckiego. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >