Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > Co łączy markę John Deere z firmą Elona Muska? To nowość dla rolników
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 03.02.2024 10:24

Co łączy markę John Deere z firmą Elona Muska? To nowość dla rolników

john deere/ elon musk
Pixabay/RonaldPlett, East News/AFP

W dzisiejszych czasach dostęp do szybkiego i bezzakłóceniowego internetu stał się kluczowym czynnikiem życia codziennego. Zapotrzebowanie na wydajne połączenie z internetem jest ważne również dla rolników, którzy nie wyobrażają sobie braku łączności na obszarach wiejskich. W związku z tym narodził się designerski pomysł partnerstwa firmy John Deere ze SpaceX.

Internet w rolnictwie precyzyjnym

Amerykańskie przedsiębiorstwo założone przez kowala o nazwisku John Deere w 1837 roku, stało się dziś światowym liderem w technologii rolnej. W dorobku marki John Deere znalazły się maszyny ogrodowe, leśne czy rolnicze. Te ostatnie, to dziś maszyny tworzone dla rolników z myślą o technologii rolnictwa precyzyjnego, do którego potrzebne jest stabilne łącze internetowe. 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników maszyn rolniczych, marka John Deere ogłosiła strategiczne partnerstwo ze SpaceX (firmą należącą do Elona Muska). Ma to na celu zapewnienie rolnikom korzystniejszego dostępu do Internetu, za pośrednictwem komunikacji z systemem Starlink. 

Takie usprawnienia będą wprowadzone w pierwszej kolejności na polach Brazylii oraz USA. The Wall Street Journal w swoim raporcie ogłosiło, że 70%  terenów wiejskich w Brazylii oraz 30%  w USA boryka się z brakiem łączności z Internetem, co jest jednoznaczne z ograniczonymi możliwościami wprowadzenia systemu nowoczesnego rolnictwa. 

Rolnicy ogłosili strajk generalny, będą blokady dróg. "Nasza cierpliwość się wyczerpała"

Elon Musk zawiesi tysiące satelitów na niebie

Starlink to sztandarowy projekt stworzony przez firmę SpaceX, mający na celu utworzenie globalnej sieci internetowej poprzez umieszczenie na orbicie tysiące satelitów. Przeznaczony jest głównie do zapewnienia szerokopasmowego łącza internetowego w miejscach, gdzie dostęp do takich usług jest bardzo ograniczony. Takie nowoczesne rozwiązanie ma zostać wprowadzone również do sektora rolniczego. 

Elon Musk poprzez wykorzystanie sieci Starlink, umożliwi rolnikom maksymalne wykorzystanie technologii rolnictwa precyzyjnego, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie szerokopasmowy Internet nie jest tak powszechny. Twórca firmy SpaceX planuje zawiesić na orbicie do 42 tysięcy sztuk satelitów. Dotychczas po niebie przemieszcza się prawie 5300 satelitów Starlink. 

Wartość łączności z rolnikami jest wyższa niż jakiekolwiek pojedyncze zadanie lub działanie. Łączność przez Internet otwiera ogromne możliwości, które wcześniej były ograniczone lub niedostępne – powiedział Aaron Wetzel, wiceprezes ds. produkcji i systemów produkcji rolnictwa precyzyjnego w firmie John Deere.

Nowoczesne rozwiązania dla USA i Brazylii jeszcze w tym roku

Zapewne większość rolników zastanawia się, czy takie rozwiązanie będzie dedykowane również starszym modelom ciągników John Deere. Jak się okazuje, oferta firmy SpaceX pozwoli na przyłączenie do sieci zarówno nowe jak i starsze modele maszyn rolniczych. 

John Deere jest liderem branży sprzętu rolniczego od ponad dwudziestu lat dzięki technologii precyzyjnego prowadzenia opartej na satelitach. Teraz udostępniamy w gospodarstwach usługi łączności satelitarnej na dużą skalę, aby rolnicy mający problemy z zasięgiem sieci komórkowej mogli zmaksymalizować wartość łączności w swoich działaniach – powiedział Jahmy Hindman, starszy wiceprezes i dyrektor ds. technologii w firmie John Deere dla serwisu "topagrar.pl"

Aktywowanie rozwiązania będzie polegać na zainstalowaniu w maszynach John Deere wzmocnionego terminalu Starlink z kompatybilnymi maszynami oraz modemem 4G LTE JDLink. Taki proces ma pozwolić połączyć maszyny rolnicze z Centrum Operacyjnym John Deere. Dzięki temu rozwiązaniu korzystanie z technologii takich jak zdalna diagnostyka, rozwiązywanie problemów czy gromadzenie danych dotyczących gleby oraz upraw, umożliwi rolnikom wydajniejszą pracę przy minimalnych przestojach w pracy. Stany Zjednoczone oraz Brazylia będą mogli spodziewać się wprowadzenia nowych rozwiązań od połowy 2024 roku. 

Tagi: Ciągnik