Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Rolnicy ogłosili strajk generalny, będą blokady dróg. "Nasza cierpliwość się wyczerpała"
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 02.02.2024 22:08

Rolnicy ogłosili strajk generalny, będą blokady dróg. "Nasza cierpliwość się wyczerpała"

Ogólnopolski Protest Rolników
Wojciech Olkuśnik, East News

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych “Solidarność” jednogłośnie podjął uchwałę o ogłoszeniu strajku generalnego na terenie całego kraju. Związek wydał komunikat w tej sprawie i zwrócił się z ultimatum do Rządu. 

Rolnicy zbulwersowani decyzjami Unii Europejskiej

Czarę goryczy wśród rolników przelała decyzja Komisji Europejskiej w sprawie przedłużenia handlu bezcłowego z Ukrainą. Wprowadzone limitów na przywóz jaj, cukru i drobiu nie spełniły pokładanych nadziei i wywołały irytację rolników, którzy liczyli na uwzględnienie limitów z czasu kontyngentów. 

Pisaliśmy o tym tutaj: https://rolnikinfo.pl/zla-wiadomosc-dla-rolnikow-komisja-europejska-zadecydowala-ws-handlu-z-ukraina-am-wbc-310124

Na swojej stronie internetowej NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność” piszę:

Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny.

W związku ze strajkiem generalnym, który rozpocznie się 9 lutego 2024 roku o godzinie 10:00, czasowo zostaną zablokowane drogi w całym kraju. 

Zła wiadomość dla rolników. Komisja Europejska zadecydowała ws. handlu z Ukrainą

Jakie są postulaty protestujących rolników?

Postulaty rolników związane są zarówno z polityką unijną, polityką krajową oraz polityką wobec Ukrainy. 

Oto one:

  • wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, unijnej strategii “Od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej w takim kształcie jak teraz,
  • Od polskiego rządu rolnicy wymagają rzetelnego planu produkcji rolnej, opłacalności,
  • rolnicy domagają się odbudowy polskiego przetwórstwa oraz handlu.

Prezydium apeluje także do rolników, by zjednoczyli się w obecnej sytuacji, by ich słowem przewodnim była SOLIDARNOŚĆ. 

Apel NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych do społeczeństwa

Strajk rozpocznie się blokadą wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą wraz z blokadami dróg i autostrad w poszczególnych województwach. Dlatego też, w komunikacie podanym na stronie NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność” znalazły się słowa skierowane do konsumentów, do społeczeństwa. 

Prosimy rodaków o wyrozumiałość i świadomość sytuacji w jakiej się wszyscy znaleźliśmy. Walczymy o nasze wspólne dobro, hakiem jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych.

Związek prosi, by jeśli to możliwe unikać podróży w miejsca, które będą wskazywane. Apeluje także i pokojową formę wyrażania niezadowolenia z zaistniałych niedogodności. 

W całym kraju trwa organizowanie szczegółów strajku regionami, więc pełna skala protestu będzie znana dopiero za kilka dni. 

Tagi: Strajk Protest