RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. W. Stingey

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Tablic Rejestracyjnych wystosowało wniosek ws. wymiany tablic rejestracyjnych ciągników rolniczych do biura poselskiego Sławomira Skwarka z ramienia PiS. Poseł skierował natomiast w tej sprawie interpelację poselską do Ministerstwa Infrastruktury.

Pomimo dyskusji na temat przyszłości tablic rejestracyjnych ciągników rolniczych, Ministerstwo Infrastruktury wskazuje, że postulowane zmiany nie są potrzebne.

Czy tablice ciągników będą wymieniane?

Pomysł zmiany tablic rejestracyjnych ciągników rolniczych ma swoje źródło w propozycji Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Tablic Rejestracyjnych. Organizacja wskazała, że w omawianej kwestii niezbędne jest wprowadzenie zmian dotyczących wyglądu i funkcjonalności tablic rejestracyjnych.

ODPTR wskazuje, że ciągniki rolnicze są pojazdami wolnobieżnymi i z tego względu powinny mieć swój indywidualny sposób oznakowania, by przeciwdziałać zagrożeniom w ruchu drogowym.

Stowarzyszenie chce, by tablice rejestracyjne traktorów miały inny kolor od tych, które stosowane są na potrzeby tablic samochodów osobowych. Miałoby to ukrócić proceder przekładania tablic z aut do maszyn rolniczych.

Sygnatariusze wniosku przedłożonego posłowi PiS Sławomirowi Skwarkowi wskazali, że podobne przepisy funkcjonują już w innych krajach Unii Europejskiej takich tak Holandia, Litwa, Dania, Austria i Belgia.

Sławomir Skwarek z PiS złożył interpelację poselską do Ministerstwa Infrastruktury

Na podstawie wniosku otrzymanego z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Tablic Rejestracyjnych poseł PiS Sławomir Skwarek wystosował w tej kwestii interpelację poselską do ministra infrastruktury.

Poseł PiS zgodził się z argumentami OSPTR wskazując, że zmiana wyglądu tablic rejestracyjnych ciągników ma wymiar praktyczny i poprawiłaby ich czytelność.

Sławomir Skwarek wskazał, że zmiana tła na pomarańczowy i wprowadzenie innego kształtu liter i cyfr pozwoliłaby na ułatwienie pracy policji, Inspekcji Transportu Drogowego czy straży granicznej.

Wiceminister resortu infrastruktury Rafał Weber w odpowiedzi na interpelację poselską stwierdził, że tablice rejestracyjne ciągników rolniczych są czytelne i nie potrzebują dodatkowych ulepszeń. Z tego powodu mało prawdopodobna wydaje się możliwość, by w najbliższym czasie właścicieli traktorów czekała zmiana tablic na swoich pojazdach.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Traktorzysta staranował przystanek. Sprawą zajęła się policja

  • Astronomiczne kwoty za nawozy. Prognozy cenowe są niepewne

  • W październiku rusza nabór wniosków o dopłaty do fotowoltaiki. Budżet programu to 200 mln zł

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agrofakt.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse i Prawo

Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Jakie podatki płacą rolnicy?
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Rząd zadecydował. Zmiany ws. zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]