Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Astronomiczne kwoty za nawozy. Prognozy cenowe są niepewne
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 17.06.2022 02:02

Astronomiczne kwoty za nawozy. Prognozy cenowe są niepewne

nawóz
pixabay.com (CC0)

Ceny nawozów od pewnego czasu biją kolejne rekordy, a zaniepokojeni rolnicy nie wiedzą, czy decydować się na ich zakup już teraz, czy z nadzieją oczekiwać poprawy sytuacji. Niestety, prognozy cenowe w kwestii nawozów są mocno niepewne i nie wiadomo, w którym kierunku podążą, o czym mówi na YouTube.com Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro Grupy Azoty S.A.

Pomimo trudnej sytuacji związanej z wysokimi cenami nawozów, warto podkreślić, że nie planuje się wstrzymania produkcji i dystrybucji tego typu towarów na rynek krajowy.

Ceny za nawozy coraz wyższe, rolnicy załamują ręce

Poza niekorzystną pogodą, kolejnym czynnikiem, który może skutecznie spędzać sen z powiek producentów żywności roślinnej, są niekontrolowane podwyżki cen nawozów.

Upraw nie sposób wyobrazić sobie bez odpowiedniej dawki preparatów, które wspierają prawidłowy rozwój roślin. Z nawozów nie sposób zrezygnować, dlatego - choć rolnicy nie mogą pogodzić się z gigantycznymi podwyżkami - to z ciężkim sercem przeznaczają coraz większe pieniądze na dalsze funkcjonowanie swoich gospodarstw.

Są jednak i tacy rolnicy, którzy z nadzieją oczekują na poprawę sytuacji i obniżkę astronomicznych cen. Jaka taktyka będzie w tym momencie najbezpieczniejsza? Na kanale Nawozy.eu na portalu YouTube.com głos zabrał Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro Grupy Azoty S.A.:

- Wielokrotnie mówiłem (...), żeby dywersyfikować zakupy, czyli żeby dzielić je na jakieś transze. (...) Czy dzisiaj kupować? Ja powiem tak: nawet przy takich cenach - ja bym kupował, ale znów część. Czy na wiosnę stanieje? Nie odpowiem, nie mam zielonego pojęcia (...) Dziś żaden analityk nie potrafi podpowiedzieć, co będzie z ceną ropy, co będzie z ceną gazu, co będzie z wieloma innymi cenami.

Komentarze rolników

W internecie nie brakuje komentarzy rolników, załamanych cenami nawozów. W mediach społecznościowych jeden z gospodarzy napisał:

>

Kolejni rolnicy pospieszyli z informacjami, że kwota za tonę saletry po kilku dniach od opublikowania postu osiągnęła pułap 1900 złotych.

Inny z komentatorów wspomniał z rozrzewnieniem wartość nawozów z lat 90.:

>

Niewiele wskazuje na to, by sytuacja finansowa producentów żywności roślinnej miała ulec rychłej poprawie. Czy na wiosnę rynek nawozów stanie się nieco przyjaźniejszy dla portfeli rolników? Na odpowiedź trzeba niestety jeszcze poczekać.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: sadyogrody.pl, Facebook