RolnikInfo.pl
nawóz

pixabay.com (CC0)

Astronomiczne kwoty za nawozy. Prognozy cenowe są niepewne

29 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Ceny nawozów od pewnego czasu biją kolejne rekordy, a zaniepokojeni rolnicy nie wiedzą, czy decydować się na ich zakup już teraz, czy z nadzieją oczekiwać poprawy sytuacji. Niestety, prognozy cenowe w kwestii nawozów są mocno niepewne i nie wiadomo, w którym kierunku podążą, o czym mówi na YouTube.com Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro Grupy Azoty S.A.

Pomimo trudnej sytuacji związanej z wysokimi cenami nawozów, warto podkreślić, że nie planuje się wstrzymania produkcji i dystrybucji tego typu towarów na rynek krajowy.

Ceny za nawozy coraz wyższe, rolnicy załamują ręce

Poza niekorzystną pogodą, kolejnym czynnikiem, który może skutecznie spędzać sen z powiek producentów żywności roślinnej, są niekontrolowane podwyżki cen nawozów.

Upraw nie sposób wyobrazić sobie bez odpowiedniej dawki preparatów, które wspierają prawidłowy rozwój roślin. Z nawozów nie sposób zrezygnować, dlatego - choć rolnicy nie mogą pogodzić się z gigantycznymi podwyżkami - to z ciężkim sercem przeznaczają coraz większe pieniądze na dalsze funkcjonowanie swoich gospodarstw.

Są jednak i tacy rolnicy, którzy z nadzieją oczekują na poprawę sytuacji i obniżkę astronomicznych cen. Jaka taktyka będzie w tym momencie najbezpieczniejsza? Na kanale Nawozy.eu na portalu YouTube.com głos zabrał Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro Grupy Azoty S.A.:

- Wielokrotnie mówiłem (...), żeby dywersyfikować zakupy, czyli żeby dzielić je na jakieś transze. (...) Czy dzisiaj kupować? Ja powiem tak: nawet przy takich cenach - ja bym kupował, ale znów część. Czy na wiosnę stanieje? Nie odpowiem, nie mam zielonego pojęcia (...) Dziś żaden analityk nie potrafi podpowiedzieć, co będzie z ceną ropy, co będzie z ceną gazu, co będzie z wieloma innymi cenami.

dopłaty

W październiku rusza nabór wniosków o dopłaty do fotowoltaiki. Budżet programu to 200 mln zł

CZYTAJ DALEJ

Komentarze rolników

W internecie nie brakuje komentarzy rolników, załamanych cenami nawozów. W mediach społecznościowych jeden z gospodarzy napisał:

null

Kolejni rolnicy pospieszyli z informacjami, że kwota za tonę saletry po kilku dniach od opublikowania postu osiągnęła pułap 1900 złotych.

Inny z komentatorów wspomniał z rozrzewnieniem wartość nawozów z lat 90.:

null

Niewiele wskazuje na to, by sytuacja finansowa producentów żywności roślinnej miała ulec rychłej poprawie. Czy na wiosnę rynek nawozów stanie się nieco przyjaźniejszy dla portfeli rolników? Na odpowiedź trzeba niestety jeszcze poczekać.

Czy masz wiedzę na poziomie szkoły podstawowej? Tylko 2,3% osób odpowiada poprawnie na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Pod wpływem intensywnie rozmnażających się glonów, woda w jeziorze przybiera barwę siną, brązową, zieloną. Zjawisko to nazywamy:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Lubelszczyzna: zderzenie ciągnika i BMW. Pięć osób rannych

  • Senior pojechał Ursusem na pole. Doszło do tragedii

  • Władze unijne podpisały deklarację ws. Dnia Rolnictwa Ekologicznego

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl, Facebook

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

biedronka sadownicy jabłka

Ceny

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa

Czytaj więcej >
sadownicy

Ceny

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

Czytaj więcej >
mrirw nawozy ceny

Ceny

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych

Czytaj więcej >
warzywa

Ceny

UOKiK kontroluje ceny owoców i warzyw. "Komuna wróciła"

Czytaj więcej >
mrirw ceny minimalne

Ceny

MRiRW: cen minimalnych nie będzie. Rolnikom zalecono skracanie łańcucha dostaw

Czytaj więcej >
grzyby

Ceny

Tegoroczne ceny grzybów. Kurki już za 60 złotych za kilogram

Czytaj więcej >