Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Pomoc de minimis dla polskich rolników. Ile pieniędzy pozostało w puli?
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 10.01.2024 14:59

Pomoc de minimis dla polskich rolników. Ile pieniędzy pozostało w puli?

de minimis
Aneta Modrzejewska

Pomoc de minimis w sektorze rolnym stanowi bardzo duży udział w całościowym wsparciu rolników. Nie minęły jeszcze pierwsze dwa tygodnie 2024 roku, a większa część puli została już wykorzystana. Co dalej?

Pomoc de minimis w rolnictwie. Co musisz o niej wiedzieć?

Zasady udzielania pomocy de minimis w sektorze rolnym reguluje rozporządzenie Komisji Unii Europejskiej nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym. 

Jest to rodzaj pomocy finansowej udzielanej przez państwo na rzecz producentów rolnych w ramach określonych form wsparcia. 

Rolnicy mogą otrzymać wsparcie de minimis w różnych formach:

  • pomocy suszowej dla gospodarstw rolnych,
  • dopłat do wapnowania pól,
  • dopłat do zakupionego materiału siewnego,
  • ulgi i zwolnienia w podatku rolnym z tytułu nabycia ziemi rolnej celem powiększenia gospodarstwa lub utworzenia nowego,
  • dopłat do oprocentowania kredytów klęskowych czy inwestycyjnych,
  • zwolnienia z podatku od czynności cywilno-prawnych przy zakupie ziemi rolnej,
  • ulgi w opłacie składek na ubezpieczenie społeczne rolników,
  • dotacji na zalesianie i tworzenie terenów zielonych, 
  • dotacji do utylizacji padłych zwierząt, 
  • dotacji na dostosowanie gospodarstw rolnych do wymogów bioasekuracji w strefie ASF 
  • i innych.

 

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym. Wiemy, jak ją uzyskać

Jaka jest skala pomocy w ramach wsparcia de minimis?

Pomoc de minimis jest dla każdego państwa Unii Europejskiej określona w indywidualnym limicie i dotyczy on trzech lat obrotowych. Rok 2024 jest liczony razem z latami 2022 i 2023 i pula ta wynosi prawie 296 mln euro. Warto zaznaczyć, że pieniądze te dane państwo może dysponować wedle potrzeb bez ubiegania się o zgodę UE. 

Limit pomocy dla jednego rolnika w ramach de minimis został natomiast podwyższony z poziomu 15 000 euro do 20000 euro w rozrachunku trzech lat obrotowych. 

W chwili obecnej (10.01.2024, godzina 12:31) aktualne wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie wynosi 217361656, 46 euro, co stanowi 73,45% puli. 

Aktualne wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rybołówstwie na dzień 10.01.2024 wynosi 1000975,97 euro, co stanowi 2,42% .

Aktualny poziom wykorzystania środków de minimis w rolnictwie można sprawdzić na stronie https://srpp.minrol.gov.pl/

Co się stanie po wykorzystaniu puli de minimis w rolnictwie?

Wykorzystanie puli de minimis przed upływem końca roku kalendarzowego nie jest niczym nowym, ponieważ zdarzało się tak już w poprzednich latach. W roku 2023 limit pomocy został wykorzystany zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 19 października 2023, a w roku 2020 już 7 sierpnia 2020

W takiej sytuacji zawieszone zostają wypłaty w ramach niektórych działań, tak w latach wcześniejszych było z dopłatami do wapnowania, czy dopłatami suszowymi. W takiej sytuacji wypłata należności następowała w następnym roku, co zostało poparte informacją urzędową. 

 Jeśli chodzi o ulgi w podatku rolnym czy zwolnienie z opłaty od czynności cywilno-prawnych rolnicy, którym wsparcie z tego tytułu się należało ze względu na spełnienie warunków jego przyznania niestety musieli pogodzić się z tym, że z powodu wyczerpania puli pieniężnej nie będą mogli skorzystać z należnego im wsparcia. I w tej sytuacji nie mogli oni wnioskować o przyznanie wsparcia w następnym roku kalendarzowym.

W wyjątkowych sytuacjach rząd może także wystąpić do Komisji Europejskiej o wsparcie i podniesienie kwoty limitu oraz liczyć na zgodę w tej materii.