Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Michał Kołodziejczak alarmuje. Niepokojące sceny na granicy
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 04.02.2024 21:32

Michał Kołodziejczak alarmuje. Niepokojące sceny na granicy

Michał Kołodziejczak
screen ''platforma X'' Michał Kołodziejczak

Niedzielny poranek rozpoczął się kontrolami Michała Kołodziejczaka na granicy polsko-ukraińskiej. Sprawdzony został między innymi tranzyt przewozu przez granicę towarów rolnych. Wiceminister rolnictwa nie bez powodu przeprowadził inspekcję w weekend, miał ku temu poważne powody. 

Weekend idealny na kontrole

4 stycznia 2024 roku na platformie X opublikowane zostały informacje na temat działań kontrolnych na granicy w Dorohusku i Hrubieczowie. Kontrole przeprowadzał wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. 

Rozpoczynam kontrole na przejściu granicznym z Ukrainą w Dorohusku. Wczoraj całodniowa kontrola w Hrubieszowie. Mam pierwsze ważne wnioski po tygodniowym skoordynowanym działaniu służb w dwóch województwach: lubelskim i podkarpackim.  Jestem w ciągłym kontakcie z wojewodami, od których każdego dnia dostaję raporty" - napisał wiceminister rolnictwa na na platformie X

Jak stwierdził lider Agrounii, kontrole odbywające się akurat w niedzielny poranek, nie są przypadkowe. Kołodziejczak przyznał, że jest to dzień newralgiczny dla sprawdzenia jak funkcjonują przejścia graniczne.

Jak wygląda zatrudnienie, ilość pracowników, jak my jako rolnicy jesteśmy bronieni, aby maksymalnie ograniczyć napływ tych towarów do Polski czy wyłączyć wszelkie podejrzenia - dodał.

Duże zmiany w zwolnieniach lekarskich. Będą nowe zasady wypłaty pensji na L4

Pierwsze wnioski z kontroli w Dorohusku

Michał Kołodziejczak opublikował filmik, w którym już po kontrolach w Dorohusku stwierdził, że sprawdzona dokumentacja pozwoliła postawić pierwsze ważne wnioski odnośnie przepływu towarów przez Polskę. 

Bardzo dużo towarów, które wjeżdżają do Polski i rzekomo jadą na Litwę, Łotwę czy Estonię. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie towary typu rzepak, pszenica bądź jakieś otręby jadą właśnie na Litwę na chwilę i później wracają do Polski. Tutaj dokładnie widać, ile tych towarów jest- objaśnia na nagraniu

Jak sam wiceminister przyznaje, dzięki tej kontroli ma większą świadomość tego, w jaki sposób należy przyglądać się właśnie takim podejrzanym samochodom, aby wykluczyć jakiekolwiek poszlaki działań na szkodę państwa. 
 

Gwarancja uszczelniania granic

Dokładnie przyjrzano się hrubieszowskim wagonom przewożącym cukier do Polski i jak się okazało, ceny na fakturach za cukier spożywczy były zadziwiająco niskie. 

Zastanawia mnie też, dlaczego cukier spożywczy, który wjeżdża do Polski, nie jest badany przez sanepid. To są wytyczne sprzed 10 lat, które mówią o tym, że sanepid cukru nie bada. To też wnioski z wczorajszej kontroli ( sobota-przyp. redakcja), gdzie wjeżdża olej spożywczy i jest zbyt mała liczba urzędników, którzy go kontrolują. Ludzi, którzy są z weterynarii- oznajmia lider Agrounii w trakcie nagrania

Kołodziejczak zapewnił, że zrobi wszystko co w jego mocy, by wyjaśnić wszelkie nieprawidłowości, a raporty z przeprowadzonych kontroli przedstawić w najbliższych dniach premierowi Donaldowi Tuskowi. 

Gwarantuję, że polska granica będzie szczelna. Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, że będzie ona otwarta na towary z Ukrainy, bardziej niż do tej pory, to kierunek jest tylko jeden - ona może być dużo bardziej zamknięta
Przeprowadzający kontrolę polityk KO stwierdził, że sytuacja nie należy do prostych. Według niego, poprzedni rząd sprawił, że służby w sytuacjach zagadkowych często bywają zdezorientowane lub zwyczajnie rozkładają recę a tak nie może być.