RolnikInfo.pl
Grzegorz Puda - KPO

Piotr Molecki East News

Grzegorz Puda: "Zawód rolnika ma szansę stać się coraz bardziej konkurencyjnym"

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

W minioną niedzielę widzowie TVP mieli okazję wysłuchać rozmowy z Grzegorzem Pudą, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Jak przypomniał szef resortu rolnictwa, w ramach KPO na rolnictwo i obszary wiejskie zostanie przeznaczone ponad 2,5 miliarda euro.

Podczas rozmowy Grzegorz Puda przyznał, że najtrudniejszym zadaniem podczas prowadzenia negocjacji, dotyczących KPO, było "przekonanie innych ministrów, że warto postawić na polską wieś i polskie rolnictwo". Na szczęście okazało się, że resort rolnictwa mógł liczyć na wsparcie premiera Mateusza Morawieckiego, który zdaniem Pudy, ma świadomość, że rolnictwo w Polsce było niedofinansowane. 

- Wszystkie działania [zawarte w KPO - przyp red] mają na celu po pierwsze przywrócić godność rolnikom, a po drugie dać możliwość normalnego funkcjonowania, również biznesowego - zaznaczył szef resort rolnictwa. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

"Zawód rolnika ma szansę stać się coraz bardziej konkurencyjnym"

Grzegorz Puda jest przekonany, że wszystkie inwestycje, które zaplanowano w Krajowym Planie odbudowy będą "doskonałym narzędziem do zachęcenia", by młodzi ludzie decydowali się do zakładania rodzin na wsiach, a także podejmowali zawód rolnika. Jak zaznaczył Puda, sam zawód rolnika niebawem "ma szansę stać się coraz bardziej konkurencyjnym".

- Wieś zgodnie z planem rolnym Prawa i Sprawiedliwości nadrabia zaległości i staje się coraz lepszym miejscem do życia i do pracy - zaznaczył szef MRiRW. 

Jak zapowiedział Grzegorz Puda właśnie dzięki pieniądzom z KPO wieś będzie mogła konkurować pod wieloma względami, w tym patrząc na szansę rozwoju, z miastami.

Krajowy Plan Odbudowy 

Przypomnijmy, Krajowy Plan Odbudowy w dniu 3 maja został przesłany do Komisji Europejskiej, o czym podczas konferencji powiadomili rzecznik prasowy rządu Piotr Müller oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<. Jak zostało podkreślone podczas konferencji, w KPO uwzględnione zostały w nim między innymi propozycje rolników. Już następnego dnia 5 maja podczas posiedzenia plenarnego w Sejmie posłowie przegłosowali ratyfikację KPO. Natomiast Senat zajmie się ustawą w sprawie KPO już 27 maja. 

Jak informowaliśmy >tutaj<, Grzegorz Puda na początku maja powiadomił, że to właśnie dzięki jego staraniom "sektor rolno-spożywczy został w KPO wyróżniony spośród wszystkich działów gospodarki, jako szczególnie ważny w tworzeniu stabilnych warunków wzrostu gospodarczego po pandemii COVID-19".

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: TVP, GOV.pl,

Podobne artykuły

UOKiK - Tomasz Chróstny

Biznes

Umowy zawierane z rolnikami wzbudziły zastrzeżenia. Prezes UOKiK wszczął postępowanie

Czytaj więcej >
Jaja - Polska

Biznes

Nie tylko na Wielkanoc. Krajowy rynek jaj

Czytaj więcej >
opłacalność gospodarstw rolnych

Biznes

Smutny rekord pobity. Wypłacalność gospodarstw rolnych pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >
mrirw

Biznes

Spółdzielnie energetyczne na wsiach? MRiRW rusza z nowym projektem

Czytaj więcej >
Podatek od mięsa - Sylwia Spurek

Biznes

Propozycja Sylwii Spurek ws. wprowadzenia nowego podatku. "To, co jemy, nie jest prywatną sprawą"

Czytaj więcej >
truskawki

Biznes

Polska to truskawkowy gigant. Mimo to import trwa w najlepsze

Czytaj więcej >