Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Kontrabanda zatrzymana. KAS udaremniła przewóz nielegalnych środków ochrony roślin
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Kontrabanda zatrzymana. KAS udaremniła przewóz nielegalnych środków ochrony roślin

kas
podkarpackie.kas.gov.pl

Krajowa Administracja Skarbowa po raz kolejny podzieliła się informacją dotyczącą udaremnienia przemytu nielegalnych środków ochrony przez granicę w Korczowej. Niezarejestrowane substancje były przewożone na teren Polski z Ukrainy.

Ładunek ukryty był w toalecie i nad tylną osią pojazdu - środki ochrony roślin wykryto m.in. za pomocą prześwietlenia rentgenowskiego.

KAS zatrzymała kontrabandę z nielegalnymi środkami ochrony roślin

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej nie po raz pierwszy stykają się na przejściach granicznych z próbą przemytu rolniczych substancji na teren Polski.

Jak możemy przeczytać na oficjalnym portalu podkarpackiej KAS, do zatrzymania kontrabandy doszło 3 sierpnia 2021 roku.

Funkcjonariusze na przejściu granicznym w Korczowej zatrzymali autokar, który poddali prześwietleniu rentgenowskiemu. W dalszej kolejności pojazd poddano szczegółowej rewizji.

Niestety, wyniki kontroli okazały się być bardzo niekorzystne dla kierowcy pochodzącego z Ukrainy - w jego pojeździe wykryto środki ochrony roślin bez wymaganych dokumentów.

Dalszy rozwój sprawy

Warto dodać, że substancje nieznanego pochodzenia były ukryte w toalecie pojazdu, a także nad jego tylną osią.

Gdy tylko funkcjonariusze KAS znaleźli 56 opakowań środków ochrony roślin, kierujący autokarem bez wahania przyznał się do winy.

Obywatel Ukrainy zostały tym samym zobowiązany do zapłaty kary finansowej w wysokości 2000 złotych.

Warto pamiętać, że środki ochrony roślin powinny być kupowane przez rolników tylko z bezpiecznych źródeł, jakimi na terenie Polski są zarejestrowane sklepy. Substancje niewiadomego pochodzenia, choć znacznie tańsze, mogą doprowadzić do zniszczenia roślin, a nawet skażenia środowiska naturalnego.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, iż każda osoba, która przewozi przez granicę środki ochrony roślin, potrzebuje do tego celu specjalnego zezwolenia ministra właściwego ds. rolnictwa.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: podkarpackie.kas.gov.pl