RolnikInfo.pl
MRiRW - ubezpieczenia

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kwestia ubezpieczenia upraw rolnych. Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Poseł Norbert Kaczmarczyk w połowie kwietnia bieżącego roku zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy z interpelacją poselską w sprawie "bardzo krótkich naborów na dotowane ubezpieczenia upraw rolnych". Jak wskazywał poseł, interpelacja jest odpowiedzią na sygnały zgłaszane przez rolników. Jak wskazywali rolnicy, 19 kwietnia otworzone zostały nabory na dotowane ubezpieczenia rolne, które zostały zamknięte już po 15 minutach.

- Następnie możliwość składania wniosków miała zostać zablokowana. Z przekazanych mi informacji wynika, że prawdopodobnie pula pieniężna przeznaczona na dofinansowania miała ulec szybkiemu wyczerpaniu. Ponadto część agentów ubezpieczeniowych wskazuje, że tymczasowo została im zablokowana możliwość oferowania jakichkolwiek ubezpieczeń rolnych – także niedotowanych - można przeczytać w interpelacji skierowanej do Grzegorza Pudy, szefa MRiRW. 

Zdaniem posła niezbędna jest interwencja ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dzięki której firmy ubezpieczeniowe otrzymają dodatkowe środki na ubezpieczenia rolne, co przełoży się na to, że większa ilość rolników będzie mogła z nich skorzystać. Tym bardziej na tę kwestię trzeba zwrócić uwagę, bo jak zauważa poseł Kaczmarczyk, w obliczu pandemii wielu rolników nie mogło skorzystać z pomocy w ramach tarcz antykryzysowych. A jakie zdanie na tę sytuację ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi? 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Odpowiedź z resortu rolnictwa ws. ubezpieczeń 

6 maja bieżącego roku z upoważnienia Grzegorza Pudy na wyżej opisywaną interpelację odpowiedział sekretarz stanu MRiRW Ryszard Bartosik. W odpowiedzi powiadomiono, że zgodnie z ustawą budżetową na bieżący rok przeznaczono 400 mln zł na część 32-Rolnictwo, dział 010 – Rolnictwo i łowiectwo, rozdział 01026 – Dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Co więcej, Ryszard Bartosik zauważył, że w porównaniu z ubiegłym rokiem, o 50 mln zł zwiększona została kwota przeznaczona na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. 

- Podwyższenie wydatków budżetowych na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w kolejnych latach budżetowych będzie priorytetem przy rozdysponowywaniu dostępnego limitu wydatków w części budżetowej 32- Rolnictwo - wskazał Bartosik w odpowiedzi. 

Jak pojawią się oszczędności, będzie na uzbepieczenia 

Co więcej, Ryszard Bartosik w odpowiedzi na interpelację powiadomił, że w umowach, które zostały zawarte w grudniu ubiegłego roku z siedmioma zakładami ubezpieczeń na dofinansowanie w 2021 r. 65 % składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich dostępna kwota została całkowicie rozdysponowana. Jednak, jak zaznaczył sekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdy pojawią się oszczędności, pieniądze zostaną przeznaczone na zwiększenie kwoty do dopłat do składek ubezpieczeniowych. 

- W przypadku pojawienia się oszczędności w realizacji wydatków na realizację innych zadań w częściach budżetu państwa, których jestem dysponentem, w pierwszej kolejności uwolnione wydatki zostaną przeznaczone na zwiększenie kwot wydatków na dopłaty do składek ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - zakończył pismo Ryszard Bartosik. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Sejm.gov.pl

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >