Mięso - Francja
NatureFriend/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 23 Lutego 2021

Francja: w szkołach wycofano mięsne posiłki. Minister rolnictwa protestuje

Już od poniedziałku uczniowie w Lyonie we Francji otrzymują na stołówkach jedynie bezmięsne danie. Decyzja, która została podjęta przez mera miasta i jednocześnie członka partii Zielonych, wywołała burzę. Wśród protestujących przeciwko pomysłowi jest między innymi francuski minister rolnictwa.

Francuski minister rolnictwa nie krył oburzenia, gdy poznał dedycję mera Gregory'ego Douceta.

- Przestańmy wkładać ideologię do talerzy naszych uczniów. Dajmy im do jedzenia to, co pozwala rosnąć, a mięso jest takim pożywieniem - przekazał minister rolnictwa Julien Denormandie.

Emilka z Emilka z "Rolnicy. Podlasie" podzieliła się radosną nowiną. Rolniczka spodziewa się dzieckaCzytaj dalej

"Obraza francuskich rolników"

W poniedziałek 22 lutego, rolnicy z departamentu Rodanu protestowali przed ratuszem w Lyonie. Francuscy rolnicy byli oburzeni nie tylko decyzją mera, ale i brakiem zaangażowania władz we Francji. Co więcej, decyzja została skomentowana także przez ministra spraw wewnętrznych, który jest zdania, że takie działania "obrażają rolników i rzeźników".

- Moralizatorska i elitarystyczna polityka wyklucza ludzi biedniejszych, gdyż wiele jest dzieci, które mięso do jedzenia mają tylko w stołówce - zaznaczył szef MSW, Gerald Darmanin.

W debacie publicznej na temat kontrowersyjnej decyzji głos zabrał także Laurent Wauquiez, przewodniczący regionu Rodan-Alpy, który w mediach społecznościowych ocenił sytuację, jako "hipokryzję" ze strony skrajnej prawicy.

Co ciekawe, podczas rozmowy na ten temat w telewizji C-News, przekazane zostało, że bezmięsne dania były "halal", tj. by muzułmanie mogli je spożywać.

Mer nie kierował się ideologią, a troską

Zdaniem mera Gregory'ego Douceta, gdy podejmował decyzję o wprowadzeniu wegetariańskich posiłków, wcale nie kierował się ideologią, a troską o sprawność w dostarczaniu produktów w czasie trwania pandemii. Jak się okazuje, dzieci w szkołach mają otrzymywać posiłki zbilansowane, zawierające jajka i ryby.

Warto także zaznaczyć, że wprowadzone rozwiązanie ma być jedynie tymczasowe.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Ceny Rolnicze, Farmer

Następny artykuł