RolnikInfo.pl
MRiRW - nowa strategia ptasia grypa

MRiRW/Twitter

MRiRW: Nowa strategia walki z ptasią grypą

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Dzisiaj podczas konferencji prasowej Grzegorz Puda razem z nowym Głównym Lekarzem Weterynarii oraz dyrektorem Państwowego Instytutu Weterynarii – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. Krzysztofem Niemczukiem przedstawili nową strategię na walkę z ptasią grypą. Na czym polegać będzie nowa strategia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi?

Zgodnie z oficjalnymi danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii od początku roku potwierdzono w Polsce 322 ogniska ptasiej grypy. W gospodarstwach, w których stwierdzono ognika, utrzymywano (a w konsekwencji i zabito) 11 259 000 sztuk drobiu. Dla porównania w zeszłym roku Główny Lekarz Weterynarii stwierdził w Polsce 54 ogniska ptasiej grypy. Patrząc na te dane widać, że problem ptasiej grypy wymknął się spod kontroli. W związku z tym, jak zaznaczył dzisiaj podczas konferencji minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda - czas na wdrożenie nowej strategii walki z wirusem. Jak powiadomił minister, w tym celu powołany został także nowy Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: 

Główne elementy nowej strategii walki z ptasią grypą 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz przedstawił główne elementy, nowej strategii walki z ptasią grypą, należeć do nich mają: 

  • monitoring bieżącej sytuacji, 

  • wczesne wykrywanie wirusa ptasiej grypy, 

  • stworzenie trzech laboratoriów, 

  • przyspieszenie działań, 

  • przygotowanie programu szkolenia dla hodowców drobiu, który będzie dotyczyć przestrzegania zasad bioasekuracji, 

  • przygotowanie map ryzyka. 

Jak zaznaczył podczas konferencji Welz, wprowadzenie w życie nowej strategii pozwoli nie tylko szybciej, ale i skuteczniej zwalczać ptasią grypę w Polsce. Co więcej, wirusa będzie można wyeliminować już w ciągu najbliższych tygodni. 

Na dzisiejszej konferencji Grzegorz Puda zwrócił się także z apelem do hodowców drobiu o przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Kwestia odszkodowań 

Oprócz przekazania informacji na temat głównych elementów nowej strategii walki z ptasią grypą poruszona została kwestia odszkodowań. Jak zaznaczył Puda, odszkodowania zostaną wypłacone. Jednak minister podkreślił, że otrzymają je hodowcy, którzy przestrzegali zasad bioasekuracji. 

Jak informowaliśmy >tutaj< Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie ubiegać się także o uruchomienie dodatkowych środków unijnych na walkę z wirusem, jednak będzie to możliwe dopiero gdy ptasia grypa zostanie "całkowicie wyeliminowana", a Polska zostanie uznana za kraj wolny od choroby. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: GIW, MRiRW

Podobne artykuły

KRIR - koszenie trawy

Zwierzęta

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o niekoszenie trawników. Wszystko dla dobra pszczół

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Policja zatrzymała transport owiec z Polski i Rumunii. Porażająca skala nieprawidłowości

Czytaj więcej >
bóbr

Zwierzęta

Bóbr jak wściekły rzucał się na krowy. Nastąpił finał

Czytaj więcej >
łoś

Zwierzęta

Konający łoś nie otrzymał pomocy. Weterynarz: "Gmina mi nie zapłaci"

Czytaj więcej >
konie

Zwierzęta

Tajemnicza śmierć 15 koni. Trwa dochodzenie ws. przyczyn zdarzenia

Czytaj więcej >
ASF - ponad 1000 przypadków

Zwierzęta

ASF nie traci na sile. Od początku roku potwierdzono ponad 1000 przypadków

Czytaj więcej >