Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Nadchodzą gwałtowne zmiany pogody. Eksperci ostrzegają
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 07.02.2024 10:46

Nadchodzą gwałtowne zmiany pogody. Eksperci ostrzegają

atak zimy
Pixabay/Pexels

Przed nami kolejne dni anomalii pogodowych. Z jednej strony powietrze polarno-morskie, okresami bardzo ciepłe z temperaturą, osiągającą nawet do 15°C, a z drugiej trwające od kilku dni silne porywy wiatru. Wraz z początkiem tygodnia wzrośnie zagrożenie podtopieniami i lokalnymi powodziami. Miejscowo można spodziewać się opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Zachowajmy ostrożność, drogi będą śliskie.

Uwaga na silne porywy wiatru

07/08 - 08.02 (środa/czwartek - czwartek)

W środę i czwartek spodziewać się można całkowitego zachmurzenia na południu, w reszcie kraju zachmurzenie duże i umiarkowane. Wiatr na południu będzie słaby oraz zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany. Na Pomorzu wiatr miejscami porywisty, głównie z kierunków zachodnich. Temperatura wahać się będzie od -3°C do 3°C. Przelotnych opadów śniegu spodziewać się należy na północy kraju. W pozostałym obszarze kraju niewielkie opady deszczu ze śniegiem lub śnieg. W Sudetach nocą ze środy na czwartek spadnie umiarkowany śnieg. 

08/09 - 09.02 (czwartek/piątek - piątek)

Czwartek i piątek to dni z dużym i całkowitym zachmurzeniem w całym kraju, jedynie na północnym wschodzie miejscami większe przejaśnienia. Na zachodzie i południowym zachodzie spadnie deszcz, a także mżawka, na pozostałym obszarze śnieg, deszcz ze śniegiem oraz marznący deszcz. Uwaga, a drogach gołoledź. Temperatura minimalna od -5°C na północnym wschodzie, około -1°C w większości kraju, tylko na Górnym Śląsku 2°C. Maksymalna temperatura wynosić będzie maksymalna od -2°C na północnym wschodzie, około 4°C w centrum, do 8°C na południu. Wiatr nadal nie odpuszcza, na Wybrzeżu będzie osiągał w porywach do 60km/h, reszta kraju ze słabym i umiarkowanym wiatrem, głównie południowo-wschodnim i południowym. 

ZUS kontroluje świadczeniobiorców. Kto będzie musiał zwrócić zasiłek chorobowy?

Nadchodzi ocieplenie klimatu

09/10 - 10.02 (piątek/sobota - sobota)

Na piątek i sobotę synoptycy zapowiadają zachmurzenie całkowite z możliwymi przejaśnieniami. Północna połowa kraju skąpana będzie w deszczu. Na wybrzeżu spadnie deszcz ze śniegiem, miejscami możliwe opady marznącego deszczu, tam należy zachować szczególną ostrożność, będzie gołoledź. Na południu kraju mgła, widzialność ograniczona do 300m. Temperatura minimalna od od -4°C na północnym wschodzie, około 4°C w centrum i na zachodzie, do 7°C lokalnie na południowym wschodzie. Maksymalna temperatura w północno-wschodniej części kraju wynosić będzie od 2°C do 7°C, na Suwalszczyźnie -2°C.  Na pozostałym obszarze ciepło, od 8°C do 14°C. Spodziewany południowo-wschodni wiatr, słaby oraz umiarkowany. Jedynie na północy kraju i górach porywisty

10/11 - 11.02 (sobota/niedziela - niedziela)

Weekend pod znakiem całkowitego zachmurzenia na północy kraju. W pozostałym obszarze kraju niebo z przejaśnieniami, największymi na południowym zachodzie. Na Mazurach i na Suwalszczyźnie opady marznącego deszczu, zalecamy ostrożność, będzie bardzo ślisko. Na północy może miejscami spaść deszcz. Maksymalnie spodziewać się można od 3°C do nawet 15°C, natomiast minimalne temperatury nie przekroczą -2°C na północnym wschodzie, około 5°C w centrum i na zachodzie oraz do 9°C na południu. Wiatr słabnący ze wschodu na południowy- zachód.

Pogoda sprzyjać będzie spacerowiczom

11/12 - 12.02 (niedziela/poniedziałek - poniedziałek)

W poniedziałek spodziewać się można całkowicie zachmurzonego nieba oraz miejscowych opadów deszczu. Temperatura minimalna na północy wynosić będzie 2°C, natomiast w centrum i na południu dochodzić będzie do 8°C. Synoptycy przewidują maksymalny wzrost temperatury od 4°C na północy, około 10°C w centrum aż do 14°C lokalnie na południu. Wiatr będzie miał tendencję słabnącą, z południowego zachodu na północ.  

Czeka nas kilka dni pełnych zawirowań pogodowych. Radzimy zachować szczególną ostrożność podczas podróży, gdyż przez marznące opady drogi będą oblodzone. Dodatkowych trudności przysporzą ciągłe opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Na szczęście od niedzieli pojawią się dość przyjemne temperatury jak na tę porę roku. Czy takie ocieplenie zostanie z nami na dłużej?

Tagi: Pogoda