nawozy
Facebook / Lubelska Izba Rolnicza
Autor Magdalena Więckowska - 17 Marca 2021

Rolnicy oszukiwani przy ważeniu nawozów? LIR ujawniła nieprawidłowości

Lubelska Izba Rolnicza na swojej stronie internetowej zakomunikowała, że przeprowadziła akcję ważenia nawozów. Badanie LIR było odpowiedzią na wnioski rolników w tej sprawie. Jak się okazało, podczas ważenia produktów odnotowano odstępstwa od wagi deklarowanej na opakowaniu.

Stawia to zasadne pytanie: czy rolnicy są oszukiwani przy kupowaniu nawozów do swoich gospodarstw rolnych? Trudno udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wykazane nieprawidłowości nie musiały pochodzić z czyjejś chęci łatwego zysku, gdyż mogły również wyniknąć z nieumyślnych uchybień podczas pracy.

LIR ważyła nawozy

Komunikat dotyczący akcji ważenia nawozów pojawił się nie tylko na oficjalnej stronie internetowej Lubelskiej Izby Rolniczej, ale też na jej koncie w mediach społecznościowych. W informacji możemy przeczytać:

- Lubelska Izba Rolnicza na wniosek Rolników przeprowadziła ważenie nawozów w workach typu Big-Bag legalizowaną wagą hakową. Ważenie odbyło się w kilku gospodarstwach, weryfikacji podano kilka rodzajów nawozów. Podczas ważenia stwierdzono odstępstwa od wagi deklarowanej na opakowaniu. [pis. oryg.]

Co z uzyskaną informacją postanowiła zrobić Lubelska Izba Rolnicza? Na swojej witrynie internetowej napisała:

Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez wilki? Nie, gdy atak nastąpił po zachodzie słońcaOdszkodowanie za szkody wyrządzone przez wilki? Nie, gdy atak nastąpił po zachodzie słońcaCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

- Prosimy Rolników o zwracanie uwagi na zawartość nawozów w opakowaniach. Informacja zostanie przekazana do odpowiednich organów. [pis. oryg.]

Apel o ostrożność przy kupowaniu nawozów

Pomyłki mogą zdarzać się wszędzie. Niestety, to samo stwierdzenie może niekiedy tyczyć się również nieuczciwości innych ludzi. Lubelska Izba Rolnicza nie podała, czy producenci ważonych nawozów w jakikolwiek sposób wytłumaczyli różnice między sprzedawanym produktem a jego deklarowaną wagą na opakowaniu.

Jak podaje portal agropolska.pl, rolnicy i całe zrzeszenia rolników muszą zwracać szczególną uwagę na wszelkie elementy dotyczące obrotu środkami do produkcji rolnej i płodami rolnymi.

Choć w niniejszym artykule mowa jest o nawozach, warto wspomnieć o kolejnym problemie, jakim są nielegalnie rozprowadzane środki ochrony roślin. Świadomie lub nie - rolnicy niekiedy kupują takie produkty, co naraża ich nawet na całkowite zniszczenie plonu.

Rolnicy kupują duże ilości produktów niezbędnych do produkcji żywności - warto zatem pamiętać, by zaopatrywać się w nie ze sprawdzonych źródeł.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: Facebook / Lubelska Izba Rolnicza, lir.lublin.pl, agropolska.pl

Następny artykuł