RolnikInfo.pl
nawozy

Facebook / Lubelska Izba Rolnicza

Rolnicy oszukiwani przy ważeniu nawozów? LIR ujawniła nieprawidłowości

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Lubelska Izba Rolnicza na swojej stronie internetowej zakomunikowała, że przeprowadziła akcję ważenia nawozów. Badanie LIR było odpowiedzią na wnioski rolników w tej sprawie. Jak się okazało, podczas ważenia produktów odnotowano odstępstwa od wagi deklarowanej na opakowaniu.

Stawia to zasadne pytanie: czy rolnicy są oszukiwani przy kupowaniu nawozów do swoich gospodarstw rolnych? Trudno udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wykazane nieprawidłowości nie musiały pochodzić z czyjejś chęci łatwego zysku, gdyż mogły również wyniknąć z nieumyślnych uchybień podczas pracy.

LIR ważyła nawozy

Komunikat dotyczący akcji ważenia nawozów pojawił się nie tylko na oficjalnej stronie internetowej Lubelskiej Izby Rolniczej, ale też na jej koncie w mediach społecznościowych. W informacji możemy przeczytać: 

- Lubelska Izba Rolnicza na wniosek Rolników przeprowadziła ważenie nawozów w workach typu Big-Bag legalizowaną wagą hakową. Ważenie odbyło się w kilku gospodarstwach, weryfikacji podano kilka rodzajów nawozów. Podczas ważenia stwierdzono odstępstwa od wagi deklarowanej na opakowaniu. [pis. oryg.]

Co z uzyskaną informacją postanowiła zrobić Lubelska Izba Rolnicza? Na swojej witrynie internetowej napisała: 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

- Prosimy Rolników o zwracanie uwagi na zawartość nawozów w opakowaniach. Informacja zostanie przekazana do odpowiednich organów. [pis. oryg.]

Apel o ostrożność przy kupowaniu nawozów

Pomyłki mogą zdarzać się wszędzie. Niestety, to samo stwierdzenie może niekiedy tyczyć się również nieuczciwości innych ludzi. Lubelska Izba Rolnicza nie podała, czy producenci ważonych nawozów w jakikolwiek sposób wytłumaczyli różnice między sprzedawanym produktem a jego deklarowaną wagą na opakowaniu.

Jak podaje portal agropolska.pl, rolnicy i całe zrzeszenia rolników muszą zwracać szczególną uwagę na wszelkie elementy dotyczące obrotu środkami do produkcji rolnej i płodami rolnymi.

Choć w niniejszym artykule mowa jest o nawozach, warto wspomnieć o kolejnym problemie, jakim są nielegalnie rozprowadzane środki ochrony roślin. Świadomie lub nie - rolnicy niekiedy kupują takie produkty, co naraża ich nawet na całkowite zniszczenie plonu. 

Rolnicy kupują duże ilości produktów niezbędnych do produkcji żywności - warto zatem pamiętać, by zaopatrywać się w nie ze sprawdzonych źródeł. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: Facebook / Lubelska Izba Rolnicza, lir.lublin.pl, agropolska.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

cpk rolnicy

Wiadomości

Alarmujące informacje ws. CPK. Jaki los czeka rolników?

Czytaj więcej >
pzł polski związek łowiecki

Wiadomości

PZŁ o utrudnieniach w procesie zwalczania ASF. Wspomniano o rolnictwie wielkoobszarowym

Czytaj więcej >
kołodziejczak strajk

Wiadomości

Agrounia i personel medyczny dalej strajkują. Kołodziejczak skrytykował pewną grupę zawodową

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Premier: nowy system ubezpieczeń dla rolników już w październiku

Czytaj więcej >
ubojnia

Wiadomości

Szereg rażących nieprawidłowości w ubojni. Lekarz weterynarii nie reagował?

Czytaj więcej >
strajk medyków agrounia

Wiadomości

Agrounia strajkuje z medykami. Policja znalazła niepokojący ładunek w busie

Czytaj więcej >