Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Rolnicy oszukiwani przy ważeniu nawozów? LIR ujawniła nieprawidłowości
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:37

Rolnicy oszukiwani przy ważeniu nawozów? LIR ujawniła nieprawidłowości

nawozy
Facebook / Lubelska Izba Rolnicza

Stawia to zasadne pytanie: czy rolnicy są oszukiwani przy kupowaniu nawozów do swoich gospodarstw rolnych? Trudno udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wykazane nieprawidłowości nie musiały pochodzić z czyjejś chęci łatwego zysku, gdyż mogły również wyniknąć z nieumyślnych uchybień podczas pracy.

LIR ważyła nawozy

Komunikat dotyczący akcji ważenia nawozów pojawił się nie tylko na oficjalnej stronie internetowej Lubelskiej Izby Rolniczej, ale też na jej koncie w mediach społecznościowych. W informacji możemy przeczytać: 

- Lubelska Izba Rolnicza na wniosek Rolników przeprowadziła ważenie nawozów w workach typu Big-Bag legalizowaną wagą hakową. Ważenie odbyło się w kilku gospodarstwach, weryfikacji podano kilka rodzajów nawozów. Podczas ważenia stwierdzono odstępstwa od wagi deklarowanej na opakowaniu. [pis. oryg.]

Co z uzyskaną informacją postanowiła zrobić Lubelska Izba Rolnicza? Na swojej witrynie internetowej napisała: 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

- Prosimy Rolników o zwracanie uwagi na zawartość nawozów w opakowaniach. Informacja zostanie przekazana do odpowiednich organów. [pis. oryg.]

Apel o ostrożność przy kupowaniu nawozów

Pomyłki mogą zdarzać się wszędzie. Niestety, to samo stwierdzenie może niekiedy tyczyć się również nieuczciwości innych ludzi. Lubelska Izba Rolnicza nie podała, czy producenci ważonych nawozów w jakikolwiek sposób wytłumaczyli różnice między sprzedawanym produktem a jego deklarowaną wagą na opakowaniu.

Jak podaje portal agropolska.pl, rolnicy i całe zrzeszenia rolników muszą zwracać szczególną uwagę na wszelkie elementy dotyczące obrotu środkami do produkcji rolnej i płodami rolnymi.

Choć w niniejszym artykule mowa jest o nawozach, warto wspomnieć o kolejnym problemie, jakim są nielegalnie rozprowadzane środki ochrony roślin. Świadomie lub nie - rolnicy niekiedy kupują takie produkty, co naraża ich nawet na całkowite zniszczenie plonu. 

Rolnicy kupują duże ilości produktów niezbędnych do produkcji żywności - warto zatem pamiętać, by zaopatrywać się w nie ze sprawdzonych źródeł. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: Facebook / Lubelska Izba Rolnicza, lir.lublin.pl, agropolska.pl