RolnikInfo.pl
szambo cielę

fot.: st. kpt. Michał Poradowski KM PSP w Suwałkach, OSP w Filipowie.

Podlasie: cielak wpadł do szamba. Strażacy ruszyli na pomoc

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na Podlasiu - cielak wpadł do szamba. Choć strażacy bez chwili zwłoki ruszyli na pomoc uwięzionemu zwierzęciu, ich zadanie nie należało do łatwych - zwierzę oddaliło się bowiem od otworu, przez który wpadło do nieczystości.

Strażacy musieli najpierw zlokalizować cielaka, doprowadzić go do otworu i wydobyć na powierzchnię. 

Cielak wpadł do szamba

Informacje na temat zdarzenia przekazała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach na swojej stronie internetowej. 15 kwietnia przed godziną 7:00 strażacy otrzymali zgłoszenie o cielęciu, które wpadło do otworu rewizyjnego szamba w jednym z gospodarstw.

Gospodarstwo rolne mieści się w Czostkowie na terenie gminy Filipów w województwie podlaskim. Strażacy bez wahania ruszyli na pomoc młodemu zwierzęciu. Wkrótce okazało się, że akcja ratownicza jest prawdziwym wyzwaniem.  

Jak potwierdzili druhowie po przybyciu na miejsce, cielę wpadło przez otwór rewizyjny do szamba, na którego dnie było około pół metra ścieków.

Zapraszamy do zapoznania się z reportażem: "Oszukani". Jak władze narażają ludzi na śmierć?

[EMBED-6]

Akcja ratunkowa

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach przekazała, że na początku należało zabezpieczyć miejsce zdarzenia, a później zlokalizować cielę. Okazało się, że nie było to proste zadanie: zwierzę oddaliło się od otworu rewizyjnego, którym wpadło do szamba.

Strażacy musieli wydobyć cielę na powierzchnię, schodząc przez właz na liniach ratowniczych. Nie obyło się również bez specjalnego sprzętu chroniącego drogi oddechowe przed toksycznymi gazami nagromadzonymi w szambie.

Na miejscu pracował zastęp OSP w Filipowe. Cielak został na szczęście uratowany, choć nieprzyjemna przygoda z pewnością sprawiła, że zwierzę było bardzo przestraszone.

Brak natomiast informacji na temat stanu zdrowia cielęcia - wiadomo, że opary, które wydobywają się z zamkniętego pomieszczenia na szambo, mogą mieć bardzo toksyczne właściwości. Niedostateczna ilości tlenu może również doprowadzić do podduszenia.

Niedawno pisaliśmy również o dramatycznym wypadku z udziałem dwuletniego dziecka, które wpadło do studzienki z szambem. Więcej na temat sprawy w tekście zatytułowanym Wieś Klenica: dwulatek wpadł do szamba. Lekarze walczą o jego życie.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: gov.pl (KM PSP w Suwałkach, OSP w Filipowie)

Podobne artykuły

Stephen & Claire Farnsworth/Flickr (zdjęcie poglądowe)

Zwierzęta

Pod nieobecność gospodarza wszedł do chlewni. Miał pobrać krew, uśpił prosięta

Czytaj więcej >
ebaso/Pixabay

Zwierzęta

GIW: Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Czytaj więcej >
futrzarstwo

Zwierzęta

Internautka o futrzarstwie: "To żadne rolnictwo nie jest". Gorzka krytyka wobec rolników

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Zwierzęta

Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

Czytaj więcej >
milesz/Pixabay

Zwierzęta

Zapadł wyrok w sprawie. Myśliwy został skazany za znęcanie się nad dzikiem

Czytaj więcej >
Otwarte Klatki/ Materiały Prasowe

Zwierzęta

Hodowca drobiu skazany. Zabił 2000 zwierząt ze szczególnym okrucieństwem

Czytaj więcej >