Rolnicy - zarzuty
Design Pics Valueline/EAST NEWS
Autor Aneta Wasilewska - 4 Lutego 2021

Wystawiali rolnikom fałszywe zaświadczenia. "W sumie mężczyźni usłyszeli 76 zarzutów"

Łącznie 10 mężczyzn zostało oskarżonych o wystawianie fałszywych zaświadczeń dla rolników. Zgodnie z informacjami, jakie przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp., diagności mieli nie sprawdzać maszyn rolniczych i wystawiać pozytywną dokumentację techniczną.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler poinformował dziś PAP o oskarżeniu dziesięciu diagnostów maszyn rolniczych. Jak się okazało, mężczyźni mieli wystawiać fałszywe zaświadczenia. Zgodnie z zaświadczeniami, przebadane przez nich maszyny rolnicze miały nadawać się do prac na polu.

10 diagnostów oskarżono w sprawie fałszywych zaświadczeń

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika prasowego, ośmiu oskarżonych mężczyzn, przyznało się do winy.

W sprawie zmieszani są diagności: ciągników, samobieżnikowych opryskiwaczy polowych i sadowniczych, które przeznaczone są do stosowania środków ochrony roślin.

Pożar hali produkcyjnej Pronar. Ponad 26 zastępów straży pożarnej walczyło z ogniemPożar hali produkcyjnej Pronar. Ponad 26 zastępów straży pożarnej walczyło z ogniemCzytaj dalej

Nikt nie sprawdzał stanu technicznego maszyn

Jak wynika z ustaleń prokuratury, oskarżeni mężczyźni mieli w dokumentacji technicznej poświadczać, że sprzęt jest w dobrym stanie technicznym, czyli nadaje się do użytku przez rolników.

- Poświadczali nieprawdę w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Tymczasem okazało się, że stanu technicznego maszyn nie sprawdzali i sprzętu w ogóle nie widzieli - informuje w sprawie PAP.

Mężczyźni już usłyszeli zarzuty.

- W sumie mężczyźni usłyszeli 76 zarzutów - przekazał w rozmowie z PAP, Meler.

W przypadku ośmiu mężczyzn, którzy przyznali się do winy, prokuratura skierowała wniosek, o dobrowolne poddanie się karze grzywny. Natomiast do pięciu lat więzienia grozi mężczyznom, którzy nie przyznali się do zarzucanych czynów.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Farmer, PAP

Następny artykuł