Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > 31.01 rusza nabór wniosków o premię dla młodych rolników i na restrukturyzację małych gospodarstw
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 31.03.2021 02:00

31.01 rusza nabór wniosków o premię dla młodych rolników i na restrukturyzację małych gospodarstw

arimr
unsplash.com / fot. Zoe Schaeffer

Wnioski o premię dla młodych rolników oraz na restrukturyzację małych gospodarstw będą przyjmowane przez ARiMR do 29 maja 2021 roku. Młodzi rolnicy mogą liczyć na dotację w wysokości 150 tysięcy złotych, a beneficjenci premii na restrukturyzację małych gospodarstw - 60 tysięcy złotych. 

Premia dla młodych rolników 

O nadchodzącym naborze wniosków o dotacje dla młodych rolników pisaliśmy w Rolnik Info kilka dni temu. Przypominamy: już od środy 31 marca młodzi rolnicy mają szansę ubiegać się o specjalną pomoc finansową w wysokości 150 tysięcy złotych.

Wysokość premii dla młodych rolników wynosi 150 000 złotych i płatna jest w dwóch ratach: najpierw beneficjenci otrzymają 80% całkowitej kwoty (czyli 120 tysięcy złotych), a później - pozostałe 20% (czyli 30 tysięcy złotych). Warto zaznaczyć, że dotacja przyznawana jest tylko raz.

O wsparcie finansowe ubiegać się mogą rolnicy, którzy nie przekroczyli 40 roku życia, mają odpowiednie kwalifikacje zawodowe (lub są gotowi je uzupełnić w okresie 36 miesięcy od momentu otrzymania dotacji), a także prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1 hektara.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-4]

Rolnik chcący otrzymać dotację musi również prowadzić działalność rolniczą jeszcze przed złożeniem wniosku oraz przedstawić biznesplan dotyczący przyszłego rozwoju gospodarstwa.

Warto dodać, że w ubiegłym roku do ARiMR wpłynęło ponad pięć tysięcy wniosków o przyznanie dotacji dla młodych rolników. Więcej informacji na temat działania można znaleźć pod >tym< linkiem.  

Dotacje na restrukturyzację małych gospodarstw

W środę 31.03 rusza drugi nabór wniosków w ARiMR, który dotyczy restrukturyzacji małych przedsiębiorstw. Beneficjent może otrzymać jednorazową płatność w wysokości 60 tysięcy złotych, która zostanie wypłacona w dwóch ratach: 48 tysięcy złotych oraz 12 tysięcy złotych (po zrealizowaniu uprzednio złożonego biznesplanu). 

O dotację mogą ubiegać się rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo o powierzchni minimum 1 hektara lub nieruchomość, która służy do produkcji rolnej. Warunkiem jest, by wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie przekraczała kwoty w wysokości 13 000 euro, czyli około 60 500 złotych.

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej ARiMR, premii nie mogą otrzymać osoby, które uzyskały już dotacje w ramach działań Ułatwianie starty młodym rolnikom, Modernizacja gospodarstw rolnych, Różnicowanie w kierunku działalności rolniczej, Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju z PROW na lata 2007-2013 oraz Modernizacja gospodarstw rolnych, Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, a także Premie dla młodych rolników z PROW na lata 2014-2020.

Warto pamiętać o terminach, w których można składać wnioski o dotacje do ARiMR - są one nieocenioną pomocą dla rolników, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwa rolne i czerpać z nich coraz większe korzyści. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: arimr.gov.pl

Tagi: Dopłaty ARiMR