Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Rozwiązanie na składowiska niebezpiecznych odpadów? Prezydent podpisał nową ustawę
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 15.08.2023 14:00

Rozwiązanie na składowiska niebezpiecznych odpadów? Prezydent podpisał nową ustawę

Odpady
Iberion.pl

Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP poinformowało o podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Ustawa ma wprowadzać nowe obowiązki dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub starosty.
 

Jakie zdegradowane tereny obejmie ustawa?

Nowa ustawa jest rozwiązaniem problemów związanych ze zgromadzonymi przed laty odpadami na wielkoobszarowych terenach należących, w przeszłości lub obecnie do Skarbu Państwa. Ustawa dedykowana jest konkretnym, już zidentyfikowanym terenom poprzemysłowym (wymienionym w załączniku do ustawy), dla których działania poprawiające stan środowiska mają być finansowane z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Funduszu Spójności, Funduszu InvestEU, innych pozyskanych przez właściwy organ oraz środków własnych gminy.

Co więcej, określona w załączniku do ustawy lista tzw. rozpoznanych wielkoobszarowych terenów zdegradowanych obejmuje tereny: Zakładów Chemicznych „Zachem” w Bydgoszczy, Zakładów Chemicznych „Organika-Azot” w Jaworznie, Zakładów Chemicznych „Tarnowskie Góry” w Tarnowskich Górach, Zakładów Przemysłu Barwników „Boruta” w Zgierzu, Zakładów Włókien Chemicznych „Wistom” w Tomaszowie Mazowieckim. Nowa ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Nowe obowiązki odpowiednich organów

Zgodnie z informacją przekazaną przez Polską Agencję Prasową, nowe przepisy przewidują wprowadzenie obowiązku prowadzenia przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ) ewidencji zarówno rozpoznanych, jak i dotychczas nierozpoznanych wielkoobszarowych terenów zdegradowanych.

Przepisy określają organy odpowiedzialne m.in. za poprawę stanu środowiska na obszarach zdegradowanych — ma to być wójt, burmistrz, prezydent miasta lub dla terenów zamkniętych – regionalny dyrektor ochrony środowiska. Właściwy organ staje się posiadaczem odpadów zgromadzonych na wywłaszczanej lub czasowo zajętej nieruchomości.

Właściwe organy będą zobowiązane do podjęcia działań dotyczących poprawy stanu środowiska na wielkoobszarowym terenie zdegradowanym, w miarę dostępności środków na ten cel, w tym przygotowania wniosku o wydanie decyzji w sprawie poprawy stanu środowiska na wielkoobszarowym terenie zdegradowanym, która ustali m.in. plan poprawy stanu środowiska na tym terenie oraz wykaz nieruchomości, których zajęcie jest konieczne do wykonania tego planu.

Jeśli chodzi o wydawanie decyzji administracyjnej w sprawie poprawy stanu środowiska na wielkoobszarowym terenie zdegradowanym, odpowiedzialnym organem administracyjnym będzie starosta. W przypadku miast na prawach powiatu, gdy prezydent miasta podlega wyłączeniu, organem będzie starosta wskazany przez wojewodę.

Dodatkowe postanowienia ustawy dotyczące nieruchomości

Co więcej, ustawa określa zasady wywłaszczenia nieruchomości lub czasowego zajęcia nieruchomości w celu wykonania decyzji w sprawie poprawy stanu środowiska na wielkoobszarowym terenie zdegradowanym, a także zasady ustalania wysokości odszkodowań dla władających nieruchomościami.

Jednocześnie nowe przepisy wprowadzają dodatkowo zakaz sprzedaży przejętych nieruchomości do dnia, w którym decyzja o zakończeniu wykonania planu poprawy stanu środowiska stanie się ostateczna, a także zagwarantują zwrot poniesionych kosztów poprawy stanu środowiska w przypadku prowadzonej przez właściwy organ sprzedaży lub zwrotu nieruchomości poprzedniemu właścicielowi.

Źródło: samorzad.pap.pl