Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Małe gospodarstwa otrzymają dopłaty. Andrzej Duda podpisał ustawę
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 13.08.2023 18:32

Małe gospodarstwa otrzymają dopłaty. Andrzej Duda podpisał ustawę

Pieniądze canva PRO
Domena publiczna

Wprowadzono nowelizację ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jak podkreślają autorzy noweli, zmiany w przepisach wynikają z dbałości o potrzeby organizacji rolniczych. Chodzi o dopłaty bezpośrednie. Uproszczenie przepisów ma zwiększyć dostępność tej formy wsparcia dla właścicieli małych gospodarstw, które w większości są gospodarstwami rodzinnymi. Zyskać mają też ci, którzy ubiegali się o płatności w ramach ekoschematu.

Podpisano kolejną nowelizację. Chodzi o interes małych rolników

Drugiego sierpnia bieżącego roku, Prezydent Andrzej Duda podpisał się pod nowelą ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Do rozdysponowania jest ponad 25 mld EUR. Część tej kwoty zostanie przeznaczona na dopłaty dla właścicieli małych gospodarstw.

Duża grupa rolników ma prawo ubiegać się o dopłaty w wysokości 225 EUR do jednego hektara.

Kto może się starać o dopłatę dla małych gospodarstw?

Dzięki aktualizacjom w ustawie, wprowadzono dopłatę ryczałtową, mają szansę uzyskać gospodarstwa mające powyżej 1 ha, ale nie przekraczające 5 ha. Według oficjalnych danych, w widełkach tych mieści się ponad połowa wszystkich właścicieli gospodarstw ubiegających się o dopłaty bezpośrednie. Większość z nich prowadzi biznes rodzinny.

Dopłaty będą przyznawane jedynie tym gospodarzom, którzy już wcześniej złożyli stosowne wnioski o przyznanie płatności na 2023 rok. Wyjątkiem są jedynie prawni następcy takich rolników. 

Grupa docelowa płatności bezpośrednich to nie jedyna zmiana w ustawie

Celem nowelizacji ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 było również wprowadzenie korekt w zakresie zasad ubiegania się o płatności w ramach ekoschematu. 

Zmiany dotyczą między innymi rolnictwa ekologicznego. Podjęto decyzję o obniżeniu minimalnego poziomu obsady zwierząt z 0,5 DJP/ha do zaledwie 0,3 DJP/ha. 

Jest też dobra wiadomość dla każdego, kto jest zainteresowany rolnictwem węglowym. W przyszłości możliwe jest zniesienie wymogu uzyskania minimalnej liczby punktów uprawniających do skorzystania z ekoschematu.