RolnikInfo.pl > Wiadomości > Senat poparł ustawę o gatunkach obcych. Dokument czeka na podpis prezydenta
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Senat poparł ustawę o gatunkach obcych. Dokument czeka na podpis prezydenta

senat
Piotr Molecki/East News

Senat, razem z kilkoma poprawkami uściślającymi, poparł ustawę dotyczącą gatunków obcych. W środę 11 sierpnia 2021 roku Sejm zatwierdził poprawki niższej izby parlamentu, co oznacza, że dokument jest teraz gotowy do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Wspomniana ustawa związana jest m.in. z metodami radzenia sobie z gatunkami, które są nietypowe dla lokalnego ekosystemu i stanowią dla niego zagrożenie.

Sejm i Senat poparły ustawę o gatunkach obcych

Uchwalona przez Sejm i Senat ustawa dotycząca gatunków obcych jest wymierzona przeciwko organizmom inwazyjnym, które swoją obecnością zagrażają lokalnemu ekosystemowi i działalności człowieka.

Podejmowane działania legislacyjne są implementacją rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej ws. inwazyjnych gatunków obcych, które obowiązuje od 1 stycznia 2015 roku.

Warto dodać, że walka z gatunkami inwazyjnymi może okazać się pomyślna, jeśli będzie skoordynowana w wielu państwach Unii Europejskiej jednocześnie. Z tego względu opracowano m.in. listę tego typu gatunków obowiązującą na terenie całej Europy.

Państwa członkowskie mają również raportować sytuację ws. ekspansji gatunków inwazyjnych i umożliwić międzynarodowy przepływ informacji na ten temat.

Najnowsze przepisy

Wedle nowych przepisów do Polski nie będzie można wwzieźć gatunków obcych, które uznawane są za inwazyjne. W momencie kontroli gatunek taki będzie odesłany do miejsca pochodzenia.

Za wprowadzenie na teren kraju gatunku inwazyjnego będą przewidziane kary. Dodatkowo najnowsze prawo przewiduje stworzenie centralnego rejestru tego typu gatunków wraz z opisem środków zaradczych wobec nich.

Warto podkreślić, że zwierzęta, rośliny, grzyby i inne organizmy mogą mieć status gatunku obcego na danym terenie, lecz nie oznacza to automatycznie, że są one inwazyjne. Gatunki inwazyjne stanowią zagrożenie dla lokalnego ekosystemu i równowagi biologicznej. Ponadto negatywnie wpływają na działalność człowieka, w tym rolnictwo, produkcję żywności i gospodarkę rybną.

Źródłem migracji wielu niechcianych gatunków jest m.in. postępująca globalizacja i nieprzemyślane zachowania człowieka.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: wnp.pl

Powiązane
minister rolnictwa
Nowej minister rolnictwa szykuje wielkie zmiany. Dotkną rolników i nie tylko
kukurydza
Afera z listami importerów zboża z Ukrainy. Więcej pytań niż odpowiedzi
uprawa rzepaku
AMS - nowe narzędzie kontroli gospodarstw rolnych w rękach ARIMR