Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Prezydent podpisał nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Jakie korzyści dla KGW?
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 18.10.2024 16:41

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Jakie korzyści dla KGW?

Prezydent i KGW
fot. East News/Pawel Wodzynski

Kancelaria prezydenta poinformowała dziś o szeregu ustaw podpisanych 17 października przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Jedną z nich była nowela o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawa o społeczno-zawodowych organizachach rolników. Jakie zmiany niesie za sobą podpisana przez głowę państwa nowelizacja?
 

Prezydent podpisał ustawę o kołach gospodyń wiejskich

Na stronie kancelarii prezydenta pojawiła się w dniu dzisiejszym informacja w sprawie ustawy z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. Obie ustawy zostały podpisane 17 października przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Głównym celem zmian wprowadzonych w ustawie o KGW jest zrównanie praw różnych organizacji mieszkańców wsi w zakresie dostępu do rozwiązań tej ustawy. 
 

Groźna choroba zwierząt powraca. Kolejne ognisko wykryto u kota

KGW na równych prawach do dofinansowania

Dzięki podpisaniu nowelizacji, koła gospodyń wiejskich w całym kraju będą miały takie same prawa do otrzymania dofinansowania. Pieniądze na rozwinięcie działalności KGW, będą mogły otrzymać także koła zrzeszone w kółkach rolniczych pod warunkiem, że zarejestrują się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ustawa wejdzie w życie w kolejnym dniu od jej ogłoszenia. 

Ponadto, Prezydent RP podpisując nowelizację, umożliwił nadanie osobowości prawnej tym kołom gospodyń wiejskich, które wcześniej jej nie posiadały. 

Przyjęta regulacja nowelizuje art. 34 ustawy o kołach gospodyń wiejskich, który umożliwia kołom gospodyń wiejskich działającym na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników wpisanie się do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich w miejscowości, w której siedzibę posiada już inne koło. - czytamy u uzasadnieniu nowelizacji ustawy o KGW.

Zmiany wprowadzają możliwość założenia w jednej miejscowości więcej niż jedno KGW wpisanego do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.
 

Ile obecnie jest KGW w Polsce? Niebawem pojawią się także w miastach

Dobre zmiany dotką również koła zrzeszone dotychczas w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, bowiem od teraz nie stracą statustu organizacji o charakterze społeczno-zawodowym. Poprawka przyjęta przez Sejm umożliwiła rejestracje kół gospodyń wiejskich także na terenach miejskich aglomeracji. Dzięki temu powstanie znacznie więcej kół gospodyń. Obecnie w Polsce zarejestrowanych w rejestrze ARiMR jest niemal 16 tysięcy kół gospodyń wiejskich.