Apel do prezydenta. Lekarze weterynarii ws. wyborów w czasie pandemii
- W imieniu wszystkich lekarzy weterynarii zwracamy się z apelem do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, która umożliwi przeprowadzenia wyborów do organów Krajowej Izby Lekarsko- Weterynaryjnej po zakończeniu pandemii koronawirusa. Inaczej ok. 20 tys. lekarzy weterynarii będzie zmuszonych do wzięcia udziału w wyborach, które mogą stać się zarzewiem kolejnych ognisk choroby - można przeczytać w apelu skierowanym do prezydenta.
Zdaniem samorządu pandemia, czyli czas, w którym wymagane jest utrzymywanie dystansu, nie jest najlepszym czasem na przeprowadzanie wyborów. Co więcej, wybory, o których mowa składają się z trzech etapów, w którym na ostatniej prostej odbywa się Krajowy Zjazd Lekarzy Weterynarii, w którym bierze udział około 500 osób. W apelu do prezydenta można przeczytać, że samorząd lekarzy-weterynarii otrzymał obietnicę, zgodnie z którą do Sejmu skierowana zostanie ustawa dzięki, której możliwe będzie przeprowadzenie wyborów już po epidemii.
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
[EMBED-3]
Jednak pomimo tego, że akt prawny znalazł się w wykazie prac legislacyjnych, wycofano się z inicjatywy. Podobne działania są dla samorządu niezrozumiałe, tym bardziej patrząc na to, że podobne rozwiązanie zastosowano w przypadku Samorządy Pielęgniarek i Położnych, Polskim Związku Łowieckim, czy w polskich związkach sportowych. Cały apel do prezydenta można przeczytać >tutaj<.
Pisma do Grzegorza Pudy
Apel do Andrzeja Dudy nie jest jedyną inicjatywą, jaka została podjęta w związku z wyborami do Samorządu. Jak się okazuje, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorz Puda otrzymał pisma od Prezesów okręgowych izb lekarsko-weterynaryjnych. W sprawie wyborów pisały Warszawska ILW, Wielkopolska ILW, Lubelska ILW, Lubuska ILW, W-M ILW, Dolnośląska ILW oraz Małopolska ILW. Przedstawiciele izb lekarsko-weterynaryjnych w pismach do Grzegorza Pudy w związku z ogromną wagą problemu, zwrócili się z prośbą o pilne spotkanie, by wyjaśnić i omówić problematyczne kwestie.
Sytuacja epidemiologiczna w Polsce
Służby weterynaryjne w piśmie zwracały uwagę na sytuację epidemiologiczną w Polsce, wskazując na to, że jesteśmy "o krok od pełnego lockdownu". Wzrost liczby zachorowań już przełożył się na zwiększenie ograniczeń. Przypomnijmy, od dziś obowiązują nowe obostrzenia w całej Polsce. Od 27 marca do 9 kwietnia bieżącego roku zamknięte zostały sklepy meblowe i budowlane, galerie handlowe, wprowadzono limity ograniczające liczbę osób przebywających w placówkach handlowych, na targach, na poczcie, a także w kościołach. Zamknięte zostały także salony fryzjerskie i kosmetyczne, do żłobków i przedszkoli przyjmowane są wyłącznie dzieci medyków i służb porządkowych. Co więcej, w związku z nadchodzącymi świętami, rządzący apelują o ograniczenie kontaktów.
Zgodnie z informacjami przekazanymi dziś przez Ministerstwo Zdrowia, potwierdzono 31 757 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 110 osób. Oznacza to, że łącznie od początku pandemii koronawirusa potwierdzono u 2 221 725 osób, z czego 51 753 zmarło.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Zanieczyszczenie rowu i niewłaściwe składowanie obornika. Straż miejska odwiedziła rolnika
Pracowity dzień w Plutyczach. Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" podziękowali fanom
Kontrola pociągów z drewnianymi zrębkami. SG i KAS udaremniły przemyt
Źródło: Vetpol.org.pl, Ministerstwo Zdrowia/Twitter, Gov.pl