RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Prezydent podpisał nowelizację prawa łowieckiego. Zmiany od 31.03
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:33

Prezydent podpisał nowelizację prawa łowieckiego. Zmiany od 31.03

prezydent
unsplash.com / fot. Shivam Kumar

Zmiany prawne wchodzą w życie od 31 marca 2021 roku. 

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Prawie łowieckim

W dokumencie dostępnym na stronie internetowej kancelarii prezydenta możemy przeczytać, że podpisana nowelizacja wprowadza zmiany do ustawy z 22 marca 2018 roku i określona jest mianem Prawa łowieckiego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 651 oraz z 2020 r. poz. 148).

Jakie praktyczne zmiany przynosi nowelizacja ustawy? Sejmiki województw otrzymają nieco więcej czasu na stworzenie nowych podziałów województw na obwody łowieckie.

Pierwotnie termin ten mijał 31 marca 2021 roku, a dzięki nowelizacji został przesunięty na 31 grudnia 2021 roku.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-4]

Kolejną ważną zmianą jest przedłużenie okresu obowiązywania umów dzierżawy obwodów łowieckich, które są w mocy na dzień, w którym nowa ustawa wchodzi w życie, tj. od 31 marca 2021 roku do 31 marca 2022 roku.

W komunikacie na stronie internetowej kancelarii prezydenta czytamy:

- Utrata ważności obowiązującego podziału województw na obwody łowieckie, przy równoczesnym braku możliwości ponownego ich wydzierżawienia związanego z niedokonaniem nowego podziału województw na obwody łowieckie doprowadziłaby do sytuacji, w której na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej niemożliwe byłoby prowadzenie szeroko pojętej gospodarki łowieckiej.

Istotne zmiany

Zmiany, które zatwierdził swoim podpisem prezydent Andrzej Duda, są ważne nie tylko dla kół łowieckich i władz samorządowych, ale również dla rolników. Dzięki ciągłości dzierżawy obwodów łowieckich przez zarządców możliwa jest lepsza współpraca z rolnikami, którzy chcieliby otrzymać odszkodowania wskutek szkód wyrządzonych przez zwierzynę leśną.

W rozdziale 9 ustawy o Prawie łowieckim (Dz.U.2020.1683) możemy przeczytać, że rolnicy mogą otrzymywać odszkodowania za szkody łowieckie, odwołując się z wnioskiem do dzierżawcy lub zarządcy danego obwodu łowieckiego.

Dotyczy to sytuacji, w których dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny przyczynią się do zniszczeń upraw i płodów rolnych należących do rolnika. Szacowanie szkód w gospodarstwie dokonuje przedstawiciel dzierżawcy (lub zarządcy) obwodu łowieckiego, przedstawiciel wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego oraz właściciel (lub użytkownik) gruntów. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: prezydent.pl