RolnikInfo.pl > Wiadomości > Ogłoszono stan wyjątkowy. Szef MSWiA o wpływie decyzji rządu na prace rolnicze
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Ogłoszono stan wyjątkowy. Szef MSWiA o wpływie decyzji rządu na prace rolnicze

stan wyjątkowy
Jakub Kaminski/East News

Prezydent Andrzej Duda pojął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie województwa podlaskiego i lubelskiego. Powodem jest kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej.

Czy ogłoszenie stanu wyjątkowego będzie miało wpływ na rytm prac rolniczych we wspomnianych województwach? Mariusz Kamiński, szef MSWiA, zapewnił:

- Pragnę uspokoić mieszkańców miejscowości przygranicznych. Rozporządzenia nie będą ingerowały w wasze życie zawodowe, w możliwości swobodnego wykonywania np. działalności rolniczej.

Stan wyjątkowy i ograniczenia w dwóch województwach

Wprowadzenie stanu wyjątkowego w dwóch województwach: lubelskim i podlaskim wywołuje u wielu osób duży niepokój. Ma to z pewnością związek z ograniczeniami, jakie wynikają z decyzji rządu i prezydenta Andrzeja Dudy.

Również rolnicy, będący u progu wykopków, zaczęli zadawać sobie pytania co do możliwości swobodnej pracy na polach. Jak się okazuje, pomimo wprowadzenia stanu wyjątkowego, nie przewiduje się żadnych zakłóceń dotyczących rytmu rolniczych obowiązków.

Jak informuje agropolska.pl, zapewnił o tym szef MSWiA Mariusz Kamiński, mówiąc:

- Pragnę uspokoić mieszkańców miejscowości przygranicznych. Rozporządzenia nie będą ingerowały w wasze życie zawodowe, w możliwości swobodnego wykonywania np. działalności rolniczej.

Szereg restrykcji

Wiadomo, że wprowadzenie stanu wyjątkowego wiąże się z zakazem organizowania i przeprowadzania imprez masowych, zgromadzeń, a także mniejszych imprez artystycznych i rozrywkowych, które nie kwalifikują się jako zgromadzenia o charakterze masowym.

Na Lubelszczyźnie i Podlasiu będą mogły przebywać tylko te osoby, które tam mieszkają na co dzień - nie ma zatem mowy o jakiekolwiek aktywności turystów pochodzących z innych części Polski.

Osoby dorosłe przebywające w miejscach publicznych winne są ponadto posiadać przy sobie dokument tożsamości, a dzieci i młodzież - legitymację szkolną.

Warto dodać, że przez okres trwania stanu wyjątkowego opinia publiczna może nie być informowana o decyzjach państwowych, które będą zapadały w związku z ochroną granicy polsko-białoruskiej.

Stan wyjątkowy zacznie obowiązywać o północy z czwartku na piątek (2-3 września) i będzie trwał trzydzieści dni.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agropolska.pl, interia.pl