Postępująca industrializacja dotyka praktycznie wszystkich aspektów działalności człowieka. Z każdym rokiem na rynku pojawia się więcej zaawansowanych technologicznie maszyn, które diametralnie zmieniają jakość i szybkość pracy w rolnictwie. Okazuje się, że w Polsce testowany jest kombajn przeznaczony do zbioru owoców miękkich - oznacza to, że jedna maszyna może wkrótce zastąpić pracowników sezonowych. Testy kombajnu owocowego przeprowadzane są w gospodarstwie doświadczalno-wdrożeniowym w Karczmiskach. Kolejna maszyna zastępuje ludzi w pracyW dobie zaawansowanych technologii wiele stanowisk pracy - w różnych sektorach - odchodzi powoli do lamusa. Tym razem pojawienie się na rynku nowoczesnego kombajnu do zbioru owoców miękkich może oznaczać, że w najbliższej przyszłości rolnicy nie będą musieli zatrudniać pracowników sezonowych. Innowacyjny sprzęt pojawił się w gospodarstwie doświadczalno-wdrożeniowym w Karczmiskach (gm. Karczmiska) na terenie województwa lubelskiego. Jak przekazuje portal kobietawsadzie.pl, opisywany kombajn może zebrać owoce miękkie z pięciu hektarów w ciągu ośmiu godzin.
Żniwa, choć trwają krótko, są szczególnie ważnym czasem dla rolników. W tym okresie każdy moment jest na wagę złota, a ewentualna awaria maszyny musi być naprawiona tak szybko, jak tylko się da. W świetle opisywanej sytuacji pod znakiem zapytania stoi los sklepów z częściami do maszyn rolniczych - czy podczas żniw ich otwarcie w niedziele będzie równało się z ryzykiem surowej kary finansowej? Sklep z częściami do maszyn rolniczych może być otwarty w niedziele, jeśli za jego ladą stanie sam właściciel. Mimo to poseł PSL Jarosław Rzepa podczas konferencji prasowej zaapelował o to, by właściciele sklepów z asortymentem rolniczym nie byli karani za handel w niedziele. Zakaz handlu w niedziele a czas żniwZakaz niedzielnego handlu skutecznie podzielił Polaków - część uważa, że niedziela powinna być dniem ustawowo przeznaczonym na odpoczynek; pozostali twierdzą, że odgórne wprowadzanie zakazu handlu nie ma nic wspólnego z wolnym rynkiem. Życie weryfikuje przekonania - żniwa, które właśnie się rozpoczęły, uświadomiły wielu osobom, że zakaz handlu w niedziele może przyczynić się do niemałej katastrofy w gospodarstwie. Rolnicy w czasie żniw pracują bez względu na dzień tygodnia - jeśli jednak maszyna ulegnie awarii w niedzielę rano, a sklepy z częściami będą zamknięte, praca w gospodarstwie będzie musiała stanąć do poniedziałku. Wszyscy związani z rolnictwem wiedzą, że taki scenariusz podczas żniw nie ma prawa bytu. Temat żniw i niedzielnego zakazu handlu poruszył na jednej z sejmowych konferencji prasowych poseł PSL Jarosław Rzepa.
Jak przekazuje ostrołęcka policja, w ostatnich dniach doszło do niebezpiecznego wypadku w miejscowości Dylewo - kierowca ciągnika rolniczego nie ustąpił pierwszeństwa mężczyźnie poruszającemu się samochodem osobowym, wskutek czego doszło do poważnej kolizji. 38-letni mężczyzna kierujący mazdą doznał obrażeń ciała i został zabrany do szpitala. Groźny wypadek z udziałem ciągnika rolniczegoKomenda Miejska Policji w Ostrołęce poinformowała o niebezpiecznym wypadku, do którego doszło we wsi Dylewo (powiat ostrołęcki, województwo mazowieckie) w poniedziałek 19 lipca 2021 roku. Policjanci otrzymali zgłoszenie o zderzeniu ciągnika rolniczego i samochodu osobowego marki mazda około godziny 23:00. Okazało się, że 60-letni kierowca pojazdu rolniczego nie ustąpił pierwszeństwa mężczyźnie poruszającemu się samochodem osobowym marki mazda. Na miejsce przyjechali funkcjonariusze policji z ostrołęckiego wydziału ruchu drogowego i zespół ratownictwa medycznego.
W czasie, kiedy rolnicy zaczęli już żniwa, wiele osób korzysta z usług koszenia zboża wynajętym kombajnem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jakie dokładnie uprawnienia trzeba mieć, by móc zgodnie z prawem prowadzić ten pojazd. Jak się okazuje, każdy, kto chce wsiąść za kierownicę kombajnu zbożowego, musi mieć przynajmniej 16 (lub 18) lat, mieć przynajmniej podstawowe wykształcenie i prawo jazdy kategorii T lub B. Warto jednak dodać, że istnieje możliwość zapisania się na nieobowiązkowy kurs operatora kombajnu zbożowego, który znacznie pogłębia posiadaną wiedzę na temat użytkowania maszyny.Wymagane uprawnienia do prowadzenia kombajnu zbożowegoJuż w lipcu kombajny wyjeżdżają na pola, by kosić łany zbóż. Ich obecność jest wymownym symbolem szczytu prac polowych, po których wkrótce ma przyjść radość z obfitych plonów i zasłużony odpoczynek. Czy kombajn zbożowy różni się od innych maszyn rolniczych pod względem wymaganych uprawnień do jego prowadzenia? Okazuje się, że pogłoski o wymaganych, obowiązkowych kursach nie są wcale prawdziwe.Kombajn zbożowy - podobnie jak ciągnik - jest pojazdem wolnobieżnym. Oznacza to, że najmłodsza osoba, która może go prowadzić, powinna mieć przynajmniej 16 lat. Kierowca kombajnu zbożowego jest wtedy zobowiązany do dysponowania prawem jazdy kategorii T. Warto dodać, że młody kierowca z tego typu prawem jazdy może kierować nie tylko kombajnem, ale też innym pojazdem wolnobieżnym z przyczepą.
W czwartek 1 lipca 2021 roku na stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego pojawiła się informacja o zatrzymaniu przewozu kombajnu zbożowego w Stalowej Woli. Ciężarówkę transportującą maszynę rolniczą skontrolowali pracownicy podkarpackiego oddziału ITD.Szybko okazało się, że zestaw nie spełnia ważnych norm bezpieczeństwa: wymiary kombajnu były za duże, a kierowca nie dysponował odpowiednim zezwoleniem i pojazdem pilotującym. Transport z kombajnem zbożowym został zatrzymanyNa drogach dochodzi do wielu wykroczeń związanych nie tylko z kulturą jazdy kierowców, ale też z normami bezpieczeństwa, które obowiązują podczas transportu dużych ładunków.Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego pojawiła się informacja dotycząca niedawnego zatrzymania ciężarówki przewożącej kombajn zbożowy. Pojazd został zatrzymany przez pracowników podkarpackiego oddziału ITD we wtorek 29 czerwca 2021 roku na drodze krajowej numer 77 w Stalowej Woli, po czym skierowano go do kontroli w punkcie ważenia zestawów transportowych.