RolnikInfo.pl > Maszyny > Do zbioru owoców ludzie nie będą już potrzebni? Nowy kombajn zwiastuje rewolucję
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:41

Do zbioru owoców ludzie nie będą już potrzebni? Nowy kombajn zwiastuje rewolucję

owoce miękkie
unsplash.com / fot. Alex Block

Postępująca industrializacja dotyka praktycznie wszystkich aspektów działalności człowieka. Z każdym rokiem na rynku pojawia się więcej zaawansowanych technologicznie maszyn, które diametralnie zmieniają jakość i szybkość pracy w rolnictwie. Okazuje się, że w Polsce testowany jest kombajn przeznaczony do zbioru owoców miękkich - oznacza to, że jedna maszyna może wkrótce zastąpić pracowników sezonowych.

Testy kombajnu owocowego przeprowadzane są w gospodarstwie doświadczalno-wdrożeniowym w Karczmiskach.

Kolejna maszyna zastępuje ludzi w pracy

W dobie zaawansowanych technologii wiele stanowisk pracy - w różnych sektorach - odchodzi powoli do lamusa.

Tym razem pojawienie się na rynku nowoczesnego kombajnu do zbioru owoców miękkich może oznaczać, że w najbliższej przyszłości rolnicy nie będą musieli zatrudniać pracowników sezonowych.

Innowacyjny sprzęt pojawił się w gospodarstwie doświadczalno-wdrożeniowym w Karczmiskach (gm. Karczmiska) na terenie województwa lubelskiego.

Jak przekazuje portal kobietawsadzie.pl, opisywany kombajn może zebrać owoce miękkie z pięciu hektarów w ciągu ośmiu godzin.

Szczegóły dot. kombajnu owocowego

W Karczmiskach testowano zbiór borówki amerykańskiej, jagody kamczackiej, wiśni i malin. Do gospodarstwa na Lubelszczyźnie innowacyjny kombajn trafił prosto z USA.

Warto podkreślić, że maszyna ma służyć przez wiele sezonów i zdecydowanie nie jest przeznaczona do jednorazowego użytku.

Zwolennicy kombajnu twierdzą, że owoce zebrane z pomocą opisywanej maszyny są w lepszym stanie niż te, które są ręcznie zbierane przez ludzi.

Co ciekawe, do obsługi kombajnu potrzeba pięć osób - jedną z nich jest operator, a pozostałe cztery sortują owoce i podają puste skrzynki. Tego, w jaki sposób prawidłowo korzystać z kombajnu, można się nauczyć - podobno - w zaledwie cztery godziny.

Na obecną chwilę wynajęcie czy kupno tego typu nowości technologicznej wiąże się z dużymi kosztami - za kilka lat z pewnością ceny kombajnu owocowego staną się dużo bardziej przystępne.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: kobietawsadzie.pl