RolnikInfo.pl
kombajn

unsplash.com / fot. Julia Koblitz

Jazda kombajnem z hederem na drodze publicznej. Jak wysoki będzie mandat?

1 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Żniwa w Polsce trwają w najlepsze, a na drogach publicznych częściej niż zwykle pojawiają się rozmaite pojazdy wolnobieżne używane do pracy w gospodarstwach. Wiele emocji wzbudza jazda kombajnem z zamontowanym hederem - choć wyjazd z zamontowanym zestawem do koszenia zboża jest wykroczeniem, to niektórzy rolnicy uważają ten przepis za niezbyt praktyczny i nie chce się do niego stosować.

Wiadome jest jednak jedno - zamontowany heder na kombajnie znacznie przekracza szerokość jednego pasa jezdni. Poruszanie się z nim po drogach publicznych może skutkować wypadkami i mandatem karnym w wysokości do 500 złotych.

Na drodze nie ma miejsca na kombajn z zamontowanym hederem

W trakcie żniw rolnicy korzystają z potężnych maszyn, których wynalezienie kompletnie zrewolucjonizowało rolnictwo i jakość pracy na polach.

Bardzo duża liczba gospodarzy, która nie dysponuje własnym kombajnem, decyduje się na korzystanie z usług rolniczych, podczas których zboże kosi się za pomocą wynajętej maszyny.

Nie zmienia to jednak zasadniczego problemu, który niejednokrotnie pojawia się w momencie wytężonych prac żniwnych - kombajnów z zamontowanymi hederami poruszającymi się drogami publicznymi.

c

Żniwa między blokami. Zaskakująca reakcja mieszkańców Lublina

CZYTAJ DALEJ

W sytuacji, gdy kierowca kombajnu nie zdemontuje zestawu żniwnego, może otrzymać mandat karny w wysokości do 500 złotych.

Wiele emocji o heder

Niektórzy rolnicy twierdzą, że na czas żniw kombajny powinny stać się pojazdami uprzywilejowanymi i mieć pierwszeństwo przed innymi maszynami na drodze.

Niestety, tego typu rozwiązanie nigdy nie będzie dobrym pomysłem - szerokość kombajnu z zamontowanym zestawem do koszenia zboża wynosi dużo więcej niż standardowa szerokość jednego pasa jezdni i zawsze będzie stwarzała zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Przykładem skutków nieodpowiedzialnego zachowania może być historia opisana w naszym artykule zatytułowanym Rolnik wjechał na drogę kombajnem z hederem. Zmiażdżył część auta.

Trzeba jednak przyznać, że obowiązek demontażu hedera w sytuacji, gdy kolejne pola znajdują się w bliskim sąsiedztwie, może być bardzo męczący.

W równie niekomfortowej sytuacji są użytkownicy kombajnów starszego typu, np. Bizonów, w których przypadku demontaż zestawu koszącego nie jest tak prosty jak ma to miejsce z najnowszymi modelami

Warto jednak pamiętać, że nawet w ferworze pracy i dużym pośpiechu najważniejsze jest to, by dbać o bezpieczeństwo - zarówno swoje, jak i innych ludzi.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: wrp.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

rzepak

Maszyny

Tony rzepaku wysypały się na autostradę. Kierowca mógł zasłabnąć

Czytaj więcej >
ursus

Maszyny

Wojsko sprzedaje stare Ursusy. Podano ceny

Czytaj więcej >
ładowacz

Maszyny

Rolnik włożył dzieci do łyżki ładowacza. Doszło do tragedii

Czytaj więcej >
traktor motocykl

Maszyny

Motocyklista wjechał w jadący traktor. Doszło do tragedii

Czytaj więcej >
traktor

Maszyny

Optymistycznie na rynku nowych ciągników. Duży wzrost sprzedaży

Czytaj więcej >
traktor

Maszyny

Sportowe auto zderzyło się z ciągnikiem. Ucierpiało m.in. dziecko

Czytaj więcej >