Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > Jazda kombajnem z hederem na drodze publicznej. Jak wysoki będzie mandat?
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Jazda kombajnem z hederem na drodze publicznej. Jak wysoki będzie mandat?

kombajn
unsplash.com / fot. Julia Koblitz

Żniwa w Polsce trwają w najlepsze, a na drogach publicznych częściej niż zwykle pojawiają się rozmaite pojazdy wolnobieżne używane do pracy w gospodarstwach. Wiele emocji wzbudza jazda kombajnem z zamontowanym hederem - choć wyjazd z zamontowanym zestawem do koszenia zboża jest wykroczeniem, to niektórzy rolnicy uważają ten przepis za niezbyt praktyczny i nie chce się do niego stosować.

Wiadome jest jednak jedno - zamontowany heder na kombajnie znacznie przekracza szerokość jednego pasa jezdni. Poruszanie się z nim po drogach publicznych może skutkować wypadkami i mandatem karnym w wysokości do 500 złotych.

Na drodze nie ma miejsca na kombajn z zamontowanym hederem

W trakcie żniw rolnicy korzystają z potężnych maszyn, których wynalezienie kompletnie zrewolucjonizowało rolnictwo i jakość pracy na polach.

Bardzo duża liczba gospodarzy, która nie dysponuje własnym kombajnem, decyduje się na korzystanie z usług rolniczych, podczas których zboże kosi się za pomocą wynajętej maszyny.

Nie zmienia to jednak zasadniczego problemu, który niejednokrotnie pojawia się w momencie wytężonych prac żniwnych - kombajnów z zamontowanymi hederami poruszającymi się drogami publicznymi.

W sytuacji, gdy kierowca kombajnu nie zdemontuje zestawu żniwnego, może otrzymać mandat karny w wysokości do 500 złotych.

Wiele emocji o heder

Niektórzy rolnicy twierdzą, że na czas żniw kombajny powinny stać się pojazdami uprzywilejowanymi i mieć pierwszeństwo przed innymi maszynami na drodze.

Niestety, tego typu rozwiązanie nigdy nie będzie dobrym pomysłem - szerokość kombajnu z zamontowanym zestawem do koszenia zboża wynosi dużo więcej niż standardowa szerokość jednego pasa jezdni i zawsze będzie stwarzała zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Przykładem skutków nieodpowiedzialnego zachowania może być historia opisana w naszym artykule zatytułowanym Rolnik wjechał na drogę kombajnem z hederem. Zmiażdżył część auta.

Trzeba jednak przyznać, że obowiązek demontażu hedera w sytuacji, gdy kolejne pola znajdują się w bliskim sąsiedztwie, może być bardzo męczący.

W równie niekomfortowej sytuacji są użytkownicy kombajnów starszego typu, np. Bizonów, w których przypadku demontaż zestawu koszącego nie jest tak prosty jak ma to miejsce z najnowszymi modelami

Warto jednak pamiętać, że nawet w ferworze pracy i dużym pośpiechu najważniejsze jest to, by dbać o bezpieczeństwo - zarówno swoje, jak i innych ludzi.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: wrp.pl