RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Zmiana prawa budowlanego. Sejm przegłosował ustawę w ramach Polskiego Ładu
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

Zmiana prawa budowlanego. Sejm przegłosował ustawę w ramach Polskiego Ładu

sejm dom jednorodzinny
sejm dom jednorodzinny

Sejm przegłosował ustawę dotyczącą prawa budowlanego oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego: projekt Dom bez formalności przewiduje możliwość budowania domów jednorodzinnych na własny użytek o maksymalnej powierzchni 70 metrów kwadratowych bez dodatkowych pozwoleń ze strony organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Propozycja rządu ma zapobiegać wyludnianiu małych miast i wsi - jest ona jednocześnie jedną z dziesięciu podstawowych zmian, które są zawarte w zapisach Polskiego Ładu.

Zmiany prawne ws. budowy domów jednorodzinnych

Wyludnianie małych miejscowości w Polsce jest problemem, z którym nie potrafił sobie poradzić żaden dotychczasowy rząd. Prawo i Sprawiedliwość próbuje aktualnie zachęcić mieszkańców prowincji do pozostania w swoich rodzinnych miasteczkach i wsiach - metodą ma być tutaj zmiana prawa.

Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu budowa domów jednorodzinnych o maksymalnej powierzchni 70 metrów kwadratowych ma być dużo łatwiejsza - wszystko to dzięki reformie ustawy o prawie budowlanym oraz ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Co to oznacza dla osoby, która zastanawia się nad budową domu jednorodzinnego? Jedynym obowiązkiem inwestora, który będzie chciał postawić budynek mieszkalny o powierzchni do 70 metrów kwadratowych będzie zgłoszenie budowy do organu administracji architektoniczno-budowlanej i przekazanie związanej z tym odpowiedniej dokumentacji.

Tym samym usunięty zostaje obowiązek ubiegania się o pozwolenie na budowę domów o mniejszej powierzchni. We wniosku informującym o rozpoczęciu budowy należy oświadczyć, że dom jest budowany na własne potrzeby mieszkaniowe, a w przypadku nieustalenia kierownika budowy właściciel nieruchomości bierze odpowiedzialność za kierowanie postępem prac.

Szczegóły sprawy

Organ administracji architektoniczno-budowlanej nie będzie miał zatem prawa sprzeciwić się decyzji o budowie domu jednorodzinnego o maksymalnej powierzchni 70 metrów kwadratowych na prywatnej działce.

Do budowy można przystąpić nawet tego samego dnia po dostarczeniu do urzędu odpowiednich dokumentów informujących o inwestycji.

W ramach zmiany ustawy pojawiła się również opcja budowania bez zezwolenia domków letniskowych (lub nieco szerzej: rekreacyjnych) nie tylko do dotychczasowych 35 metrów kwadratowych, ale - podobnie jak w przypadku domów jednorodzinnych - do 70 metrów kwadratowych.

W przypadku budynków rekreacyjnych wprowadzono jednak pewne ograniczenie: szerokość elementów konstrukcyjnych może wynosić maksymalnie 6 metrów, a wysięg wsporników - 2 metry.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: lublin112.pl