RolnikInfo.pl
sejm dom jednorodzinny

Zmiana prawa budowlanego. Sejm przegłosował ustawę w ramach Polskiego Ładu

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Sejm przegłosował ustawę dotyczącą prawa budowlanego oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego: projekt Dom bez formalności przewiduje możliwość budowania domów jednorodzinnych na własny użytek o maksymalnej powierzchni 70 metrów kwadratowych bez dodatkowych pozwoleń ze strony organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Propozycja rządu ma zapobiegać wyludnianiu małych miast i wsi - jest ona jednocześnie jedną z dziesięciu podstawowych zmian, które są zawarte w zapisach Polskiego Ładu.

Zmiany prawne ws. budowy domów jednorodzinnych

Wyludnianie małych miejscowości w Polsce jest problemem, z którym nie potrafił sobie poradzić żaden dotychczasowy rząd. Prawo i Sprawiedliwość próbuje aktualnie zachęcić mieszkańców prowincji do pozostania w swoich rodzinnych miasteczkach i wsiach - metodą ma być tutaj zmiana prawa.

Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu budowa domów jednorodzinnych o maksymalnej powierzchni 70 metrów kwadratowych ma być dużo łatwiejsza - wszystko to dzięki reformie ustawy o prawie budowlanym oraz ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Co to oznacza dla osoby, która zastanawia się nad budową domu jednorodzinnego? Jedynym obowiązkiem inwestora, który będzie chciał postawić budynek mieszkalny o powierzchni do 70 metrów kwadratowych będzie zgłoszenie budowy do organu administracji architektoniczno-budowlanej i przekazanie związanej z tym odpowiedniej dokumentacji.

Tym samym usunięty zostaje obowiązek ubiegania się o pozwolenie na budowę domów o mniejszej powierzchni. We wniosku informującym o rozpoczęciu budowy należy oświadczyć, że dom jest budowany na własne potrzeby mieszkaniowe, a w przypadku nieustalenia kierownika budowy właściciel nieruchomości bierze odpowiedzialność za kierowanie postępem prac.

Szczegóły sprawy

Organ administracji architektoniczno-budowlanej nie będzie miał zatem prawa sprzeciwić się decyzji o budowie domu jednorodzinnego o maksymalnej powierzchni 70 metrów kwadratowych na prywatnej działce.

Do budowy można przystąpić nawet tego samego dnia po dostarczeniu do urzędu odpowiednich dokumentów informujących o inwestycji.

W ramach zmiany ustawy pojawiła się również opcja budowania bez zezwolenia domków letniskowych (lub nieco szerzej: rekreacyjnych) nie tylko do dotychczasowych 35 metrów kwadratowych, ale - podobnie jak w przypadku domów jednorodzinnych - do 70 metrów kwadratowych.

W przypadku budynków rekreacyjnych wprowadzono jednak pewne ograniczenie: szerokość elementów konstrukcyjnych może wynosić maksymalnie 6 metrów, a wysięg wsporników - 2 metry.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

  • Ceny śliwek w handlu hurtowym i detalicznym: różnice na niekorzyść rolników

  • Sylwia Spurek zaproponowała nową "piątkę dla zwierząt". Burza komentarzy w sieci

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: lublin112.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

krus

Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >
jakie podatki płacą rolnicy

Jakie podatki płacą rolnicy?

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy

Czytaj więcej >