Zbiory rzepaku idą na rekord. Padły konkretne prognozy
Tegoroczne zbiory rzepaku zapowiadają się obiecująco. Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju szacują, że tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce wyniosą około 3,7-3,8 mln ton. Choć ostateczna wielkość zbiorów będzie znana dopiero po zakończeniu żniw, obecne dane dają nadzieję na pobicie kolejnego rekordu.
Pokaźne powierzchnie uprawy rzepaku
Wedle danych udostępnionych przez portal i-rolnik.pl, uprawa rzepaku stanowi obecnie ok. 62 proc. krajowej produkcji roślin oleistych. Co więcej, Polska jest trzecim co do wielkości producentem rzepaku w całej Unii Europejskiej.
Świetne warunki uprawowe i utrzymująca się duża powierzchnia uprawy rzepaku ozimego przyczyniły się do optymistycznych prognoz na rok 2023. Według precyzyjnych danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), powierzchnia uprawy rzepaku ozimego i jarego łącznie wynosi prawie 1,1 mln ha. Z kolei według Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju zbiory w 2023 roku mają dojść do poziomu 3,7-3,8 mln ton.
Warto dodać, że w 2022 roku zebrano w naszym kraju ponad 3,7 mln ton rzepaku, czyli ok. 12 proc. więcej niż w 2021 roku. Co więcej, powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w Polsce wzrosła w 2022 roku o 140 tysięcy hektarów (co stanowi wzrost o 8 procent wobec 2021 roku) dochodząc do powierzchni 1,1 miliona hektarów.
– Z każdym rokiem zbliżamy się do poziomu zbiorów w krajach, które od lat przodowały w zbiorze rzepaku w UE, czyli Niemiec i Francji. Już niewiele brakuje, by je prześcignąć. Nie byłoby to możliwe bez sprzyjających rozwiązań ustawowych, które zostały właśnie uchwalone przy poparciu wszystkich klubów parlamentarnych, co oznacza, że wszyscy widzimy, jak ważne są stabilne perspektywy rynku dla rolników oraz rozwój biorafinerii w miejsce przetwarzania paliw kopalnych – mówi Mariusz Szeliga, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
Perspektywa nowego rekordu
Choć ostateczne liczby będą znane dopiero po zebraniu całego plonu, obecne dane dają podstawy do optymizmu. Przezimowanie rzepaku przebiegło bez większych strat, co jest pozytywnym sygnałem dla rolników. Jeśli utrzymają się korzystne warunki pogodowe, możemy spodziewać się kolejnego rekordu zbiorów rzepaku w Polsce, który będzie kontynuacją udanych lat dla producentów tej rośliny.
– Plantacje wyglądają na ogół bardzo dobrze (...) – mówi Juliusz Młodecki, Prezes Zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. – Najnowsze rozwiązania ustawowe w obszarze biopaliw w sposób trwały zapewniają popyt na poziomie umożliwiającym zagospodarowanie tych ilości nasion w kraju, co w połączeniu z zapotrzebowaniem na cele spożywcze na niezmiennym od lat poziomie ok. 1,1-1,2 mln ton tworzy perspektywę rynku dla blisko 4 mln ton nasion rzepaku.
Dobre prespektywy rynkowe dla producentów rzepaku
– Analizując liczby obrazujące polski rynek rzepaku i przerobu nasion, nie sposób nie czuć satysfakcji, że jesteśmy coraz ważniejszą i wciąż rozwijającą się częścią sektora rolno-spożywczego – wskazuje Adam Stępień, Dyrektor Generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju. – Krajowe tłocznie zagospodarowują zdecydowaną większość polskiego surowca, a w perspektywie tak dobrych zbiorów, jakich spodziewamy się w tym roku, jestem przekonany, że krajowa branża olejarska tradycyjnie sprosta temu wyzwaniu zapewniając rolnikom pewny zbyt.