Kancelaria prezydenta poinformowała dziś o szeregu ustaw podpisanych 17 października przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Jedną z nich była nowela o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawa o społeczno-zawodowych organizachach rolników. Jakie zmiany niesie za sobą podpisana przez głowę państwa nowelizacja?
Nie od dziś wiadomo, że ceny gruntów w wielkich miastach przekraczają wiele milionów złotych. Chętnych na mieszkanie w aglomeracjach przybywa, stąd też duże zapotrzebowanie na działki pod zabudowy osiedlowe. Deweloperzy szukają nieruchomości do sprzedaży, a te najbardziej pożądane są najwięcej warte. Jeden z ostatnich warszawskich rolników wycenił swoją trzyhektarową działkę za niewiarygodną kwotę, kupiła ją firma deweloperska Marvipol. Rolnik wzbogacił się o ośmiocyfrową kwotę i dołączył do grona milionerów.
Już niebawem wycinanie drzew i krzewów będzie pod kontrolą specjalnie do tego powołanego zespołu, który ma zapewnić ochronę i przeciwdziałać nadmiernej wycince i niszczeniu terenów zielonych, głównie w miastach. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce tym sposobem zapewnić m.in. większą ochronę zielonego środowiska miejskiego czy zniwelować ryzyko podtopień poprzez rozwój zielonej retencji.
Na terenie klasztoru Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo w Śródmieściu doszło w środę do tragicznego wypadku. Podczas prac gospodarskich w sadzie, młody mężczyzna zsunął się ciągnikiem ze skarpy, a ten przygniótł go. Mimo szybkiej reakcji służb ratunkowych, 26-latka nie udało się uratować.
Dzisiejszy strajk rolników w Warszawie wymknął się spod kontroli organizatorów. Pod Sejmem miały miejsce koszmarne sceny. Rozjuszeni demonstranci zaczęli rzucać w policjantów kostką brukową i petardami. Kilku z nich zostało poważnie rannych. Pod Kancelarią Rady Ministrów zapłonęła trumna, jako symbol “upadku polskiego rolnictwa”.
Już jutro odbędzie się kolejny wielki strajk rolników w Warszawie. Tym razem organizatorzy spodziewają się znacznie większej liczby strajkujących z flagami biało-czerwonymi demonstrantów. Mowa tu o ponad 150 tys. uczestników, którzy sparaliżują ulice stolicy. Gdzie pojawią się utrudnienia w ruchu?
Od lutego w całym kraju organizowane są nieprzerwane demonstracje rolników. Ich wola walki o bezpieczeństwo sektora rolnictwa w kraju to dziś najważniejsza kwestia. Wśród protestujących liczną grupą są młodzi rolnicy, którzy mają wiele do powiedzenia, gdyż to właśnie oni są przyszłością naszego kraju.
We wtorek, 27 lutego br. koło godziny 11:00 rozpoczął się strajk rolników w Warszawie. Zgromadzeni na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki rolnicy ruszyli tłumnie w stronę siedziby Sejmu. Ogromny tłum demonstrujących miało zabezpieczać około 4 tys. funkcjonariuszy policji. Na nogi zostały postawione również Kompanie Rezerwy Policji Państwowej.