Wielkopolska Izba Rolnicza - WIR, instytucja samorządu gospodarczego reprezentująca interesy rolników, producentów rolnych, osób prowadzących gospodarstwa rolne z województwa wielkopolskiego.
Małe żniwa w Polsce już się rozpoczęły. Za chwilę na wiejskie ulice będą wyjeżdżać kombajny i przemierzać wiele kilometrów z jednego pola na kolejne. Rolnicy będą robić wszystko, żeby zdążyć zebrać plony, zanim zacznie padać deszcz. I właśnie w takich momentach pojawiają się problemy z mieszkańcami miast, którzy sprowadzili się na wiejskie tereny. Najwięcej donosów pochodzi od miastowych, którym przeszkadza hałas podczas prac polowych. Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała apel do takich mieszkańców.
Ostatnimi czasy środowisko rolnicze wstrząsnęła informacja o wysokości renty rolniczej, która jak się okazuje, jest analogiczna do renty alkoholowej. Wielkopolska Izba Rolnicza jest oburzona tym faktem i uważa, że 25 lat ciężkiej pracy w rolnictwie nie jest w Polsce doceniane, a wręcz stawiane na równi z ludźmi chorującymi poważnie, na wskutek długoletniego nadużywania alkoholu. Czy zatem warto pracować tyle lat na roli, aby uzyskać takie same kwoty świadczenia jak osoby cierpiące na chorobę alkoholową?
W najnowszym projekcie rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego dopłat do składek ubezpieczeniowych w rolnictwie na 2024 rok, samorząd rolniczy, reprezentowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, został poproszony o opinię. Jak się okazuje, Izby Rolnicze nie zgłosiły żadnych uwag co do przedstawionego projektu. Zasugerowały jednak, by dodać do niego kilka dodatkowych postulatów.
Kłębiące się czarne chmury nad głowami producentów wieprzowiny wcale nie chcą ustąpić. Wielkopolska Izba Rolnicza informuje o dziwnej sytuacji na rynku mięsa wieprzowego. Pogłowie trzody chlewnej spada, a wraz z nim również jego ceny.
Tegoroczne zbiory zboża okazują się być poniżej wcześniejszych oczekiwań rolników. Informacje uzyskane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wskazują, że 50 procent areału rzepaku zostało już skoszone, jednak większość plonów zbóż nadal pozostaje na polach. Susza i niesprzyjające warunki pogodowe przyczyniły się do strat w uprawach różnych roślin, co stanowi wyzwanie dla rolników w regionie.
Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) odpowiedziało na prośby samorządu rolniczego dotyczące odroczenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych dla rolników w sezonie prac polowych. Zgodnie z deklaracją MON, rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia w okresie letnim (lipiec – sierpień). Zamiast tego, planuje się powoływanie rolników na szkolenia wojskowe w okresie jesienno-zimowym, gdy prace rolne są mniej intensywne.
Wielkopolska Izba Rolnicza opublikowała podsumowanie aktualnej sytuacji rynkowej występującej w lipcu 2023 r. Wśród analizowanych rynków rolniczych znalazł się również rynek trzody chlewnej.
Minister rolnictwa Robert Telus podczas briefingu prasowego przeprowadzonego 13 lipca 2023 r. poruszył problematykę postępującej suszy w Polsce. Zapowiedziane działania dotyczące szacowania szkód spowodowanych niedoborem wody mają wystartować w najbliższym czasie. Wielkopolska Izba Rolnicza krytykuje jednak działania ministerstwa.