Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Rolnicy na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe? MON zadeklarowało
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 29.07.2023 13:38

Rolnicy na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe? MON zadeklarowało

polscy żołnierze
Iberion.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) odpowiedziało na prośby samorządu rolniczego dotyczące odroczenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych dla rolników w sezonie prac polowych. Zgodnie z deklaracją MON, rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia w okresie letnim (lipiec – sierpień). Zamiast tego, planuje się powoływanie rolników na szkolenia wojskowe w okresie jesienno-zimowym, gdy prace rolne są mniej intensywne.

Prośby rolników uwzględnione przez MON

Wielkopolska Izba Rolnicza już od końca 2022 roku wychodziła z prośbami do władz państwowych w związku z powoływaniem rolników na szkolenia wojskowe w sezonie wzmożonych prac rolnych. W odpowiedzi, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpił do Ministra Obrony Narodowej o rozważenie dostosowania planowanych ćwiczeń wojskowych do kalendarza prac polowych, aby rolnicy mogli uniknąć zakłóceń pracy w gospodarstwach w intensywnych okresach, takich jak lipiec i sierpień.

Wprowadzenie letniego zawieszenia ćwiczeń

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników, MON zadeklarowało, że w sezonie letnim rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Zamiast tego, ministerstwo planuje skoncentrować powołania na okres jesienno-zimowy, gdy prace rolne są mniej intensywne. Ponadto, każdy rolnik ma prawo do odwołania się od decyzji w sprawie powołania na ćwiczenia wojskowe, a każdy taki przypadek będzie indywidualnie rozpatrywany.

Obowiązkowe ćwiczenia dla rezerwistów

Mimo deklaracji MON, zgodnie z obowiązującą ustawą o obronie Ojczyzny, grupa zawodowa rolników nie została wyłączona z obowiązku odbywania ćwiczeń wojskowych. Wezwanie na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe w bieżącym roku może dotyczyć osób, które nie ukończyły 55 roku życia, mają za sobą zasadniczą służbę wojskową lub przeszkolenie wojskowe zakończone przysięgą oraz miały nadany przydział mobilizacyjny do konkretnej jednostki wojskowej. Rolnicy mogą znajdować się zarówno w grupie rezerwistów aktywnych, jak i pasywnych, co wiąże się z możliwością powołania na ćwiczenia wojskowe.