Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Hodowla trzody chlewnej nieopłacalna? WIR podaje dane
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 21.07.2023 08:00

Hodowla trzody chlewnej nieopłacalna? WIR podaje dane

Prosięta
unsplash.com

Wielkopolska Izba Rolnicza opublikowała podsumowanie aktualnej sytuacji rynkowej występującej w lipcu 2023 r. Wśród analizowanych rynków rolniczych znalazł się również rynek trzody chlewnej.

Spadki cen na horyzoncie

Na rynku trzody chlewnej od dłuższego czasu odnotowywane są wzloty i upadki. Obecnie jednak, eksperci WIR zaznaczają, że po okresie kruchej stabilizacji, mającej miejsce w ostatnich tygodniach, najbliższe dni przyniosły jednak duże spadki cen. Autorzy podsumowania podają, iż aktualna sytuacja jest echem kilku lat zapaści wywołanej pandemią Covid-19, wirusem ASF, redukcją eksportu do Chin, inflacją oraz rosnącymi kosztami produkcji.

Jak czytamy w komunikacie, w obecnym czasie można zaobserwować spadki cen na poziomie od 0,40 do 0,60 zł/kg w porównaniu do notowań ubiegłotygodniowych. WIR zaznacza, że „Skutkiem tych czynników jest jednak spadek stad trzody chlewnej oraz spadek produkcji praktycznie w całej Europie”.

Co więcej, Polska stała się krajem aż w 90 proc. zależnym od importu warchlaków z zagranicy. Fakt ten powoduje, że polska produkcja wieprzowiny narażona jest na duże wahania cen oraz dostępności warchlaków. „Rośnie ujemny bilans w handlu zagranicznym mięsem wieprzowym i nasza krajowa produkcja pokrywa około 80 proc. obecnego popytu”, zaznaczają eksperci.

Nieprzemyślane rozporządzenie

„Wielkopolska Izba Rolnicza z ogromnym zaskoczeniem przyjęła do wiadomości podpisanie rozporządzenia umożliwiającego produkcję trzody chlewnej na własne potrzeby, bez stosowania zasad bioasekuracji i niezwłocznie po jego ogłoszeniu zaapelowała o jak najszybsze uchylenie tego rozporządzenia”, czytamy w raporcie WIR.

Członkowie Izby zaznaczyli również, że w momencie zaniechania uchwalenia rozporządzenia, Walne Zgromadzenie WIR sugeruje konieczność powstania funduszu, który w 100 proc. pokryje straty hodowców towarowych, w przypadku wystąpienia ogniska ASF w małej hodowli, które będzie skutkiem tej nowelizacji.

Niewielka opłacalność produkcji tuczników

Według aktualnych kalkulacji WIR istnieje niewielka opłacalność w produkcji tuczników w cyklu otwartym, pod warunkiem zakupu zbóż z zewnątrz. Eksperci podkreślają, że „Wynika to, w sposób oczywisty z wysokich kosztów produkcji zbóż, a niskiej obecnie ich cenie rynkowej”.

Pojawienie się kolejnych informacji o ogniskach ASF u świń w Polsce w 2023 r. również nie napawa optymizmem. „Pierwsze ognisko pojawiło się 12 kwietnia br. w województwie dolnośląskim. Na dzień dzisiejszy w Polsce wystąpiło 14 ognisk – najwięcej, bo aż 8 w województwie lubelskim, po 2 ogniska w województwach warmińsko-mazurskim i niestety w Wielkopolsce, oraz po jednym ognisku w województwie dolnośląskim i mazowieckim. Łącznie zostało zutylizowanych do tej pory 5116 świń.  Przypominamy, że w 2022 r. liczba ognisk ASF u świń wyniosła tyle samo co aktualnie, czyli 14”, przypomina WIR.

Co więcej, eksperci apelują o przestrzeganie bioasekruacji, aby nie rozprzestrzeniać wirusa i nie doprowadzić do zmniejszenia się liczby (i tak już niskiej) świń.

Źródło: wir.org.pl