Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Wiejska kapliczka zdewastowana. Sołtyska zapowiedziała dalsze kroki
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:41

Wiejska kapliczka zdewastowana. Sołtyska zapowiedziała dalsze kroki

kapliczka
commons.wikimedia.org / fot. Maksym Kozlenko (fot. ilustracyjna)

Niewielkie kapliczki, często położone przy drogach lub na ich rozstajach, są częstym widokiem na polskiej wsi. Nie wszystkim jednak odpowiada ich obecność, czego dowodem jest informacja, którą w ostatnim czasie przekazała olsztyńska TVP. W Kraplewie nieznany sprawca zdewastował przydrożną kapliczkę.

Lokalna społeczność jest oburzona aktem wandalizmu, a sołtyska zapowiedziała, że pięćdziesięcioletnia kapliczka zostanie naprawiona i przywrócona do dawnej świetności.

Zdewastowana kapliczka

Jak przekazuje olsztyńska TVP, do zdarzenia doszło w ostatnich dniach na terenie Kraplewa w gminie Ostróda na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Pewnego dnia nieznany sprawca wybił trzy szyby, które znajdowały się w murowanej konstrukcji kapliczki.

Ponadto z jej wnętrza wyjęto i roztrzaskano figurę Maryi, a także przewrócono umieszczony tam krzyż.

Lokalna społeczność nie kryje żalu wywołanego zaistniałą sytuacją - kapliczka stojąca na rozstaju dróg znajdowała się w Kraplewie od pięćdziesięciu lat.

Dalsze kroki ws. dewastacji

Policja z Ostródy poinformowała, że zniszczenie kapliczki zostało zakwalifikowane nie jako akt wandalizmu, ale profanację miejsca kultu religijnego. Polskie prawo przewiduje za takie zachowanie oddzielne kary.

Sołtyska Kraplewa Lucyna Łukawska nie kryje, że zniszczona kapliczka od zawsze miała istotne znaczenie dla lokalnej społeczności. Zapowiedziała, że konstrukcja z pewnością zostanie naprawiona.

Straty szacuje się na około 500 złotych. Nadal trwają poszukiwania osoby odpowiedzialnej za zniszczenie wiejskiej kapliczki.

Jeśli sprawca zostanie ustalony, grozić mu będzie do dwóch lat pozbawienia wolności.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: olsztyn.tvp.pl