Zabronili polskim rolnikom małżeństw. Poseł podnosi alarm w obronie Kościoła

”Małżonkowie, którzy prowadzą odrębne gospodarstwa rolne, są zmuszeni do wyboru pomiędzy małżeństwem, a pomocą” — podnosi poseł Jarosław Sachajko z Republikanów. Polityk poprosił ministra rolnictwa o odpowiedź na nurtujące pytania. Resort wyjaśnia, w jaki sposób zawarcie związku małżeńskiego koreluje z możliwością otrzymania przez młodego rolnika premii.
Małżeństwo przeszkodą dla młodych rolników?
Poseł Jarosław Sachajko zwrócił się do resortu rolnictwa, podkreślając, że zapisy warunkujące otrzymanie premii na rozpoczęcie działalności rolniczej mają stanowić przeszkodę do wstępowania w związki wśród młodych rolników, a szczególnie w związki sakramentalne. Jego zdaniem przepisy, według których tylko jedno z małżonków może otrzymać pomoc w ramach programu „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, stanowią problem dla młodych rolników. Poseł zaznacza, że do jego biura poselskiego zgłaszają się rolnicy, skarżący się na konieczność dokonywania wyboru pomiędzy zawarciem małżeństwa a otrzymaniem pomocy.
Wiele młodych par rolniczych pragnie założyć rodzinę, a zawarcie małżeństwa w Kościele katolickim, mimo że ma głęboki wymiar duchowy i moralny, staje się trudne do pogodzenia z obowiązującymi regulacjami. Małżonkowie, którzy prowadzą odrębne gospodarstwa rolne, są zmuszeni do wyboru pomiędzy małżeństwem a pomocą, co stoi w sprzeczności z podstawową ideą wspólnoty rodzinnej i rolniczej - podkreśla poseł Sachajko.
Poseł Sachajko zwrócił się do ministra rolnictwa o odpowiedzi na kilka pytań, które mogą pomóc rozwiać wątpliwości dotyczące problemu, m.in. czy zawarcie ślubu w Kościele katolickim, bez skutków cywilnych, mogłoby umożliwić przyznanie pomocy młodym rolnikom, prowadzącym dwa odrębne gospodarstwa, lub jakie rozwiązania ministerstwo zamierza wdrożyć, aby zminimalizować negatywne skutki obecnych przepisów. Resort rolnictwa odpowiada i wyjaśnia, w jaki sposób premia przysługuje młodym rolnikom w związkach małżeńskich.
Nawet 10 tys. zł dla kół gospodyń wiejskich. Trzeba spełnić kilka warunków Owiń to wokół drzewek. Tak zapobiegniesz katastrofie, szkodniki nie dobiorą się do owocówResort rolnictwa wyjaśnia: każda pomoc finansowa powinna być odpowiednio ukierunkowana
Ze względu na to, że państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek zapobiegać tworzeniu „sztucznych warunków do uzyskania wsparcia”, gdzie w Polsce dominującą formą prowadzenia działalności rolniczej są gospodarstwa rodzinne, w interwencji „Premie dla młodych rolników” panują dwie istotne zasady:
− niektóre z kryteriów przyznawania pomocy dotyczą także małżonka wnioskodawcy;
− premia dla młodych rolników może być przyznana tylko jednemu z małżonków.
Pomoc finansowa dla młodych rolników, jak każda pomoc współfinansowana przez Unię Europejską ze środków II filara Wspólnej Polityki Rolnej, powinna być odpowiednio ukierunkowana. Oznacza to skierowanie pomocy do grupy docelowej, zdefiniowanej przez konkretne warunki przyznawania i wypłaty tej pomocy. Odpowiednie ukierunkowanie pomocy pozwala nie tylko osiągnąć cele danego instrumentu wsparcia, ale także pogodzić zainteresowanie potencjalnych beneficjentów uzyskaniem wsparcia w ramach tego instrumentu z wysokością środków finansowych przeznaczonych na jego realizację - napisał we wstępie w odpowiedzi na interpelację Stefan Krajewski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Dzięki temu zapewniony jest równy dostęp to premii dla młodych rolników, ponieważ ograniczonym budżecie interwencji do jednego gospodarstwa kierowana jest jedna premia na gospodarstwo dla młodych rolników. Ze względu na ograniczony budżet interwencji, przysługuje jedna premia na małżeństwo. Mimo tego, drugi z małżonków wciąż może ubiegać się o pomoc.
Dzięki temu unika się także sytuacji, w których rolnik niespełniający kryteriów przyznania pomocy dla młodych rolników „przekazuje” prowadzenie gospodarstwa młodszemu małżonkowi, który z kolei te kryteria spełnia, wyłącznie w celu uzyskania wsparcia. W przypadku małżonków premię otrzymuje tylko jedno z nich, niezależnie od tego, czy prowadzą wspólne gospodarstwo, czy odrębne gospodarstwa.
Wsparcia nie przyznaje się również, jeżeli małżonek młodego rolnika:
- już otrzymał premię dla młodych rolników w ramach PROW 2014-2020 lub wsparcie na ułatwianie startu młodym rolnikom w ramach PROW 2007-2013 lub SPO 2004-2006
- rozpoczął prowadzenie działalności rolniczej (w gospodarstwie rolnym) wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia przez młodego rolnika wniosku o przyznanie pomocy.
MRiRW wyjaśnia, w jaki sposób zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego koreluje z otrzymywaniem premii przez młodych rolników.
Zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego, a premia dla młodych rolników
Warunki do przyznania pomocy dotyczące małżonka mają zastosowanie w przypadku młodego rolnika, który zawarł małżeństwo zgodnie z prawem polskim. Jak wyjaśnia MRiRW, zawarcie małżeństwa według prawa reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. W myśl zawartych tam przepisów związek małżeński zostaje zawarty, gdy mężczyzna i kobieta obecni przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego złożą uroczyste oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński.
Małżeństwo zostaje zawarte również wtedy, gdy mężczyzna i kobieta, którzy zawierają związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła lub innego związku wyznaniowego w obecności duchownego, wyrażą wolę zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu. Wówczas kierownik urzędu stanu cywilnego musi sporządzić akt małżeństwa na podstawie zaświadczenia sporządzonego przez duchownego, i przekazać go do urzędu przed upływem 5 dni od zawarcia małżeństwa.
Co najbardziej istotne, na podstawie Konkordatu zawartego między Stolicą Apostolską oraz Rzecząpospolitą Polską, od chwili zawarcia małżeństwo kanoniczne wywołuje takie skutki, jakie pociąga za sobą zawarcie małżeństwa zgodnie z prawem polskim. Oznacza to, że premie dla młodych rolników będą przysługiwać na takich samych zasadach rolnikom w małżeństwach sakramentalnych oraz świeckich.
Ze względu na ograniczony budżet interwencji na tym etapie wdrażania PS WPR 2023–2027 nie przewiduje się rezygnacji z zasady, że przysługuje jedna premia na małżeństwo. Nie przewiduje się także zmian warunków dotyczących małżonka młodego rolnika, polegających na wykluczeniu z możliwości uzyskania wsparcia przez osobę, której małżonek skorzystał wcześniej z premii dla młodych rolników lub prowadził działalność rolniczą w gospodarstwie dłużej niż przez maksymalny okres - zaznacza w odpowiedzi na interpelację posła Sachajki wiceminister Krajewski.



































