To idealne kwiaty na balkon i do ogrodu. Uprawa jest banalnie prosta

W polskich ogrodach i na balkonach niepodzielnie królują róże, hortensje, bratki czy piwonie. To jednak wymagające rośliny, a ich uprawa jest dość pracochłonna. Powoli popularność zaczyna zdobywać pewna specyficzna odmiana goździka. Nie tylko obficie kwitnie i zachwyca intensywnymi kolorami, nie wymaga również wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Planując rozsady, warto wziąć pod uwagę te oryginalne kwiaty.
Idealna roślina do ogrodu i na balkon
Dobranie idealnych kwiatów do swojego ogrodu może stanowić spore wyzwanie. Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak miejsce rozsady, rodzaj gleby, czy nasłonecznienie stanowiska. Każda roślina jest inna i może wymagać specyficznych zabiegów pielęgnacyjnych, w przeciwnym razie nie będzie ładnie kwitnąć lub szybko zmarnieje.
Jeszcze nie wszystko stracone dla tych, którzy chcą cieszyć oczy kolorowym ogrodem lub balkonem, a przy tym nie mają czasu na pilnowanie pory nawożenia czy podlewania. Ta roślina jest marzeniem leniwych ogrodników, nie tylko pięknie kwitnie i ma bardzo małe wymagania, jest również wieloletnia, co jest jednym z jej największych atutów. Występuje naturalnie na terenie południowej Europy, przez Azję Mniejszą i Himalaje. Kwiaty są niezwykle odporne na trudne warunki pogodowe, więc świetnie przystosują się do polskich warunków.

Firletka kwiecista to ogrodowy hit
Firletka kwiecista może wkrótce zostać najpopularniejszą rośliną ogrodową w Polsce, zwłaszcza wśród ogrodników amatorów. Ten gatunek należy do rodziny goździkowatych, jako bylina silnie się rozgałęzia — dorasta 75 centymetrów wysokości i 45 centymetrów szerokości. Ma najczęściej szare pędy a kwiaty w odcieniach różu, karminu i fioletu, można spotkać również białe odmiany.
Trzeba jednak zaznaczyć, że kwitnie dopiero w drugim roku od posadzenia, jednak końcowy efekt wynagradza czas oczekiwania. Kwiaty pojawiają się w czerwcu, a opadają w sierpniu, następnie w ich miejscu zawiązują się owocostany. W pewnym momencie pękają i wysypują się z nich nasiona, dzięki czemu firletka sama rozsiewa się po ogrodzie, tworząc kolejne kępy kolorowych kwiatów.
Jeśli ktoś chce posadzić firletkę w swoim ogrodzie, to teraz jest na to bardzo dobry moment. Nasiona najlepiej wysiewać od marca do maja, choć wiele zależy od tego, kiedy w danym roku ruszy wegetacja. Jeśli zaś chodzi o dobór stanowiska, to roślina będzie się dobrze czuła na szpalerach, nasadzeniach naturalistycznych, na skalniakach i rabatach. później można ją również śmiało wykorzystać jako ozdobę bukietu. Choć kwiaty nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, warto pamiętać o kilku podstawowych czynnościach.

Uprawa i pielęgnacja firletki
Wiele mówi się ostatnio o zmianach klimatycznych, wielkim problemem dla rolników jest susza. Dobierając rośliny do ogrodu, ten czynnik również trzeba wziąć pod uwagę. Firletka kwiecista poradzi sobie w trudnych warunkach, dobrze czuje się w lekkich glebach i nie wymaga obfitego podlewania, ponieważ to gatunek, który źle znosi wilgoć. Najlepiej poczekać aż ziemia pod rośliną całkiem wyschnie i dopiero potem znowu podlewać.
Idealny odczyn gleby dla tych kwiatów to obojętny, nie trzeba się więc martwić skomplikowanym nawożeniem, można jednak wzbogacić nieco podłoże kompostem, tuż przed samym wysiewem nasion. Firletka najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, ale dobrze osłoniętych od wiatru. Roślina jest mrozoodporna, więc nie trzeba jej na zimę niczym osłaniać, spokojnie poradzi sobie w niższych temperaturach.
Latem zaleca się systematycznie usuwać przekwitnięte kwiaty, dzięki temu będzie dłużej kwitła i zawiąże mniej nasion. Firletka powinna dobrze komponować się z innymi roślinami, takimi jak lawenda, gailardia, kocimiętka, pysznogłówka, goździk pierzasty czy liliowce.
Odmiany, firletki, na które warto zwrócić uwagę:
- Alba — białe kwiaty
- Gardener’s World — karminowe, pełne
- Oculata — białe kwiaty z dużym różowym oczkiem




































