Nie wyrzucaj, tylko połóż na dnie doniczki. Paprotka natychmiast odżyje, a liście będą bujne

Paprotka to bardzo popularna roślina doniczkowa. Znana jest nie tylko z pięknych liści, ale również pełni w domu ważną funkcję — oczyszcza powietrze. Aby jednak paprotka cieszyła oko, a jej liście były zdrowe i bujne, trzeba o nią odpowiednio zadbać. Okazuje się, że kuchenne odpady mogą w tej kwestii zdziałać cuda. Wystarczy położyć je na dnie doniczki, a roślina natychmiast odżyje. Przedstawiamy szczegóły.
Paprotka to jedna z najczęściej wybieranych roślin doniczkowych
Paprotka cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników roślin. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jest prosta w uprawie, ale niestety nie jest to do końca prawda. Warto mieć na uwadze, że paprotka bywa kapryśna, więc jeśli chcemy cieszyć się intensywnie zielonymi liśćmi, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej wymaganiami. W pierwszej kolejności należy wybrać dla niej odpowiednie stanowisko w domu.
Paprotki najlepiej rozwijają się w miejscach o umiarkowanym nasłonecznieniu. Co ważne, nie tolerują bezpośredniego światła słonecznego, więc warto wybrać dla nich pomieszczenia z oknami wychodzącymi na północ, w których wilgotność powietrza utrzymuje się na przyzwoitym poziomie. Nie powinniśmy umieszczać tych roślin w kuchni, bo źle działają na nie wyziewy z urządzeń gazowych. Idealna temperatura dla paprotek to 22-25°C latem oraz 15-18°C zimą.


Pamiętaj o tym podczas podlewania paprotki
Wiele roślin doniczkowych wymaga regularnego przesadzania. Paprotki jednak wręcz wolą rosnąć w za ciasnych doniczkach i zdarza się, że po przesadzeniu chorują i słabiej rosną. W związku z tym, należy przesadzać je nie częściej niż raz na kilka lat - zawsze wczesną wiosną (najlepiej w drugiej połowie marca). Podczas wykonywania tego zabiegu, możemy rozmnożyć paprotkę. W tym celu powinniśmy ostrożnie podzielić jej bryłę korzeniową na części.
Jednym z kluczowych elementów w pielęgnacji paprotek, jest podlewanie. Częstotliwość zależy od pory roku. Latem najlepiej podlewać roślinę 2-3 razy w tygodniu, a zimą w zupełności wystarczy nawodnienie jej raz na tydzień. Przed każdym podlewaniem powinniśmy sprawdzić wilgotność ziemi, by nie doprowadzić do przesuszenia lub przelania. W przypadku paprotek najlepiej sprawdzi się woda w temperaturze pokojowej, a raz na jakiś czas warto zastosować metodę zanurzania doniczki w wodzie.
Połóż to na dnie doniczki z paprotką. Ten prosty trik zdziała cuda
Kolejnym bardzo ważnym elementem, który ma wpływ na kondycję paprotek, jest ich nawożenie. W okresie wzrostu powinniśmy sięgnąć po nawozy dedykowane do tych konkretnych roślin, ale sprawdzą się również rozcieńczone preparaty uniwersalne dla roślin ozdobnych liściastych. Zgodnie z zaleceniami specjalistów, intensywne nawożenie powinno odbywać się od wiosny do lata (raz w tygodniu). Od lipca należy aplikować nawozy co dwa lub trzy tygodnie, a w czasie zimy nie musimy dokarmiać paprotki.
Oprócz środków chemicznych, w pielęgnacji paprotek warto zastosować także naturalne, domowe sposoby, które są praktykowane od wielu lat. Na przykład możemy wzmocnić paproć poprzez podlewanie jej mieszanką mleka i wody. W litrowym naczyniu należy umieścić jedną szklankę mleka, a następnie uzupełnić wodą. Taką miksturę możemy zastosować raz w miesiącu. Dzięki właściwościom zakwaszającym mleka roślina będzie wolna od ataku grzybów.
Kolejny sposób na poprawę kondycji paprotki również jest banalnie prosty i tani. Patent polega na wykorzystaniu zużytych torebek herbaty. Wystarczy tylko rozłożyć je na dnie doniczki i poczekać na efekty. Torebki będą się stopniowo rozkładać, wzbogacając ziemię o cenne składniki odżywcze. Dzięki temu poprawi się jej jakość i zdolność do utrzymywania wilgoci. Ten trik sprawi, że paprotka natychmiast odżyje, a my będziemy mogli cieszyć oko jej zdrowymi, intensywnie zielonymi i bujnymi liśćmi.




































